Narzędzia pneumatyczne
Narzędzia pneumatyczne są jednymi z najbardziej efektywnych i uniwersalnych narzędzi mechanicznych, wykorzystywanych w różnych branżach i sektorach przemysłowych.
Narzędzia pneumatyczne – do zastosowania w domu i w zakładzie pracy
Narzędzia wykorzystywane podczas remontów lub prac warsztatowych mogą być zasilane na różne sposoby. Jednym z nich jest ciśnienie wytwarzane przez podpięty do prądu silnik. Takie narzędzia pneumatyczne znajdują zastosowanie w wielu miejscach i w czasie wykonywania różnorodnych zadań. Sprawdzają się w domach, na budowach, a także w warsztatach i w zakładach przemysłowych.
Narzędzia pneumatyczne są bardzo praktycznym rozwiązaniem zawsze wtedy, gdy zależy Ci na wykorzystaniu siły sprężonego powietrza. Takie ciśnienie pozwala na malowanie ścian, olejowanie, ale też nadmuchiwanie kół lub czyszczenie powietrzem zabrudzonych powierzchni.
Narzędzia pneumatyczne to szeroka grupa produktów. W jej skład wchodzą zarówno duże maszyny, jak i niewielkie ręczne narzędzia pneumatyczne. Dzięki temu możesz dostosować model do każdego zadania, jakie planowałeś wykonać. Co więcej, dobry zestaw narzędzi pneumatycznych możesz wykorzystać zarówno w pracach profesjonalnych, jak i domowych.
Narzędzia pneumatyczne to nie tylko urządzenia zasilane prądem, ale też duży wybór akcesoriów do nich, np. klucze pneumatyczne do kół. Dzięki nim możesz w pełni bezpiecznie korzystać z wybranego narzędzia. Co więcej, zwiększają one funkcjonalność już posiadanych produktów. Dzięki temu jedno narzędzie posłuży Ci do wielu, nierzadko bardzo różnych czynności.
W zależności od rodzaju wybranego narzędzia może być ono produktem przydatnym podczas remontu, realizacji naprawy lub w trakcie czyszczenia różnych powierzchni.
Kompresory kontra pistolety – podobna zasada działania, inne możliwości
Do najczęściej wykorzystywanych urządzeń pneumatycznych należą kompresory oraz pistolety. Zasada ich działania wygląda niemal tak samo. We wnętrzu danego produktu jest wytwarzane ciśnienie. Następnie pod jego wpływem ciecz lub dowolny gaz są wyciskane ze środka. Wartość ciśnienia może być różna w zależności od modelu danego urządzenia i mocy zastosowanego w nim silnika. Im jednak większe ciśnienie, tym większy jest zasięg natrysku. Szybciej też dochodzi do napompowania wybranego przedmiotu.
Pistolety pneumatyczne znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Sprawdzają się także podczas bardzo różnorodnych zadań. Możesz je wykorzystać do ropowania, co pozwala na naoliwienie nawet najtrudniej dostępnych szczelin. Dodatkowo takie pistolety sprawdzają się podczas przedmuchiwania lub do malowania natryskowego.
Wiele zastosowań sprawia, że produkty te są chętnie wybierane przez konsumentów. Jednak na ich popularność wpływa także inna bardzo istotna cecha. Pistolety mają przeważnie kompaktowe rozmiary. Oznacza to, że praca z nimi nie jest szczególnie trudna. Nie wymaga także użycia dużej siły własnej. W połączeniu z wszechstronnością pistoletów sprawia to, że są bardzo popularnych produktem.
Kompresory mają znacznie większe rozmiary. To maszyny, które nierzadko wymagają zamontowania kółek transportowych. Takie masywne urządzenia pneumatyczne charakteryzują się jednak dużą mocą silnika. Oznacza to, że są w stanie wygenerować naprawdę wysokie ciśnienie. Sprawdza się ono przede wszystkim w przemyśle.
Urządzenia pneumatyczne znajdują zastosowanie w warsztatach czy zakładach produkcyjnych. Mogą zasilać jednocześnie wiele węży. Zapewniają wysokie ciśnienie wydmuchiwanego powietrza. Zaletą kompresorów jest ich uniwersalność. Wytwarzane przez nie ciśnienie wykorzystasz do czyszczenia, malowania, a także innych zastosowań. Nie można tego powiedzieć o pistoletach. Są one przeznaczone raczej do określonego zadania. Nierzadko zatem musisz kupić cały zestaw narzędzi pneumatycznych, aby wykonać różne zadania. Kompresor natomiast gwarantuje znacznie większa uniwersalność.
Węże techniczne – niezbędne w pracy ze sprężonym powietrzem
O ile pistolety pneumatyczne zazwyczaj są wyposażone w końcówkę, która pozwala na nakierowanie strumienia cieczy lub gazu w określonego miejsce, o tyle kompresory nie mają podobnych elementów. Dlatego też niektóre narzędzia pneumatyczne wymagają dodatkowo zakupienia węży technicznych. Węże te służą do poprowadzenia nimi gazu i cieczy w wybrane miejsce. Można się z nimi spotkać np. na stacjach benzynowych podczas pompowania kompresorem kół. Również kompresory służące do malowania wymagają zastosowania odpowiednich węży.
Czym różnią się przewody pneumatyczne do sprężarek od innych rodzajów? Przede wszystkim są bardziej wytrzymałe. Dzięki temu dobrze znoszą wysokie ciśnienie wydalanego gazu lub cieczy. Dodatkowo są bardziej sztywne, a tym samym mniej podatne na odkształcenia w wyniku przepływającego nimi materiału.
Węże techniczne są ułożone w kształt spirali. Dzięki temu możesz rozciągać je na niemal dowolne długości. Równocześnie taki układ zapewnia im dużą trwałość i odporność. Pozwala na zastosowanie naprawdę wytrzymałych materiałów do budowy tych elementów. Równocześnie zapewnia odpowiednią elastyczność. Możesz tym samym dowolnie ustawić zarówno wąż, jak i podłączoną do niego opcjonalnie końcówkę.
Dodatkowe akcesoria do narzędzi pneumatycznych
Niektóre narzędzia pneumatyczne są oferowane jako gotowe produkty. Inne natomiast mogą wymagać zakupu dodatkowych akcesoriów. Co może nimi być? Zazwyczaj są to dodatkowe zawory, które ułatwiają sterowanie powietrzem i samym urządzeniem. Inne narzędzia pneumatyczne potrzebują dodatkowych końcówek. Dzięki temu można je wykorzystywać do wielu różnorodnych zadań.
Wartym zakupu akcesorium są także filtry. Chronią narzędzia pneumatyczne przed uszkodzeniem w wyniku przedostawania się do wnętrza zabrudzeń.
Jeśli zdecydowałeś się na kompresor, bardzo dobrym wyborem będzie zestaw zestaw narzędzi pneumatycznych do niego. Obejmuje on wąż techniczny, a także duży wybór zakończeń. Narzędzia pneumatyczne do kompresora służą do malowania, czyszczenia powietrzem, pompowania, a także ropowania. Takie dodatkowe akcesoria mają przede wszystkim za zadanie zwiększenie funkcjonalności, jakie zapewniają narzędzia pneumatyczne.