Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce cieszyć się komfortowym ciepłem w swoim domu.Akcesoria do ogrzewania podłogowego są niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania systemu.

Ogrzewanie podłogowe – funkcjonalne rozwiązanie do domu

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej osób. Duża popularność tego systemu ogrzewania budynku wynika z kilku kwestii. Przede wszystkim jest ono bardzo skuteczne w działaniu, o ile zostało dobrze wykonane. Takie ogrzewanie podłogowe korzysta z prostej zasady: ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego. Tym samym unosi się, podczas gdy zimne powietrze opada na podłoże. Ta właściwość sprawia, że wygenerowane przez system ciepło jest skutecznie rozprowadzane po pomieszczeniu.

Ogrzewanie podłogowe to w rzeczywistości bardzo złożony system. Stopień jego skomplikowania zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanej instalacji, a także jej dodatkowych elementów. Dlatego też elektryczne maty grzewcze pozwalają stworzyć prosty system. Z kolei ogrzewanie podłogowe prowadzone rurami podpiętymi do systemu c.o. wymaga zastosowania większej liczby dodatkowych elementów.

Niezależnie jednak od wybranej podłogówki, system ten zapewni Ci ciepło stosunkowo niskim kosztem. O ile tylko zaopatrzysz się we wszystkie niezbędne elementy do jego montażu.

Izolacja podłoża pierwszym krokiem do skutecznego ogrzewania podłogowego

Gdy rozpoczynasz pracę nad stworzeniem skutecznego w działaniu ogrzewania podłogowego, w pierwszym kroku zadbaj o odpowiednią izolację podłoża. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim ze względu na możliwe straty ciepła. Ciepło jest rozprowadzane w każdą stronę od źródła. Może być jednak także oddawane do podłoża. Dodatkowo zimno z wylewki może powodować nadmierne chłodzenie się rur podłogówki. Z tego powodu też należy stworzyć skuteczną izolację termiczną podłoża, na którym montujesz maty grzewcze.

Do takiej izolacji wykorzystasz dwa rodzaje produktów. Pierwszym z nich są maty izolacyjne. To gotowe do montażu i bardzo skuteczne płachty oferowane w rolce. Maty izolacyjne są wykonane z materiału, który odbija emitowane ciepło. Dzięki temu nie jest ono oddawane do podłoża tylko wyprowadzane powyżej podłogówki.

Maty izolacyjne nie są jednak produktem, który w jednym kawałku pokryje całą podłogę. Musisz je skutecznie ze sobą połączyć. Aby uniknąć powstawania mostków termicznych, przez które ucieka ciepło, skorzystaj z odpowiednich taśm. Takie taśmy brzegowe wykorzystuje się w miejscu łączenia mat. Dodatkowo należy je zastosować również na brzegach stworzonej izolacji.

Maty grzejne czy wodne ogrzewanie podłogowe

Jeśli podłoże jest już odpowiednio izolowane, możesz zająć się układaniem elementów grzejnych. Możliwości masz dwie.

Elektryczne maty grzewcze są bardzo skuteczne w działaniu. Nagrzewają się szybko i łatwo nimi sterować. Do tego nie płynie nimi woda, dzięki czemu ogrzewanie podłogowe elektryczne nie groziawarią. Dużo łatwiej także zlokalizować ewentualną usterkę i wymienić jedną niedziałającą matę.

Maty grzewcze na podczerwień ułatwiają wykonanie podłogówki. Jednak ogrzewanie elektryczne nie należy do najbardziej ekonomicznych. Z tego powodu ogrzewanie podłogowe elektryczne lepiej sprawdzi się w niewielkich wnętrzach. Możesz również wykorzystać ogrzewanie podłogowe elektryczne jako dodatkowe źródło ciepła.

Jeśli szukasz ekonomicznego rozwiązania, wykonaj ogrzewanie podłogowe wodne. Ułóż na podłodze w układzie żebrowym rurki, którymi będzie płynął czynnik grzewczy. Podczas układania zachowaj jednak odpowiednie odstępy między poszczególnymi rurkami. Zadbaj także o ich szczelność. Zapewni to wytrzymałe i skuteczne w działaniu ogrzewanie podłogowe. Cena nie ulegnie znaczącej zmianie przy większej liczbie rur.

Ogrzewanie podłogowe wodne jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Przede wszystkim korzysta z systemu centralnego ogrzewania. Z tego powodu z łatwością możesz je połączyć z grzejnikami. Dodatkowo takie ogrzewanie jest zasilane paliwem w postaci olejów lub innych materiałów opałowych. W finalnym rachunku wychodzi to taniej niż elektryczne ogrzewanie podłogowe. Cena montażu również jest niższa.

Kolektory dla rozbudowanego ogrzewania podłogowego

Kiedy będą Ci potrzebne kolektory? Zawsze wtedy, gdy wodna podłogówka ma być bardziej rozbudowana. Kolektory pozwalają na rozdzielenie czynnika grzewczego płynącego rurami. Zawory w kolektorach umożliwiają podłączenie większej liczby rurek. Dzięki temu możesz stworzyć nawet bardzo rozbudowane systemy. Sprawdza się w dużych domach, a także w obiektach użyteczności publicznej.

Kolektor dopasuj do ilości rozgałęzień, które chcesz stworzyć. Im ma ich być więcej, tym większą liczbę modułów powinien mieć kolektor.

Ogranicznik temperatury do wodnego ogrzewania podłogowego

Ogranicznik temperatury to bardzo funkcjonalny zawór. Jest niezbędny, jeśli planujesz wykonać wodne ogrzewanie podłogowe. Natomiast nie wymaga go elektryczne ogrzewanie podłogowe. Ogranicznik montuje się na powrocie wody z grzejnika albo z pętli ogrzewania podłogowego. Zawór ten ma dbać o to, aby temperatura wody, która wychodzi z grzejnika do ogrzewania podłogowego nie była zbyt wysoka. Dzięki temu system nie ulegnie uszkodzeniu.

Ogranicznik temperatury samoistnie zmniejsza lub zwiększa przepływ cieczy przez zawór. Odbywa się to, gdy czujnik odbiera z zaworu temperaturę czynnika grzewczego.

Termostaty, czyli system sterowania temperaturą w domu

Termostat to niezbędny element każdego ogrzewania stosowanego w domu. Dotyczy to zarówno klasycznego systemu centralnego ogrzewania z grzejnikami, jak i podłogówki. Głównym zadaniem termostatu jest taka regulacja pracą systemu, aby temperatura otoczenia utrzymywała się na pożądanej wysokości.

Termostat odczytuje temperaturę otoczenia. Następnie steruje zaworem tak, aby zamykał się on lub otwierał w zależności od temperatury w pomieszczeniu.

Termostaty są dostępne w dwóch wariantach: manualnym oraz elektrycznym. Klasyczne termostaty manualnie to gałki, na której jest narysowana podziałka z przypisanymi wartościami liczbowymi. Taki termostat będzie dobrym wyborem, jeśli szukasz elementu łatwego w obsłudze. Dodatkowo działa on niezależnie od zasilania elektrycznego.

Nowoczesnym rozwiązaniem są elektroniczne termostaty, które uzupełniają ogrzewanie podłogowe. To panele sterujące ogrzewaniem. Możesz na nich ustawić nie tylko samą temperaturę otoczenia, ale zaprogramować ją na poszczególne godziny przez siedem dni w tygodniu. Termostaty elektryczne mogą wydawać się bardziej skomplikowane, ale zapewniają większą kontrolę nad temperaturą otoczenia. Mogą być zatem bardziej ekonomiczne w użytkowaniu w ostatecznym rozrachunku. Podłogówka staje się tańsza w użyciu.

Niezbędne akcesoria do ogrzewania podłogowego

Jeśli planujesz stworzyć system centralnego ogrzewania, będziesz potrzebował także dodatkowych akcesoriów. Niektóre z nich są obligatoryjne, inne – opcjonalne. Do niezbędnych elementów należą na pewno klipsy, haki i spinki. Wykorzystuje się je do mocowania rur ogrzewania podłogowego. Te akcesoria montażowe chronią rury przed przemieszczaniem się. Dzięki temu finalnie system wygląda tak, jak to zaplanowałeś.

Innym istotnym elementem jest odpowietrznik do stworzonego systemu. Bez niego usunięcie powietrza z instalacji może być bardzo trudne. Odpowietrznik pozwala na sprawne przywrócenie działania podłogówki.

Do opcjonalnych produktów należy natomiast skrzynka natynkowa i podtynkowa. Możesz w niej ukryć termostat, ogranicznik ciepła lub inne zawory, do których musisz mieć dostęp. Skrzynka zapewnia estetyczny wygląd i ukrywa elementy, które mogą nie prezentować się zbyt atrakcyjnie. Dzięki niej wodne i elektryczne ogrzewanie podłogowe oraz ich przyłącza stają się niewidoczne.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym spektrum produktów związanych z tą kategorią