Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Uprawa i ochrona roślin

Strzałka w prawo

Cebule

Strzałka w prawo

Cebule

Cebule roślin możesz sadzić przed domem, w ogródku działkowym, ale również wewnątrz domu czy mieszkania. Niektóre z roślin, które wypuszczają pędy z cebulki, doskonale czują się w doniczkach. Są takie jak na przykład irysy cebulowe, które mogą zacząć wegetację w doniczce. Wiosną przeniesiesz je do ogrodu.

Filtry

Cebule

Cebule roślin możesz sadzić przed domem, w ogródku działkowym, ale również wewnątrz domu czy mieszkania. Niektóre z roślin, które wypuszczają pędy z cebulki, doskonale czują się w doniczkach. Są takie jak na przykład irysy cebulowe, które mogą zacząć wegetację w doniczce. Wiosną przeniesiesz je do ogrodu.

189 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Uprawa i ochrona roślin

Wyświetlanie 24 z 189 produktów

Załaduj więcej

Cebule kwiatów – zadbaj o piękno swoich rabatek

Jeśli zależy Ci na pięknym ogrodzie, który jednocześnie stanie się strefą Twojego relaksu, zadbaj, aby jego otoczenie zachęcało do przebywania w nim. Stanie się tak, jeśli zasadzisz w nim kolorowe kwiaty kwitnące od wiosny do jesieni. Do tego celu wykorzystaj dostępne w naszym asortymencie cebule kwiatowe – za staranną pielęgnację odwdzięczą Ci się barwnymi i pachnącymi kwiatami.

Cebule roślin możesz sadzić przed domem, w ogródku działkowym, ale również wewnątrz domu czy mieszkania. Niektóre z roślin, które wypuszczają pędy z cebulki, doskonale czują się w doniczkach. Są takie jak na przykład irysy cebulowe, które mogą zacząć wegetację w doniczce. Wiosną przeniesiesz je do ogrodu.

Cebule – dlaczego warto wykorzystać w ogrodzie?

Cebule kwiatowe są dobrym rozwiązaniem dla początkujących ogrodników. Łatwiej uzyskać z nich bujne rośliny niż z nasion, które wymagają od Ciebie więcej pracy. Nie wszystkie możesz przecież wysiewać od razu do gruntu, więc często trzeba najpierw wysiać je do niewielkich doniczek, a następnie rozdzielić siewki i przesadzić je do większych pojemników.

Cebule nie wymagają aż tak skomplikowanych prac. Niektóre jednak potrzebują wykopywania – przykładowo tulipany i narcyzy trzeba wykopywać co rok ze względu na ich wrażliwość na choroby grzybowe. Krokusy i przebiśniegi mogą natomiast pozostawać w gruncie nawet przez pięć lat.

Wykorzystanie cebul pozwoli Ci stworzyć ogród pełen barw przez wiele miesięcy. Wystarczy, że w odpowiedni sposób połączysz różne odmiany, które kwitną w innych okresach. Już po ustąpieniu przymrozków w Twoim ogrodzie zaczną pojawiać się kwiaty z cebulek.

Najlepsze cebule kwiatowe do Twojego ogrodu

Jeśli uważasz, że Twojemu ogrodowi brakuje odpowiednio intensywnych barw, ozdób go za pomocą kolorowych kwiatów. Może zdecydujesz się na założenie nowej rabatki kwiatowej? Wystarczy, że wsadzisz do ziemi ich cebule. Mieczyk wielokwiatowy czy pięknie kwitnące dalie dekoracyjne z pewnością zapewnią niesamowitą kolorystykę całemu ogrodowi.

W naszej ofercie znajdziesz różne odmiany roślin, które różnią się nie tylko kolorem kwiatów. Są także zróżnicowane pod względem okresu wegetacji czy wzrostu. Ich kwitnienie przypada w różnych porach roku, więc także sadzenie powinno się odbywać w sprzyjających warunkach. Powinieneś zwrócić uwagę też na warunki, które musisz zapewnić, aby cebule kiełkowały.

Dla przykładu: dalia kaktusowa wymaga stanowiska mocno nasłonecznionego i poświęcenia jej sporo uwagi. Tymczasem tawułka ogrodowa może rosnąć na słabo nasłonecznionym miejscu z dużą ilością wilgoci. Zastanów się, czego potrzebujesz, i znajdź właściwe cebulki w ofercie Castoramy.

Cebule jesienne – feeria barw wiosną

Jeśli nadejście wiosny kojarzy Ci się głównie z dostojnymi, wielokolorowymi tulipanami, koniecznie zajrzyj do działu cebul jesiennych. To właśnie o tej porze roku należy wsadzić je do ziemi, aby zaraz po zimie wybiły się z gruntu i przystroiły swoim wyglądem Twoją działkę.

Ten sam termin sadzenia jest wymagany w przypadku wielu innych roślin kwitnących. Wówczas powinno się zacząć hodować cebule hiacynta o licznych kwiatkach, łączących się w duże kwiatostany, cebule irysów – przybierające barwy od białej, przez żółtą, aż po niebieską – a także cebule krokusów, które są jednym z bardziej charakterystycznych symboli wiosny.

Pojawiają się jako jedne z pierwszych kwiatów i są w stanie pokryć szerokie połacie trawników i rabatek. Krokusy przekwitają dość szybko, dlatego już w maju nie będą ozdobą Twojego ogrodu. Mimo to warto je wykorzystać, żeby w okresie wiosennym cieszyły oczy.

To nie jedyne kwiaty, które – zasadzone jesienią – będą zachwycały wyglądem na wiosnę. Większość odmian lilii także lubi zimowanie w gruncie, zatem jesień jest najlepszą porą roku na ich wprowadzenie do gruntu. Pamiętaj, aby cebulki lilii wsadzić do żyznej gleby na głębokości odpowiadającej trzem wysokościom cebulki. Wówczas możesz już o nich zapomnieć i cieszyć się kolorowymi kwiatostanami przez kilka lat. Większość odmian lilii lubi zmianę otoczenia, dlatego co kilka sezonów powinieneś usunąć stare korzenie i przesadzić nagromadzone cebule w nowe miejsce.

Lilie występują w wielu wariantach kolorystycznych, które warto łączyć w ogrodzie. Pamiętaj, że to kwiaty, które źle znoszą suszę, ale jednocześnie nie mogą być zbyt intensywnie nawadniane. Podczas podlewania unikaj moczenia liści – najlepiej skieruj strumień bezpośrednio na podłoże.

Cebule wiosenne – najpiękniejsze kwiaty lata

Kiedy rośliny z cebul jesiennych zdążą już przekwitnąć, dekorację Twojego ogrodu mogą stanowić kwiaty, których cebule zostały wsadzone do ziemi wiosną. Dzięki nim możesz przedłużyć kwitnienie irysów – nadają się bowiem do sadzenia zarówno jesienią, jak i wiosną. Z cebuli frezji zyskasz kwiaty o bardzo delikatnych płatkach i wyjątkowo intensywnym, przyjemnym zapachu. Begonie są natomiast wielokolorowe i pozwalają na tworzenie fantazyjnych kompozycji na rabatkach. Znajdziesz tu także cebule mieczyków i lilii, jak również wielu innych kwiatów.

Na specjalną uwagę zasługują cebule, dzięki którym Twój ogród ozdobią dekoracyjne dalie. Rośliny te pochodzą z rejonów Ameryki Południowej i Środkowej, dlatego w naszym klimacie potrzebują specjalnego traktowania. Jeśli masz stanowisko mocno nasłonecznione o żyznej przewiewnej glebie, umieść tam właśnie te rośliny. Bardzo prawdopodobne, że dalie odwdzięczą Ci się bujnymi kolorowymi kwiatostanami.

Szczególną uwagę może przykuwać dalia kaktusowa, której ostro zakończone płatki charakteryzują się bujnymi kolorami. Dalie świetnie prezentują się w grupie na trawniku oraz na rabatach. Pamiętaj o regularnym podlewaniu, szczególnie w okresach suszy.

W przypadku wysokich odmian potrzebne będzie zastosowanie palików. Usuwaj przekwitnięcie kwiaty, żeby pobudzić kwitnienie dalii.

Mieczyki to kolejne z bardzo popularnych roślin, które cieszą oczy pięknym wyglądem. Posiadają liczne i bardzo kolorowe kwiatostany. Ich smukłe łodygi często przekraczają pół metra wysokości i wymagają podparcia, aby uniknąć przypadkowego złamania.

Montując podparcie w postaci wbijanych w ziemię stelaży czy palików, pamiętaj, aby uważać na ich cebule. Mieczyk wielokwiatowy ma bowiem bardzo rozbudowane korzenie, a przypadkowe uszkodzenie cebuli może wpłynąć na gorszy rozwój rośliny. Warto regularnie kontrolować mieczyki pod kątem występowania szkodników i chorób. Mogą zagrozić im między innymi mszyce. Mieczyki potrzebują podlewania, które jest szczególnie ważne w czasie suszy oraz przed kwitnieniem.

Cebule warzyw

Jeśli chcesz samodzielnie wyhodować cebulę w swoim ogrodzie, skorzystaj z cebul dostępnych w dziale wiosennym. Uprawa dymki zagwarantuje Ci zbiory już w lipcu. Oprócz samej cebuli – zdrowej i aromatycznej – zyskasz także szczypior, który wykorzystasz jako dodatek do zup, sałatek i kanapek.

Dymki są łatwe w uprawie – możesz sadzić je nie tylko w ogrodzie, lecz także w doniczce na balkonie. Dzięki temu zyskasz łatwy dostęp do szczypiorku. Dymka potrzebuje umiarkowanego podlewania i słonecznego stanowiska, a także przepuszczalnej, żyznej ziemi. Sprawdź naszą ofertę i zasadź w swoim ogrodzie zarówno rośliny dekoracyjne, jak i smaczne warzywa.