Produkty

Kiedy sięgnąć po farbę młoteczkową?

Kiedy sięgnąć po farbę młoteczkową?

Farba młoteczkowa, nazywana też młotkową, umożliwia uzyskanie na malowanych przedmiotach dekoracyjnego efektu. Tworzy powierzchnię, która wygląda jak wyrzeźbiona uderzeniami młotka. Kiedy warto po nią sięgnąć?

Jakie materiały możemy pomalować farbą młoteczkową

Nowoczesne farby z efektem młotkowym przeznaczone są do malowania metali żelaznych. Większość środków może być stosowana także do zabezpieczenia metali nieżelaznych po ich odpowiednim zagruntowaniu. Niektóre z nich możemy aplikować nawet na powierzchnie cynkowe – po uprzednim zastosowaniu środka Malowanie płotuwytrawiającego lub odpowiedniego podkładu. Polecane są w szczególności do renowacji lub zabezpieczania nierównych powierzchni, ponieważ świetnie maskują ich niedoskonałości.

Płoty, metalowe drzwi i bramy garażowe

Farby młoteczkowe sprawdzają się do odnawiania elementów ogrodzenia, takich jak bramki, bramy, furtki, przęsła oraz drzwi garażowe. Zawierają zwykle pigmenty antykorozyjne, które zapewniają dobrą ochronę przed rdzą. Większość środków nie wymaga stosowania dodatkowych podkładów na elementach stalowych lub żeliwnych. Tworzą mocną, odporną na ciepło i warunki atmosferyczne powłokę o eleganckim wyglądzie. Farby są dostępne w wielu matowych lub metalicznych barwach, dzięki czemu łatwo dopasować je do elementów domu i ogrodu.

Stoliki i ławki ogrodowe

Farba antykorozyjnaFarby młoteczkowe nadają się świetnie do renowacji wyposażenia ogrodowego. Niektóre z nich można stosować do malowania stolików lub ławek już pokrytych rdzą – wystarczy usunąć jej luźne fragmenty. Nie są skomplikowane w aplikacji i szybko wysychają.

Renowacja maszyn, narzędzi i mebli

Ponieważ farby młoteczkowe są wytrzymałe na uszkodzenia, ścieranie i czynniki zewnętrzne, często używane są do renowacji maszyn, mebli i narzędzi. Pokrywa się nimi części motocyklowe, podwozia i nadwozia samochodów, przyczep oraz ciągników. Można zabezpieczać nimi zabytkowe meble ze stali i sprzęt sportowy. Zalecane są jako farby nawierzchniowe dla urządzeń, dla których wymagane jest wykończenie młoteczkowe, np. kas pancernych, szyldów reklamowych i innych konstrukcji metalowych.

Przygotowanie podłoża

Podłoże stalowe i żeliwne należy dokładnie oczyścić i odtłuścić. Luźno przylegającą rdzę lub starą łuszczącą się farbę usuńmy za pomocą szczotki drucianej albo elektronarzędzi. Przy renowacji wymalowań stare powłoki można zmatowić papierem ściernym. Farby młoteczkowe nakładamy pędzlem lub za pomocą natrysku. Preparaty, które zawierają w składzie silikon, są gęste – im mniej ruchów pędzlem wykonamy, tym efekt dekoracyjny będzie wyraźniejszy.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Emalie do drewna i metalu – jakie mają właściwości i zastosowanie?

Emalie do drewna i metalu – jakie mają właściwości i zastosowanie?
Emalie do drewna i metalu to produkty, dzięki którym poradzimy sobie z wykończeniem lub renowacją różnorodnych przedmiotów czy konstrukcji. Jaki mamy ...
Czytaj więcej

Najlepsze farby do ogrodzenia z metalu

Najlepsze farby do ogrodzenia z metalu
Metalowe ogrodzenia otaczają posesje wielu domów. Ich atrakcyjny wygląd i ciekawa stylistyka doskonale wpisują się w charakter posesji i stanowią ich ...
Czytaj więcej

Emalie – czym są i do czego służą

Emalie – czym są i do czego służą
Emalie to cała grupa produktów przeznaczonych do dekoracyjno-ochronnego malowania podłóż różnego typu. Jakie właściwości posiadają te preparaty i do c...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kiedy sięgnąć po farbę młoteczkową?