Produkty

Ozdobne klony w aranżacji ogrodu

Ozdobne klony w aranżacji ogrodu

Klony są drzewami, które ozdabiają nasz ogród przez cały rok. Wzrok przyciąga ich ciekawe i kolorowe ulistnienie, niezwykle oryginalny jest także ich parasolowaty lub powyginany kształt korony. Warto zatem wykorzystać wszystkie atuty tych roślin w aranżacji ogrodu.

Uprawa klonów

Klony pochodzą z Dalekiego Wschodu – w Japonii, Chinach i Korei Południowej należą do grupy najatrakcyjniejszych roślin ozdobnych. Do rodziny klonowatych należy obecnie ok. 150 gatunków, a każda z nich może stać się wyjątkową ozdobą naszego ogrodu. Klony są jednak drzewami wymagającymi, zatem należy zapewnić im optymalne warunki do prawidłowego rozwoju. Drzewa te najlepiej rosną w glebie żyznej o odczynie lekko kwaśnym. Powinna być stale wilgotna i przepuszczalna, Klon w ogrodziewskazana jest również wysoka wilgotność powietrza – z tego względu klony warto sadzić w pobliżu oczek wodnych. Należy zadbać, aby rośliny były osłonięte od zimnego wiatru. Najlepsze są dla nich stanowiska otoczone inną roślinnością lub zabudowaniami.

Optymalnym rozwiązaniem jest otoczenie ich iglakami, które zimą zapewniają dużo lepszą ochronę niż rośliny liściaste. Na tle innych drzew klony wyróżniają się wspaniałą barwą liści, jednak trzeba pamiętać, że ubarwienie zależy również jest od poziomu nasłonecznienia. Zbyt ostre słońce może powodować poparzenie i wysuszenie liści, natomiast jego brak ograniczy wybarwienie. Najlepsze są zatem miejsca półcieniste, do których nie dociera mocne, południowe słońce.

Klony japońskie i palmowe

Do najpopularniejszych gatunków o walorach dekoracyjnych zalicza się klony japońskie i palmowe. Te pierwsze, jak wskazuje ich nazwa, pochodzą z Japonii i południowej Korei, jednak spotkać możemy je na całym świecie. Klony japońskie są niewielkimi i smukłymi drzewami, które osiągają od 5 do 10 metrów wysokości. Sekator do gałęziSą odporne na mrozy i wyjątkowo dobrze znoszą okresowy brak wilgoci.

Barwa ulistnienia zależy od odmiany, jednak najczęściej w okresie jesiennym zabarwiają się one na kolor czerwony lub jasnopomarańczowy. Klony palmowe w naszych warunkach dorastają do ok. 3-5 metrów wysokości – na pierwszy rzut oka przypominają klony japońskie, jednak cechują się one bardziej złożonymi liśćmi o wydłużonych klapach. Klony palmowe mają niezwykły, parasolowaty pokrój, którego dopełnieniem są wielobarwne liście.

Aranżacja ogrodu

Rozmaite odmiany klonów dają nam nieskończone możliwości aranżacyjne w ogrodzie. Doskonale rosną i prezentują się w sąsiedztwie oczek wodnych i fontann, współgrają także z bagiennymi roślinami – irysami i turzycami. Bez oporów możemy sadzić je także przy ścieżkach, chodnikach i rabatach – klony bowiem nie mają ekspansywnych korzeni i nie powodują uszkodzeń. Niewielkie odmiany dobrze prezentują się na skalniakach, możemy uprawiać je także w pojemnikach i formować.

Data publikacji: 17.12.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?
Listopad w ogrodzie kojarzy się z opadającymi liśćmi, niską temperaturą, wiatrem oraz deszczem. Twój ogród będzie musiał zaakceptować ws...
Czytaj więcej

Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie
Wiosna jest tuż za rogiem i pomimo zimowego krajobrazu i utrzymującego się chłodu czuć, że powietrze staje się cieplejsze, a w ogrodzie zaczynają się ...
Czytaj więcej

Styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie
Nowy Rok za pasem, okres świętowania dobiegł końca, więc czas na świeży start oraz nowe postanowienia. Dotyczy to w szczególności pielęgnacji o...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ozdobne klony w aranżacji ogrodu