Wykładzina dywanowa – gdzie zastosować?

Miękkie wykończenie podłogi na całej jej powierzchni gwarantuje właśnie wykładzina dywanowa. Czy to funkcjonalne rozwiązanie? Zobaczmy, gdzie ją zastosować i czego możemy się po niej spodziewać.

Wykładzina dywanowa RamboWykładzina dywanowa RamboWykładzina dywanowa RamboWykładzina dywanowa Rambo

Popularna w Wielkiej Brytanii i często spotykana w hotelach oraz biurach – wykładzina dywanowa nie jest nadmiernie stosowana w naszych mieszkaniach. A jednak stanowi takie wykończenie podłogi, które ma wiele zalet. W niektórych pomieszczeniach zupełnie się nie sprawdza i jest wypierana przez twardą posadzkę, najczęściej taką, która jest odporna na wodę i łatwa w czyszczeniu. Są jednak takie strefy w mieszkaniach, w których wykładzina dywanowa będzie niezastąpiona.

Czym jest wykładzina dywanowa – jeszcze nie dywan, już nie posadzka

Podczas wykańczania podłóg stajemy przede wszystkim przed wstępnym wyborem poziomu jej twardości. Rozwiązania dzielimy więc na te, które są twarde i miękkie (bądź sztywne i elastyczne). Do tych pierwszych typów wykończenia podłogi zaliczamy posadzki drewniane, panelowe i te wykonane z ceramiki czy kamienia. Miękkie zaś będą utworzone z wykładzin: dywanowych czy PCV. Oba rodzaje rozwiązań mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, jednak znacznie się od siebie różnią. Wykładziny PCV są gładkie i mają doskonale ścieralną powierzchnię, która nie wchłania wody i zabrudzeń. Dywanowe zaś mają dość chłonną, materiałową powłokę.

Czy wiesz, że…?

Powierzchnię wykładziny dywanowej nazywamy runem. Jest to specjalna plecionka wykonana z włókien. Materiałem, który najczęściej wykorzystuje się do produkcji wykładzin dywanowych, jest polipropylen lub poliamid, ale spotkamy się także z runem naturalnym wykonanym z kokosa, wełny czy trawy morskiej.

Wykładzina dywanowa Luxory Mix 4 m żółtaWykładzina dywanowa Luxory Mix 4 m żółtaWykładzina dywanowa Luxory Mix 4 m żółtaWykładzina dywanowa Luxory Mix 4 m żółta

W odróżnieniu od dywanu miękka wykładzina z podobnym runem posłuży nam do wykończenia całej podłogi w pomieszczeniu, nie zaś do położenia jedynie w wyznaczonej jego części, np. pod sofą czy łóżkiem. Takie rozwiązanie jest doskonałą alternatywą dla wykonywania posadzki z innych materiałów – paneli, drewna czy płytek.

Z niniejszego artykułu dowiemy się, jak wybrać wykładzinę dywanową lub PCV oraz jak je zamontować.

Wykładzina dywanowa – co powinniśmy wiedzieć?

Spośród dostępnych nam rozwiązań w wykańczaniu podłóg wykładziny dywanowe zajmują dość szczególne miejsce. Są tanie, a w niektórych pomieszczeniach wydają się być jedynym słusznym rozwiązaniem. Dlaczego?

Do najważniejszych zalet wykładzin dywanowych możemy zaliczyć:

- niską cenę i łatwość montażu;
- doskonałą izolację akustyczną i cieplną;
- miękkość i ciepło wykończonej za ich pomocą podłogi;
- wchłanianie kurzu;
- duża ilość wzorów i kolorów dostępnych na rynku;
- wybór splotów i materiałów;
- różne rodzaje spodów dopasowane do rozmaitych warunków i pomieszczeń.

Porada eksperta

Wykładziny dywanowe wykonane z włókien sztucznych są najłatwiejsze w czyszczeniu i bardzo odporne na zabrudzenia i ścieranie. Mocne i dość trudne do odgniatania dobrze znoszą również niewielkie ilości wilgoci. Możemy przecierać je na mokro, ale nie wchłaniają zbytnio zanieczyszczeń, więc łatwo je oczyścimy.

Jak każdy rodzaj wykończenia podłogi, również wykładzina dywanowa ma swoje wady. Takie rozwiązanie nie nadaje się do pomieszczeń, w których panuje duża wilgoć i ciągłe narażenie posadzki na zachlapanie, ponieważ włókna mogą nie być w stanie odpowiednio schnąć na bieżąco. Również tam, gdzie eksploatacja wiąże się z pozostawianiem śladów czy ciągłym zabrudzaniem, wykładzina dywanowa może stanowić gorszy wybór niż linoleum, panele czy płytki ceramiczne. Plamy z wina, tłuszczu czy innych rodzajów pożywienia i płynów mogą po jakimś czasie nie dać się usunąć z jej runa. To dlatego wykładzina dywanowa nie sprawdzi się w kuchni i łazience.

Wykładzina dywanowa Hercules 4 m szaryWykładzina dywanowa Hercules 4 m szaryWykładzina dywanowa Hercules 4 m szaryWykładzina dywanowa Hercules 4 m szary

Podłogi wykończone wykładziną dywanową – gdzie się sprawdzą?

Ten miękki rodzaj wykończenia posadzek nadaje się do różnych pomieszczeń. Ze względu na doskonałe właściwości izolujące hałas często korzystamy z nich, urządzając przestrzenie biurowe. Wszędzie tam, gdzie zależy nam na tłumieniu kroków, a także utrzymaniu ciepła wykładzina dywanowa sprawdzi się bardzo dobrze. Jest wybierana do biur typu open space, po to, aby pracownicy nie odczuwali dyskomfortu zimnej posadzki. Gdzie jeszcze z powodzeniem wykorzystamy wykładziny podłogowe z runem?

Wykładzina dywanowa Vegas Twist zielonaWykładzina dywanowa Vegas Twist zielonaWykładzina dywanowa Vegas Twist zielonaWykładzina dywanowa Vegas Twist zielona

Sypialnia – takie wykończenie podłogi jest doskonałe do pomieszczenia, które ma być ciepłe, przytulne i ciche. To tutaj często chodzimy na boso, a po wyjściu z łóżka nie chcemy dotykać zimnej i twardej posadzki.

Salon – podobnie, jak w sypialni, podłoga w pokoju dziennym powinna być ciepła, miękka i wykazywać się odpowiednimi właściwościami izolacyjnymi. Wykładzina dywanowa może dodatkowo uzupełnić aranżację salonu.

Pokój dziecka – wszędzie tam, gdzie bawią się maluchy, wykładzina dywanowa sprawdzi się w roli swoistego bufora – zapewnia bowiem miękkie lądowanie. Ciepłe i miękkie runo chroni również dzieci przed chłodem i stłuczeniami podczas zabaw na podłodze. Do pokoju dziecka wybierajmy takie wykładziny dywanowe, które najłatwiej się czyści i są hipoalergiczne. Dostępne są także modele z powłokami antyzabrudzeniowymi.

Porada eksperta

Z wykładziny dywanowej możemy również uzyskać wybranej szerokości i długości dywan czy dywanik. Wystarczy ją wyciąć i obszyć, a co więcej mamy wpływ na kształt powstałego pokrycia podłogowego. W ten sposób wykonamy łatwo dywanik pod łóżko czy sofę lub większy dywan do salonu lub pokoju dziecka. Warto

podkleić go od spodu taśmą dwustronną, aby odpowiednio przylegał do podłoża i zapobiegał się ślizganiu wykładziny.

Wykładzina dywanowa TurboWykładzina dywanowa TurboWykładzina dywanowa TurboWykładzina dywanowa Turbo

Klatka schodowa – wykładzina dywanowa jest doskonała w roli pokrycia schodów, ponieważ tłumi dźwięki i może skutecznie zapobiegać ślizganiu się na stopniach, a w razie upadku ogranicza stłuczenia. Dzięki temu, że jej runo zbiera włosy i kurz, przy wchodzeniu i schodzeniu ze schodów nie wzbijają się one w powietrze.

Poza pomieszczeniami mieszkalnymi i biurami, wykładzina dywanowa doskonale nadaje się do niektórych lokali usługowych i komercyjnych, a także przestrzeni hotelowych. Jej najważniejszą zaletą, która zachęca do jej wykorzystania, jest tłumienie odgłosów chodzenia. To dlatego ceni się podłogi wykończone za jej pomocą np. w bankachgabinetach czy salonach sprzedażyshowroomachklubokawiarniach i restauracjach. Wykładziny dywanowe często spotkamy w dobrych klubach muzycznych.

Spód wykładziny dywanowej oraz jej runo – gdzie jakie?

Innymi czynnikami, które regulują dopasowanie tego rodzaju wykończenia podłogi do danego pomieszczenia są: runo i spód wykładziny dywanowej. To, z jakiego materiału wykonano ją od spodu, wpływa na jej funkcjonalność i powinno być dostosowane do podłoża. Wymienić można 4 różne typy podszycia wykładziny dywanowej:

- gąbka – jest odporna na wilgoć i dobrze izoluje chłód i dźwięki, jednak możemy kłaść ją jedynie na twarde podłoża – takie jak beton czy lastryko. Będzie kruszyć się na drewnie czy panelach;

- juta – naturalny materiał odporny na wysoką temperaturę, dlatego nadaje się do ogrzewanych podłóg. Wykazuje się dobrą przyczepnością do podłoża;

- filc – najbardziej uniwersalny spód nadaje się na podłogi wykonane z każdego rodzaju materiału i ułatwia przycinanie wykładziny. Bardzo dobrze wycisza;

- guma kauczukowa – charakteryzuje ją dobra przyczepność i doskonałe właściwości izolujące chłód i hałasy, jednak nadaje się jedynie na beton, a wykładziny z takim spodem należą do najdroższych.

Ze względu na rodzaj splotu runa wykładziny dywanowe dzielą się na:

pętelkowe – najbardziej wytrzymałe, szczególnie te z niskim runem i gęste są łatwe w czyszczeniu i nie niszczą się szybko, nadają się więc do salonów i przedpokojów, czyli tam, gdzie ruch jest największy. Tam, gdzie wykładzina dywanowa będzie narażona na największą eksploatację, wybierajmy włókna poliamidowe i polipropylenowe;

Wykładzina dywanowa Trendy 4 m jasnobeżowaWykładzina dywanowa Trendy 4 m jasnobeżowaWykładzina dywanowa Trendy 4 m jasnobeżowaWykładzina dywanowa Trendy 4 m jasnobeżowa

strzyżone – z krótkim lub długim włosiem są szczególnie miękkie i doskonale nadają się do sypialni. Z niskim runem mogą zaś być także odpowiednie do pokoju dziennego. Możemy wybrać wykładziny mające włos z tworzywa sztucznego lub zmieszany z wełnianym.

welurowe – tworzą krótkie, zbite i gęste runo. Wykładziny dywanowe z takim poszyciem są dość uniwersalne, dzięki swej miękkości doskonale nadają się do sypialni i pokoju dziecka.

Wykładziny dywanowe z pewnością sprawdzą się w wielu pomieszczeniach, szczególnie jeśli chcemy zapewnić im jednolitą powierzchnię podłogową, a sobie komfort i ciszę. Dowiedzmy się więcej o ich montażu i wyborze tutaj: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/urzadzanie/wykonczenie-podlogi/wykladziny-pcv/wykladziny-dywanowe-i-pcv-wybor-i-montaz.html!

Data publikacji: 26.07.2017