Jagoda kamczacka – uprawa i pielęgnacja

W naszych ogrodach goszczą coraz bardziej nietypowe gatunki roślin, a wśród nich także okazy wydające smaczne i zdrowe owoce. Jednym z nich jest jagoda kamczacka. Czym się charakteryzuje i jak należy ją pielęgnować?

jagoda

Ogólnie o wiciokrzewie kamczackim

Jagoda kamczacka to potoczna nazwa wiciokrzewu kamczackiego – odmiany wiciokrzewu sinego. Roślina ta pochodzi z północno-wschodnich rejonów Azji, dlatego warunki klimatyczne panujące w naszym kraju nie stanowią dla niej żadnego zagrożenia. Roślina znosi bowiem mrozy sięgające nawet 40 stopni Celsjusza, a jej kwiaty są także odporne na wiosenne przymrozki. Te niewielkie przeważnie krzewy charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym, a także słodko-kwaśnymi, pełnymi wartości odżywczych owocami, dla których są uprawiane – te pojawiają się już w maju. To właśnie licznie pojawiające się owoce, a także wyjątkowa odporność i długowieczność krzewu (dożywa około 50 lat) sprawiają, że jagoda kamczacka coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach.

Uprawa i pielęgnacja jagody kamczackiej

Jak już wyżej wspomnieliśmy, krzew ten nie należy do bardzo wymagających. Dobrze znosi każdy rodzaj gleby poza podłożem gliniastym (szkodzą mu podtopienia) oraz piaszczystym. W tym drugim wypadku roślina będzie potrzebowała odpowiedniego nawadniania. Również odczyn gleby nie ma większego znaczenia, jagoda kamczacka z powodzeniem poradzi sobie w podłożu o zakresie pH 5-8.

Krzewy jagody kamczackiej wymagają jednak odpowiedniego stanowiska – powinno być ono słoneczne, ewentualnie półcieniste, a także osłonięte od wiatru.

Aby krzew wydał liczne owoce dobrej jakości, należy zapewnić mu odpowiednią wilgotność podłoża. Pamiętajmy o tym szczególnie w fazie formowania się, a także dojrzewania owoców – zbytnie przesuszenie wpływa bowiem na to, że zaczynają one opadać, zmniejsza się ich masa oraz ilość.

jagoda

Jagoda kamczacka w czasie kilku pierwszych lat od jej posadzenia nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Młode sadzonki umieszczamy w ziemi kilka centymetrów głębiej, niż rosły do tej pory. Umieszczamy je w dołku wypełnionym nawozem organicznym i dostosowanym wielkością do bryły korzeniowej rośliny – najlepiej robić to we wrześniu i październiku. Jeśli odpowiednio nawieziemy miejsce sadzenia rośliny, to przez ok. 3 pierwsze lata nie będzie ona potrzebowała dodatkowego zasilania składnikami odżywczymi. Później robimy to 2-3 razy w czasie okresu wegetacyjnego (wiosną, latem i jesienią), natomiast rośliny starsze, ok. 6-letnie, nawozimy 2 razy w roku – wiosną i jesienią.

Starsze rośliny, które osiągnęły już wiek 8 lat, możemy zacząć przycinać, a robimy to jesienią. Przerzedzamy koronę krzewu i skracamy jego część szkieletową o połowę.

Ponieważ jagoda kamczacka jest krzewem obcopylnym, należy zasadzić co najmniej 2,3 okazy reprezentujące różne odmiany krzewu, co umożliwia zapłodnienie krzyżowe i pozytywnie wpływa na jakość i obfitość plonu.

Zwracajmy również uwagę na objawy chorób oraz zajęcia rośliny przez szkodniki. Jagoda kamczacka należy do roślin rzadko atakowanych przez owady i patogeny, jednak mogą się one pojawić zwłaszcza na skutek niekorzystnych warunków pogodowych.