Produkty

Hodowla róż w mieszkaniu

Hodowla róż w mieszkaniu

Róże to jedne z najszlachetniejszych, najpiękniej wyglądających i pachnących kwiatów. Ich widokiem i aromatem możemy cieszyć się jednak tylko posiadając je w ogrodzie. Nie wszyscy wiedzą jednak, że różne odmiany możemy hodować także w mieszkaniach. Są bowiem takie, które doskonale sprawdzą się rosnąc w donicach na parapetach.

róże w wazonie hodowlaRóżnorodność

Róże występują w wielu odmianach, rozmiarach, barwach. Są krzewami o odmiennych pokrojach i zastosowaniu. Wśród róż znajdziemy więc pnące, okrywowe, wielokwiatowe, pienne czy rabatowe. Charakteryzują się różnym pochodzeniem, wielkością i barwą kwiatów. Ta może przybierać najróżniejsze oblicza – od białych, przez żółte, pomarańczowe, różowe, fioletowe, po czerwone czy nawet czarne i wielobarwne. Róże rosną na zewnątrz, w ogrodach, parkach, a w zależności od konkretnego gatunku wymagają bardziej lub mniej czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak miłośnicy tych kwiatów mogą już cieszyć się ich obecnością także w domu. W mieszkaniowych warunkach sprawdzają się bowiem róże miniaturowe.

Róże miniaturowe

Są to rośliny, które ze względu na niewielki rozmiar będą dobrze czuć się w warunkach mieszkaniowych w uprawie doniczkowej. Osiągają one około 30-40 cm wysokości i charakteryzują się drobnymi, ale licznymi kwiatami. Jeżeli zapewnimy im optymalne warunki, piękne pąki będą zdobiły wnętrze od marca do października, a być może nawet dłużej.

Róże w wersji miniaturowej występują także wielu kolorach. Znajdziemy kwitnące na czerwono, ale także na biało, różowo, żółto czy dwukolorowo. Co więcej, ich uprawa nie nastręcza trudności, powinien więc poradzić sobie z nią nawet początkujący hodowca kwiatów.

Dodatkowo, róże karłowe mogą rosnąć także w ogrodzie wysadzone bezpośrednio do gruntu. Powinny przyjąć się tam równie dobrze, a może nawet i lepiej niż w cieplejszych zwykle mieszkaniach.

Uprawa i pielęgnacja róż miniaturowych w mieszkaniu

Aby roże karłowe zdrowo rosły i obficie kwitły, wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki i stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim nasz krzew powinniśmy umieścić na miejscu jasnym, widnym i nasłonecznionym, jednak nie w pełnym i silnym słońcu. Równie ważne jest podłoże – próchnicze i delikatnie gliniaste – oraz jego nawadnianie. Regularne podlewanie konieczne jest zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, kiedy niezbędne może okazać się nawet kilkukrotne w ciągu dnia dostarczanie wody. Róże bardzo lubią zraszanie, powinniśmy więc wykonywać tę czynność nawet codziennie. Pamiętajmy jednak, by nie robić tego w pełnym słońcu i by omijać kwiaty.

Optymalna dla róży miniaturowej temperatura to 20 ºC, a nawet nieco mniej. Zbyt ciepłe powietrze sprawi, że roślina będzie krócej kwitła. Stad też w niektórych wypadkach lepiej wystawić doniczkę na balkon czy przesadzić roślinę do ogrodu.

W czasie spoczynku w sezonie zimowym należy podlewać nasz krzew mniej więcej raz w tygodniu – nie należy przesadzać z ilością wody, ale także nie wolno dopuścić do zupełnego przesuszenia jej podłoża. Donicę powinniśmy również przenieść w chłodniejsze miejsce, np. do piwnicy albo ogrodu zimowego. Wiosną przycinamy krzew i przesadzamy go do większej o jeden rozmiar doniczki.

Pamiętajmy także o nawożeniu. Należy robić to regularnie od wiosny do sierpnia w dwutygodniowych lub miesięcznych odstępach. Korzystajmy w tym celu z nawozów przeznaczonych do róż i przestrzegajmy proporcji podanych przez producenta.róża doniczkowa

Problemy z miniaturkami

Trudności w hodowli róż karłowych w większości wynikają z braku odpowiednich warunków lub błędów popełnianych podczas ich pielęgnacji. Negatywnie na wzrost, kwitnienie i zdrowie wpływają takie czynniki, jak zbyt wysoka temperatura, niedobór wody lub jej nadmiar, niedobór nawozu, a także silne promienie słoneczne powodujące poparzenia. Róże atakowane są również przez choroby i szkodniki, które potrafią doszczętnie je zniszczyć. Należą do nich mszyce, przędziorki, czarna plamistość czy mącznik prawdziwy. Należy więc bacznie obserwować nasze róże, by w porę zareagować i uchronić je przed obumarciem. Niepokojącymi objawami będą zawinięte i oklapnięte liście, przebarwienia oraz czarne lub czerwone plamy i nalot, które występują także na liściach.

Data publikacji: 19.11.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje

Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje
Kwiaty wieloletnie są piękną dekoracją ogrodu na wiele sezonów. Musisz im zapewnić najlepsze warunki, aby mogły przez te lata cieszyć Twoje oko...
Czytaj więcej

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?
Lato to pora roku, w której słońce nieustannie świeci na niebie. Nie wszystkie rośliny sprawdzą się przy takiej pogodzie. Które wykształ...
Czytaj więcej

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne
Pszczoły to pożyteczne owady, które odgrywają niezwykle ważną funkcję w ekosystemie – chociażby dlatego warto zasadzić w ogrodzie rośliny...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Hodowla róż w mieszkaniu