Produkty

Kistnik malinowiec – objawy i zwalczanie

Kistnik malinowiec – objawy i zwalczanie

Kistnik malinowiec jest niezwykle groźnym chrząszczem, którego masowe pojawienie się może doprowadzić do utraty nawet 80% plonu malin. Wbrew swojej nazwie, stwarza też zagrożenie dla innych roślin rosnących w sadach. Jak skutecznie usunąć go z własnej posesji?

Z kistnikiem malinowcem, w jego larwalnym stadium życiowym, spotykamy się, spożywając surowe maliny – to jego wypatrujemy we wnętrzu owocu, a jeśli go zauważymy, malina nie zostanie przez nas zjedzona. Jednak największe szkody kistnik czyni wtedy, kiedy jest najlepiej zauważalny – jako dorosły chrząszcz o barwie szarej lub brązowej i owłosionym odwłoku, dochodzący do 4 mm. Kiedy tylko maliny zakwitną, pojawiają się również one i co prawda z jednej strony działają korzystnie, Kistnik malinowiec doprowadzając do zapylenia kwiatu, ale z drugiej – żywią się pręcikami i dnem kwiatowym, przez co uzyskany plon jest znacznie niższy niż spodziewany.

Około 100 jaj, które w końcu maja i na początku czerwca składa samica chrząszcza, znajduje się w kwiatach malin, pod liśćmi i na zawiązkach owoców. Po niecałych 10 dniach wylęgają się z nich larwy, które zmieniają miejsce na zakamarki w korze drzew lub pod ziemią, gdzie przędą kokony. Małe chrząszcze wylęgają się po kolejnych dziesięciu dniach i znajdują schronienie pod powierzchnią gleby, gdzie zimują. Z nadejściem cieplejszej wiosny, kiedy temperatura przekracza 10°C, opuszczają swoje glebowe siedlisko i na przełomie maja i czerwca przypuszczają atak na dwuletnie pędy malin i jeżyn.

Jak widać, czas możliwego pojawienia się szkodnika na naszych roślinach jest dokładnie wskazany. Konieczne jest wtedy wzmożone obserwowanie roślin – w czasie Środek owadobójczypoprzedzającym kwitnienie i tuż przed nim. Częstsze kontrolowanie będzie niezbędne wtedy, jeśli w poprzednim sezonie kistnik dał się we znaki naszej uprawie. W tym przypadku, jeśli zauważymy chociaż jednego szkodnika na 200 kwiatostanach, w celu ochrony naszej uprawy należy wykonać opryski. Ich częstotliwość zależna jest od ryzyka pojawienia się masowej inwazji, która spustoszyć może większość naszych zbiorów. Preparaty, jakich użyć możemy w tym celu, to:

- Karate Zeon 050 CS w ilości 0,3 l/ha,
- Wojownik 050 CS (0,3 l/ha),
- Calypso 480 SC (0,2 l/ha),
- Fastac 100 EC,
- Kung-Fu 050 CS,
- Jetstac 100 EC,
- LambdaCe Z 050 CS.

Oprysk zapobiegawczy możemy przeprowadzić do dwóch tygodni przed kwitnieniem, a jeśli prawdopodobieństwo wystąpienia masowego szkodnika jest większe, także tuż przed pękaniem pąków kwiatowych i w pełni kwitnienia. Działaniem doraźnym jest strząsanie chrząszczy do naczynia z wodą. Oglądowi należy również poddać kwiatostany jabłoni, które również mogą być zaatakowane przez kistnika. Naturalnym sposobem przeciwdziałania jego pojawieniu się jest sadzenie pomiędzy krzakami malin niezapominajek, które odstraszają te groźne szkodniki.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Choroby ogórków – jak je zwalczać?

Choroby ogórków – jak je zwalczać?
Ogórki to jedne z najczęściej uprawianych roślin w przydomowych ogródkach, szklarniach i tunelach foliowych. Niezależnie od tego, na jak...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie
Pogoda powinna się stopniowo poprawiać, dzięki czemu Twój ogród będzie wracał do życia i pełni kolorów. Gleba będzie się nagrzewa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kistnik malinowiec – objawy i zwalczanie