Jak utrzymać świeżość kwiatów w wazonie na dłużej?

Cięte kwiaty ożywiają nasze mieszkania, a różnego rodzaju kompozycje kwiatowe stają się ciekawym elementem aranżacji wnętrza. Dzięki roślinności w mieszkaniu jesteśmy bliżej przyrody i możemy cieszyć się jej właściwościami – flora oczyszcza powietrze z toksyn i działa kojąco na nasze zmysły. Z tego względu chcielibyśmy, aby cięte kwiaty w wazonie przez długi czas utrzymały swoją świeżość. Jak to zrobić?

wazon

Podcinanie łodyg

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o przycięcie łodyg – najlepiej zrobić to od razu po przyniesieniu świeżych kwiatów do domu. Warto mieć pod ręką ostre narzędzie, aby cięcia dokonać pod skosem. Dzięki temu zwiększy się powierzchnia, przez którą kwiat przyjmuje wodę. Do cięcia nie należy używać sekatora ani nożyczek, bowiem może to spowodować nadszarpnięcie tkanki i zmiażdżenie łodygi. Przed wsadzeniem kwiatów do wazonu należy pozbyć się wszystkich dolnych liści, czyli tych, które będą zanurzone w wodzie. W przypadku róż możemy usunąć także kolce. Nie jest to konieczne, jednak przy dalszych pracach docenimy ich brak. W naszych domach często pojawiają się także tulipany. Aby zapewnić im odpowiedni pobór wody, można przebić koniec łodygi szpilką – zminimalizuje to ryzyko tworzenia się zatorów powietrznych i wydłuży życie kwiatów.

Regularna wymiana wody

Cięte kwiaty w wazonie potrzebują regularnej wymiany wody. Aby zachować ich świeżość na dłużej, najlepiej robić to codziennie. Do wazonu powinno się wlewać zimną wodę, którą wcześniej należy jeszcze przegotować. Dzięki temu pozbywamy się z niej powietrza, a kwiaty nie są narażone na pojawienie się blokady naczyń, która spowalnia pobieranie wody. W trakcie gotowania wytrącają się także niekorzystne związki wapnia, które zwiększają twardość wody. Większość kwiatów powinna być zanurzona w wodzie do połowy łodygi. Niektóre gatunki, między innymi gerbery, zdecydowanie lepiej czują się w płytkiej wodzie. W takich przypadkach należy zanurzać je maksymalnie na 5 centymetrów. Woda dla kwiatów ciętych powinna mieć temperaturę pokojową. Jeżeli jednak zauważymy, że kwiaty zaczynają już lekko więdnąć, to możemy wstawić je do wody ciepłej.

wazon

Domowe triki

Cięte kwiaty utrzymają świeżość, jeżeli przytniemy odpowiednio łodygi i będziemy reglanie wymieniać wodę w wazonie. To jednak nie wszystkie sposoby, które mogę wydłużyć ich żywotność. Sięgnąć możemy także po sprawdzone, domowe metody. Jedną z nich jest dosypanie do wody szczypty (ok. pół łyżeczki) cukru lub miodu. Cięte kwiaty narażone są na działanie bakterii, które powodują ich gnicie i więdnięcie. Aby do tego nie dopuścić, należy zwiększyć kwasowość wody – wystarczy dodać do niej szczyptę soli, kwasku cytrynowego lub pół aspiryny.