Dostawa za 1 zł na wybrane produkty dla zamówień od 500 zł! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
Najbliższa niedziela 8.10 jest niedzielą niehandlową. Zapraszamy do zakupów na castorama.pl
icon
Najbliższa niedziela 8.10 jest niedzielą niehandlową. Zapraszamy do zakupów na castorama.pl

Parapety

Parapety są elementem wykończenia wnętrz, które stanowią dekoracyjne oraz praktyczne rozwiązanie w każdym domu. Są one montowane w dolnej części okien i mają za zadanie chronić wnętrze przed wnikaniem wody, zapewniać izolację od hałasu oraz poprawić estetykę pomieszczenia.

Parapet – trudny wybór! Charakterystyka produktów

Choć parapet to niezbędny element wnętrz i elewacji, to jego wybór wcale nie jest taki prosty. Warto na początek uświadomić sobie, do czego służy ten produkt. W ten sposób dokonanie wyboru stanie się dla Ciebie o wiele łatwiejsze. Do Twojej dyspozycji oddaliśmy całe mnóstwo produktów w różnych kolorach i wykonanych z rozmaitych materiałów.

Parapet zewnętrzny przede wszystkim ma stanowić wykończenie otworu okiennego w murze. Dzięki montażowi ponad otwartym przekrojem ścian chroni on warstwy ocieplenia i izolacji przed wodą, a także rozmaitymi zabrudzeniami. W efekcie cały budynek jest o wiele lepiej chroniony przed zniszczeniem i wolniej się starzeje. Oprócz tego parapet zewnętrzny, dzięki montażowi pod kątem, pozwala na spływanie wody z daleka od elewacji i fundamentów, co chroni przed sączeniem wody blisko izolacji w gruncie.

Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy chodzi o parapet wewnętrzny. Jego rolą jest przede wszystkim ochrona wnęki okiennej, podobnie jak w przypadku produktu montowanego na zewnątrz budynku. To jednak nie wszystko. Z uwagi na miejsce mocowania taki parapet służy również za element dekoracyjny. Z tego powodu szczególnie ważne jest dopasowanie go do całości wystroju wnętrza, w tym również materiału, z którego zostało wykonane okno.

Teraz gdy już wiesz, jakie zastosowanie mogą mieć parapety, czas dokonać odpowiedniego wyboru. Najpierw zapoznaj się z ofertą, aby wiedzieć, na co możesz się zdecydować. Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady, które warto poznać przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego rozwiązania.

Parapet – sprawdź, co znajdziesz w ofercie

W asortymencie sklepów Castorama znajdziesz przede wszystkim rozmaite parapety, przystosowane do montażu na zewnątrz budynku. W takim przypadku możesz postawić na przykład na parapet granitowy, aluminiowy albo stalowy. Wybór uzależnij od swoich preferencji, a także przygotowania ściany budynku czy zakładanego budżetu na ten element wykończenia elewacji. Tego rodzaju produkty występują w różnych kolorach, w tym takich jak biały czy naturalnego rysunku granitu.

Jeśli interesuje Cię parapet wewnętrzny, do wyboru masz nieco więcej materiałów. Ciekawą alternatywą są produkty z kompozytu. Przykładowo parapety z konglomeratu do złudzenia przypominają wyglądem te granitowe, jednak są o wiele lżejsze i często znacznie tańsze. To jednak nie wszystko. Popularne są produkty z PCV (PVC), czyli polichlorku winylu. Wiele osób sięga również po parapety drewniane, z materiałów takich jak dąb olejowany. Mniej popularny, ale nadal chętnie wykorzystywany we wnętrzach, jest parapet granitowy.

Oprócz samych parapetów w ofercie znajdziesz również elementy, które pozwalają na ich montaż oraz wykończenie. Zazwyczaj są to zaślepki przygotowane z takich materiałów jak PCV (PVC). Ich zadaniem jest ochrona przed wnikaniem wody pod miejsce mocowania parapetu. Dzięki nim sam parapet wygląda też korzystniej. Oferujemy je w różnych kolorach, najczęściej takich jak brązowy i biały.

Wszystkie produkty dostępne są w ciekawych wersjach kolorystycznych. Nadają się do różnych aranżacji wnętrz. Tak duży wybór sprawia, że szybko i bez problemu znajdziesz coś, co pasuje do pomieszczeń mieszkalnych czy biurowych. Bogaty wybór produktów z różnych półek cenowych pozwoli Ci na znalezienie optymalnego rozwiązania.

Jaki parapet zewnętrzny wybrać?

W tym aspekcie wiele zależy od Twoich preferencji oraz budżetu, który chcesz przeznaczyć na parapet zewnętrzny. Zdecydowanie najdroższym rozwiązaniem jest parapet granitowy. Cechuje go jednak duża wytrzymałość oraz zachwycający efekt wizualny – taki produkt jest po prostu stylowy. Granit to materiał odporny na działanie czynników atmosferycznych czy uszkodzenia mechaniczne, ale przy tym zimny w dotyku. Jednocześnie waży naprawdę sporo, co oznacza, że może być montowany jedynie na wzmocnionych ścianach. Cechuje go też wysoka cena.

Dwie najczęściej wykorzystywane alternatywy to w takim przypadku parapet stalowy oraz aluminiowy. Oba są odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki ich niewielkiej masie możesz zamontować je (zazwyczaj) na każdej ścianie i przy każdym oknie. Znajdziesz je w wielu atrakcyjnych wersjach kolorystycznych – wiele modeli produkowanych jest w pełnej palecie barw. Możesz też samodzielnie zmienić ich kolor za pomocą specjalnej farby. To, czy wybierzesz stal albo aluminium, zależy głównie od Twoich preferencji i gustu.

Jaki parapet wewnętrzny wybrać?

Marzy Ci się parapet kamienny, ale zniechęca Cię fakt, że jest drogi i zawsze zimny w dotyku? W takim przypadku idealnym wyborem będą dla Ciebie parapety z konglomeratu. Mogą do złudzenia przypominać wyglądem naturalny kamień, a przy tym mają istotne zalety. Są lekkie, więc nie wymagają dodatkowej podbudowy w miejscu montażu. Co więcej, produkt z kompozytu jest ciepły w dotyku, co znacznie uprzyjemnia korzystanie z nich w domu. Pamiętaj jednak, że kompozyt nie jest odporny na zarysowania. Jeśli szukasz trwałych produktów do wnętrza, jednocześnie odpornych na wilgoć, wybierz parapety z konglomeratu. Nadają się idealnie i do kuchni, i łazienki!

Ciekawą alternatywą od pewnego czasu są również parapety drewniane. Mogą być przygotowane do bezpośredniego montażu lub dalszej obróbki. W pierwszym przypadku świetnie sprawdzi się klasyczny parapet z drewna w kolorze dąb olejowany. Jest zabezpieczony przed działaniem wilgoci, która może gromadzić się przy oknie. Z kolei tradycyjny parapet sosnowy możesz samodzielnie lakierować. To daje Ci naprawdę szerokie możliwości aranżacyjne we wnętrzach skandynawskich czy rustykalnych.

Jednym z tradycyjnych wyborów jest oczywiście parapet z polichlorku winylu. Popularne PVC jest materiałem odpornym na zarysowania. Jego zaletą jest łatwość utrzymania w czystości – mycie nie jest trudne i możesz wykorzystać do niego większość chemii gospodarczej. Co więcej, parapet taki jest odporny na działanie wilgoci, która w formie pary wodnej może skraplać się na oknie i w jego okolicy. Co więcej, materiał jest lekki i niedrogi. Świetnie sprawdzi się zatem w większości zastosowań, które dla niego wybierzesz.