Parapety

Parapety są elementem wykończenia wnętrz, które stanowią dekoracyjne oraz praktyczne rozwiązanie w każdym domu. Są one montowane w dolnej części okien i mają za zadanie chronić wnętrze przed wnikaniem wody, zapewniać izolację od hałasu oraz poprawić estetykę pomieszczenia.

Parapet – trudny wybór! Charakterystyka produktów

Choć parapet to niezbędny element wnętrz i elewacji, to jego wybór wcale nie jest taki prosty. Warto na początek uświadomić sobie, do czego służy ten produkt. W ten sposób dokonanie wyboru stanie się dla Ciebie o wiele łatwiejsze. Do Twojej dyspozycji oddaliśmy całe mnóstwo produktów w różnych kolorach i wykonanych z rozmaitych materiałów.

Parapet zewnętrzny przede wszystkim ma stanowić wykończenie otworu okiennego w murze. Dzięki montażowi ponad otwartym przekrojem ścian chroni on warstwy ocieplenia i izolacji przed wodą, a także rozmaitymi zabrudzeniami. W efekcie cały budynek jest o wiele lepiej chroniony przed zniszczeniem i wolniej się starzeje. Oprócz tego parapet zewnętrzny, dzięki montażowi pod kątem, pozwala na spływanie wody z daleka od elewacji i fundamentów, co chroni przed sączeniem wody blisko izolacji w gruncie.

Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy chodzi o parapet wewnętrzny. Jego rolą jest przede wszystkim ochrona wnęki okiennej, podobnie jak w przypadku produktu montowanego na zewnątrz budynku. To jednak nie wszystko. Z uwagi na miejsce mocowania taki parapet służy również za element dekoracyjny. Z tego powodu szczególnie ważne jest dopasowanie go do całości wystroju wnętrza, w tym również materiału, z którego zostało wykonane okno.

Teraz gdy już wiesz, jakie zastosowanie mogą mieć parapety, czas dokonać odpowiedniego wyboru. Najpierw zapoznaj się z ofertą, aby wiedzieć, na co możesz się zdecydować. Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady, które warto poznać przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego rozwiązania.

Parapet – sprawdź, co znajdziesz w ofercie

W asortymencie sklepów Castorama znajdziesz przede wszystkim rozmaite parapety, przystosowane do montażu na zewnątrz budynku. W takim przypadku możesz postawić na przykład na parapet granitowy, aluminiowy albo stalowy. Wybór uzależnij od swoich preferencji, a także przygotowania ściany budynku czy zakładanego budżetu na ten element wykończenia elewacji. Tego rodzaju produkty występują w różnych kolorach, w tym takich jak biały czy naturalnego rysunku granitu.

Jeśli interesuje Cię parapet wewnętrzny, do wyboru masz nieco więcej materiałów. Ciekawą alternatywą są produkty z kompozytu. Przykładowo parapety z konglomeratu do złudzenia przypominają wyglądem te granitowe, jednak są o wiele lżejsze i często znacznie tańsze. To jednak nie wszystko. Popularne są produkty z PCV (PVC), czyli polichlorku winylu. Wiele osób sięga również po parapety drewniane, z materiałów takich jak dąb olejowany. Mniej popularny, ale nadal chętnie wykorzystywany we wnętrzach, jest parapet granitowy.

Oprócz samych parapetów w ofercie znajdziesz również elementy, które pozwalają na ich montaż oraz wykończenie. Zazwyczaj są to zaślepki przygotowane z takich materiałów jak PCV (PVC). Ich zadaniem jest ochrona przed wnikaniem wody pod miejsce mocowania parapetu. Dzięki nim sam parapet wygląda też korzystniej. Oferujemy je w różnych kolorach, najczęściej takich jak brązowy i biały.

Wszystkie produkty dostępne są w ciekawych wersjach kolorystycznych. Nadają się do różnych aranżacji wnętrz. Tak duży wybór sprawia, że szybko i bez problemu znajdziesz coś, co pasuje do pomieszczeń mieszkalnych czy biurowych. Bogaty wybór produktów z różnych półek cenowych pozwoli Ci na znalezienie optymalnego rozwiązania.

Jaki parapet zewnętrzny wybrać?

W tym aspekcie wiele zależy od Twoich preferencji oraz budżetu, który chcesz przeznaczyć na parapet zewnętrzny. Zdecydowanie najdroższym rozwiązaniem jest parapet granitowy. Cechuje go jednak duża wytrzymałość oraz zachwycający efekt wizualny – taki produkt jest po prostu stylowy. Granit to materiał odporny na działanie czynników atmosferycznych czy uszkodzenia mechaniczne, ale przy tym zimny w dotyku. Jednocześnie waży naprawdę sporo, co oznacza, że może być montowany jedynie na wzmocnionych ścianach. Cechuje go też wysoka cena.

Dwie najczęściej wykorzystywane alternatywy to w takim przypadku parapet stalowy oraz aluminiowy. Oba są odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki ich niewielkiej masie możesz zamontować je (zazwyczaj) na każdej ścianie i przy każdym oknie. Znajdziesz je w wielu atrakcyjnych wersjach kolorystycznych – wiele modeli produkowanych jest w pełnej palecie barw. Możesz też samodzielnie zmienić ich kolor za pomocą specjalnej farby. To, czy wybierzesz stal albo aluminium, zależy głównie od Twoich preferencji i gustu.

Jaki parapet wewnętrzny wybrać?

Marzy Ci się parapet kamienny, ale zniechęca Cię fakt, że jest drogi i zawsze zimny w dotyku? W takim przypadku idealnym wyborem będą dla Ciebie parapety z konglomeratu. Mogą do złudzenia przypominać wyglądem naturalny kamień, a przy tym mają istotne zalety. Są lekkie, więc nie wymagają dodatkowej podbudowy w miejscu montażu. Co więcej, produkt z kompozytu jest ciepły w dotyku, co znacznie uprzyjemnia korzystanie z nich w domu. Pamiętaj jednak, że kompozyt nie jest odporny na zarysowania. Jeśli szukasz trwałych produktów do wnętrza, jednocześnie odpornych na wilgoć, wybierz parapety z konglomeratu. Nadają się idealnie i do kuchni, i łazienki!

Ciekawą alternatywą od pewnego czasu są również parapety drewniane. Mogą być przygotowane do bezpośredniego montażu lub dalszej obróbki. W pierwszym przypadku świetnie sprawdzi się klasyczny parapet z drewna w kolorze dąb olejowany. Jest zabezpieczony przed działaniem wilgoci, która może gromadzić się przy oknie. Z kolei tradycyjny parapet sosnowy możesz samodzielnie lakierować. To daje Ci naprawdę szerokie możliwości aranżacyjne we wnętrzach skandynawskich czy rustykalnych.

Jednym z tradycyjnych wyborów jest oczywiście parapet z polichlorku winylu. Popularne PVC jest materiałem odpornym na zarysowania. Jego zaletą jest łatwość utrzymania w czystości – mycie nie jest trudne i możesz wykorzystać do niego większość chemii gospodarczej. Co więcej, parapet taki jest odporny na działanie wilgoci, która w formie pary wodnej może skraplać się na oknie i w jego okolicy. Co więcej, materiał jest lekki i niedrogi. Świetnie sprawdzi się zatem w większości zastosowań, które dla niego wybierzesz.