Co warto wiedzieć o młotowiertarkach?

Młotowiertarka stanowi jeden z wielu rodzajów elektronarzędzi. Urządzenie to jest przydatne nawet przy ciężkich pracach budowlanych i remontowych. Co warto o nim wiedzieć?

Zadania młotowiertarki

Podstawowe zadania młotowiertarki to praca w twardym i trudnym podłożu, choć nie tylko. Urządzenie tego typu pozwala na:

- wiercenie z włączonym udarem pneumatycznym – umożliwia tworzenie otworów w twardych materiałach budowlanych,
- wiercenie z wyłączonym udarem, które nadaje się do wiercenia w delikatniejszych materiałach, takich jak np. drewno czy metale; w porównaniu do typowych wiertarek jest to wiercenie dość mało precyzyjne,
- kucie, kiedy włączona jest funkcja udaru, ale wyłączone obracania dłuta czy wiertła (udar bez obrotów) – służy do wykuwania otworów, bruzd w ścianach czy wyburzeń.

Najczęściej młotowiertarki (np. młotowiertarki Erbauer) posiadają wszystkie trzy wymienione funkcje, które wykorzystujemy w zależności od rodzaju wykonywanych zadań. Cięższe modele młotowiertarek nazywane są młotami obrotowo-udarowymi.

Cechą szczególną młotowiertarek jest ich wyposażenie w pneumatyczne wspomaganie, które zwiększa siłę nacisku wiertła na obrabianą powierzchnię. Nie musimy sami (jak np. przy wiertarkach udarowych) wkładać siły w ciągłe dociskanie narzędzia.

mlotowiertarka-erbauer-sdsmlotowiertarka-erbauer-sdsmlotowiertarka-erbauer-sdsmlotowiertarka-erbauer-sds

Od energii udaru pneumatycznego zależy siła młotowiertarki. Udar pneumatyczny powstaje w ten sposób, że elektrycznie napędzany tłok powoduje cykliczne wzrosty ciśnienia w cylindrze. Tłok uderza w stalowy bijak. Otrzymaną energię bijak przekazuje dość luźno osadzonemu wiertłu, które dzięki temu może wbić się w twardy materiał. Do młotowiertarek stosuje się specjalne wiertła typu SDS albo SDS-plus, pozwalające na stabilne umocowanie ich w uchwycie narzędzia dzięki specyficznym żłobieniom na trzpieniu.

Parametry młotowiertarek

Najistotniejszym parametrem młotowiertarki jest nie tyle sama moc urządzenia, co energia udaru pneumatycznego mierzona w dżulach. Rozróżniane są 3 kategorie młotowiertarek:

- o sile do 5 J, służące głównie do użytku amatorskiego,
- od sile od 5 do 10 J, nadające się do trudnych prac, np. skuwania betonu,
- o sile ponad 10 J – bardzo wydajne, służą do kruszenia i wyburzania bardzo twardych materiałów, stanowią już tzw. młoty obrotowo-udarowe.

Ważnym parametrem jest także częstotliwość udaru – im jest ona większa, tym większa będzie efektywność młotowiertarki.

Moc młotowiertarki wpływa na potencjalną długość ciągłej pracy narzędzia, a także decyduje o tym, z jak twardymi materiałami może ona pracować. Z mocą wiąże się także energia oraz częstotliwość udaru. Wystarczająca moc młotowiertarki do lekkich prac remontowych czy celów amatorskich to moc do około 1000 W.

mlotowiertarka-erbauer-sdsmlotowiertarka-erbauer-sdsmlotowiertarka-erbauer-sdsmlotowiertarka-erbauer-sds

Zasilanie, funkcje dodatkowe

Zasilanie młotowiertarek może być elektryczne – jest ono najczęściej spotykane. Lepiej nadaje się do ciężkich i bardziej profesjonalnych zadań. Inny typ zasilania to zasilanie akumulatorowe, które jest wygodniejsze z uwagi na większą mobilność, ale stosuje się je do urządzeń o słabszej mocy, o energii udaru do 2 J. Warto zwrócić uwagę na niektóre funkcje dodatkowe młotowiertarek, które mogą okazać się wygodne i przydatne, np.:

- funkcja regulacji obrotów, która dopasowuje ich liczbę do twardości materiału,
- możliwość zmiany kierunku obrotów, istotna przy korzystaniu z urządzenia jako z wiertarki,
- funkcja redukcji drgań wytwarzanych podczas pracy,
- dodatkowa funkcja tzw. dłutowania, czyli podkuwania.

Warto pamiętać, że młotowiertarka nigdy nie będzie zbyt dobrą wiertarką, ale też wiertarka udarowa nie jest w stanie dobrze zastąpić młotowiertarki. Jeśli szukasz dobrej młotowiertarki koniecznie sprawdź produkty marki Erbauer.

Data publikacji: 29.02.2016