Co warto wiedzieć o młotowiertarkach?
Młotowiertarka stanowi jeden z wielu rodzajów elektronarzędzi. Urządzenie to jest przydatne nawet przy ciężkich pracach budowlanych i remontowych. Co warto o nim wiedzieć?
Zadania młotowiertarki
Podstawowe zadania młotowiertarki to praca w twardym i trudnym podłożu, choć nie tylko. Urządzenie tego typu pozwala na:
- wiercenie z włączonym udarem pneumatycznym – umożliwia tworzenie otworów w twardych materiałach budowlanych,
- wiercenie z wyłączonym udarem, które nadaje się do wiercenia w delikatniejszych materiałach, takich jak np. drewno czy metale; w porównaniu do typowych wiertarek jest to wiercenie dość mało precyzyjne,
- kucie, kiedy włączona jest funkcja udaru, ale wyłączone obracania dłuta czy wiertła (udar bez obrotów) – służy do wykuwania otworów, bruzd w ścianach czy wyburzeń.
Najczęściej młotowiertarki (np. młotowiertarki Erbauer) posiadają wszystkie trzy wymienione funkcje, które wykorzystujemy w zależności od rodzaju wykonywanych zadań. Cięższe modele młotowiertarek nazywane są młotami obrotowo-udarowymi.
Cechą szczególną młotowiertarek jest ich wyposażenie w pneumatyczne wspomaganie, które zwiększa siłę nacisku wiertła na obrabianą powierzchnię. Nie musimy sami (jak np. przy wiertarkach udarowych) wkładać siły w ciągłe dociskanie narzędzia.




Od energii udaru pneumatycznego zależy siła młotowiertarki. Udar pneumatyczny powstaje w ten sposób, że elektrycznie napędzany tłok powoduje cykliczne wzrosty ciśnienia w cylindrze. Tłok uderza w stalowy bijak. Otrzymaną energię bijak przekazuje dość luźno osadzonemu wiertłu, które dzięki temu może wbić się w twardy materiał. Do młotowiertarek stosuje się specjalne wiertła typu SDS albo SDS-plus, pozwalające na stabilne umocowanie ich w uchwycie narzędzia dzięki specyficznym żłobieniom na trzpieniu.
Parametry młotowiertarek
Najistotniejszym parametrem młotowiertarki jest nie tyle sama moc urządzenia, co energia udaru pneumatycznego mierzona w dżulach. Rozróżniane są 3 kategorie młotowiertarek:
- o sile do 5 J, służące głównie do użytku amatorskiego,
- od sile od 5 do 10 J, nadające się do trudnych prac, np. skuwania betonu,
- o sile ponad 10 J – bardzo wydajne, służą do kruszenia i wyburzania bardzo twardych materiałów, stanowią już tzw. młoty obrotowo-udarowe.
Ważnym parametrem jest także częstotliwość udaru – im jest ona większa, tym większa będzie efektywność młotowiertarki.
Moc młotowiertarki wpływa na potencjalną długość ciągłej pracy narzędzia, a także decyduje o tym, z jak twardymi materiałami może ona pracować. Z mocą wiąże się także energia oraz częstotliwość udaru. Wystarczająca moc młotowiertarki do lekkich prac remontowych czy celów amatorskich to moc do około 1000 W.




Zasilanie, funkcje dodatkowe
Zasilanie młotowiertarek może być elektryczne – jest ono najczęściej spotykane. Lepiej nadaje się do ciężkich i bardziej profesjonalnych zadań. Inny typ zasilania to zasilanie akumulatorowe, które jest wygodniejsze z uwagi na większą mobilność, ale stosuje się je do urządzeń o słabszej mocy, o energii udaru do 2 J. Warto zwrócić uwagę na niektóre funkcje dodatkowe młotowiertarek, które mogą okazać się wygodne i przydatne, np.:
- funkcja regulacji obrotów, która dopasowuje ich liczbę do twardości materiału,
- możliwość zmiany kierunku obrotów, istotna przy korzystaniu z urządzenia jako z wiertarki,
- funkcja redukcji drgań wytwarzanych podczas pracy,
- dodatkowa funkcja tzw. dłutowania, czyli podkuwania.
Warto pamiętać, że młotowiertarka nigdy nie będzie zbyt dobrą wiertarką, ale też wiertarka udarowa nie jest w stanie dobrze zastąpić młotowiertarki. Jeśli szukasz dobrej młotowiertarki koniecznie sprawdź produkty marki Erbauer.
Data publikacji: 29.02.2016