Co warto wiedzieć o młotowiertarkach?

Co warto wiedzieć o młotowiertarkach?

Młotowiertarka stanowi jeden z wielu rodzajów elektronarzędzi. Urządzenie to jest przydatne nawet przy ciężkich pracach budowlanych i remontowych. Co warto o nim wiedzieć?

Zadania młotowiertarki

Podstawowe zadania młotowiertarki to praca w twardym i trudnym podłożu, choć nie tylko. Urządzenie tego typu pozwala na:

- wiercenie z włączonym udarem pneumatycznym – umożliwia tworzenie otworów w twardych materiałach budowlanych,
- wiercenie z wyłączonym udarem, które nadaje się do wiercenia w delikatniejszych materiałach, takich jak np. drewno czy metale; w porównaniu do typowych wiertarek jest to wiercenie dość mało precyzyjne,
- kucie, kiedy włączona jest funkcja udaru, ale wyłączone obracania dłuta czy wiertła (udar bez obrotów) – służy do wykuwania otworów, bruzd w ścianach czy wyburzeń.

Najczęściej młotowiertarki (np. młotowiertarki Erbauer) posiadają wszystkie trzy wymienione funkcje, które wykorzystujemy w zależności od rodzaju wykonywanych zadań. Cięższe modele młotowiertarek nazywane są młotami obrotowo-udarowymi.

Cechą szczególną młotowiertarek jest ich wyposażenie w pneumatyczne wspomaganie, które zwiększa siłę nacisku wiertła na obrabianą powierzchnię. Nie musimy sami (jak np. przy wiertarkach udarowych) wkładać siły w ciągłe dociskanie narzędzia.

młotowiertarka erbauer Młotowiertarka Erbauer SDS+ 750 W 2 kg

Od energii udaru pneumatycznego zależy siła młotowiertarki. Udar pneumatyczny powstaje w ten sposób, że elektrycznie napędzany tłok powoduje cykliczne wzrosty ciśnienia w cylindrze. Tłok uderza w stalowy bijak. Otrzymaną energię bijak przekazuje dość luźno osadzonemu wiertłu, które dzięki temu może wbić się w twardy materiał. Do młotowiertarek stosuje się specjalne wiertła typu SDS albo SDS-plus, pozwalające na stabilne umocowanie ich w uchwycie narzędzia dzięki specyficznym żłobieniom na trzpieniu.

Parametry młotowiertarek

Najistotniejszym parametrem młotowiertarki jest nie tyle sama moc urządzenia, co energia udaru pneumatycznego mierzona w dżulach. Rozróżniane są 3 kategorie młotowiertarek:

- o sile do 5 J, służące głównie do użytku amatorskiego,
- od sile od 5 do 10 J, nadające się do trudnych prac, np. skuwania betonu,
- o sile ponad 10 J – bardzo wydajne, służą do kruszenia i wyburzania bardzo twardych materiałów, stanowią już tzw. młoty obrotowo-udarowe.

Ważnym parametrem jest także częstotliwość udaru – im jest ona większa, tym większa będzie efektywność młotowiertarki.

Moc młotowiertarki wpływa na potencjalną długość ciągłej pracy narzędzia, a także decyduje o tym, z jak twardymi materiałami może ona pracować. Z mocą wiąże się także energia oraz częstotliwość udaru. Wystarczająca moc młotowiertarki do lekkich prac remontowych czy celów amatorskich to moc do około 1000 W.

młotowiertarki erbauer Młotowiertarka Erbauer SDS 18 V 1 x 4,0 Ah

Zasilanie, funkcje dodatkowe

Zasilanie młotowiertarek może być elektryczne – jest ono najczęściej spotykane. Lepiej nadaje się do ciężkich i bardziej profesjonalnych zadań. Inny typ zasilania to zasilanie akumulatorowe, które jest wygodniejsze z uwagi na większą mobilność, ale stosuje się je do urządzeń o słabszej mocy, o energii udaru do 2 J. Warto zwrócić uwagę na niektóre funkcje dodatkowe młotowiertarek, które mogą okazać się wygodne i przydatne, np.:

- funkcja regulacji obrotów, która dopasowuje ich liczbę do twardości materiału,
- możliwość zmiany kierunku obrotów, istotna przy korzystaniu z urządzenia jako z wiertarki,
- funkcja redukcji drgań wytwarzanych podczas pracy,
- dodatkowa funkcja tzw. dłutowania, czyli podkuwania.

Warto pamiętać, że młotowiertarka nigdy nie będzie zbyt dobrą wiertarką, ale też wiertarka udarowa nie jest w stanie dobrze zastąpić młotowiertarki. Jeśli szukasz dobrej młotowiertarki koniecznie sprawdź produkty marki Erbauer.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jakie elektronarzędzia wybrać jako prezent?

Jakie elektronarzędzia wybrać jako prezent?
Poszukując prezentów dla naszych najbliższych, zwracamy uwagę na praktyczną stronę ich zastosowania. Dzięki temu mamy pewność, że podarunek będzie tra...
Czytaj więcej

Jak wyburzyć ściankę działową

Jak wyburzyć ściankę działową
Ścianki działowe dzielą nasze wnętrza na poszczególne strefy lub pokoje. Zazwyczaj stanowią przegrody, które możemy łatwo zdemontować bez potrzeby wys...
Czytaj więcej

Jaką wybrać młotowiertarkę?

Jaką wybrać młotowiertarkę?
Młotowiertarka to urządzanie podobne do tradycyjnej wiertarki. Dzięki niemu możemy łatwo wykonywać otwory w twardych podłożach, np. wykonanych z beton...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Co warto wiedzieć o młotowiertarkach?