icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Strona główna

Strzałka w prawo

Ogrzewanie

Strzałka w prawo

Centralne ogrzewanie

Strzałka w prawo

Reduktory ciśnienia

Strzałka w prawo

Reduktory ciśnienia

Reduktor ciśnienia to urządzenie, które pełni niezwykle ważną funkcję w instalacjach hydraulicznych. Umożliwia on kontrolowanie ciśnienia i zabezpiecza przed nagłymi skokami wartości, co może prowadzić do uszkodzenia przewodów oraz podzespołów.

Filtry

Reduktory ciśnienia

Reduktor ciśnienia to urządzenie, które pełni niezwykle ważną funkcję w instalacjach hydraulicznych. Umożliwia on kontrolowanie ciśnienia i zabezpiecza przed nagłymi skokami wartości, co może prowadzić do uszkodzenia przewodów oraz podzespołów.

2 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Centralne ogrzewanie

Wyświetlanie 2 z 2 produktów

Reduktory ciśnienia – kiedy są niezbędne w instalacji

Reduktory ciśnienia to elementy, które są dość powszechnie stosowane w hydraulice. Te zazwyczaj niewielkie produkty mają za zadanie utrzymać stałe ciśnienie w instalacji. Są montowane za głównym zaworem, aby obniżać lub podwyższać ciśnienie w zależności od aktualnych potrzeb danego systemu. Dzięki temu instalacja jest chroniona przed nadmiernym wzrostem ciśnienia, co mogłoby doprowadzić do jej rozszczelnienia lub innego rodzaju uszkodzenia.

Najprostsze reduktory ciśnienia bazują na membranie. Jest ona zamontowana wewnątrz zaworu i stanowi element roboczy ciśnienia. Innymi słowy, jeśli w instalacji nie ma obecnie przepływu, membrana jest dociskana. Dzięki temu zachowana zostaje szczelność. Z kolei otwarcie przepływu wody powoduje poluzowanie membrany. Umożliwia także otwarcie zaworu wyrównującego ciśnienie.

Reduktory ciśnienia działają na tej samej zasadzie, chociaż różnią się nieco budową. Mowa szczególnie o nowoczesnych produktach, w których zamontowano większą liczbę elementów wyrównujących ciśnienie w instalacji. Każdy reduktor ciśnienia obejmuje jednak trzy niezbędne części: membranę, uszczelnienie i zawór redukcyjny trójdrożny lub czterodrożny.

Reduktory ciśnienie są wymagane we wszystkich tych instalacjach, w których zachodzą różnice w ciśnieniu. Zmiany te mogą być podyktowane różnymi czynnikami, np. nieprawidłowym zaprojektowaniem instalacji wodociągowej. Równocześnie jednak wahania są naturalnym zjawiskiem szczególnie w nocy, gdy woda nie jest wykorzystywana. Ze względu na to reduktory ciśnienia powinny być instalowane w każdych systemach dla zapewnienia im bezpieczeństwa. Nie ma przy tym większego znaczenia, gdzie występuje dana instalacja wodna.

Reduktor ciśnienia wody i różnice między jego rodzajami

Chociaż każdy reduktor ciśnienia wody działa na tej samej zasadzie to jednak w obrębie tych produktów występuje sporo różnic. Rodzaje reduktorów można podzielić ze względu na rodzaj zastosowanego w nich przyłącza. Dodatkowo reduktory ciśnienia różnią się także pod względem zastosowanego sterowania. Inne różnice dotyczą dopuszczalnego ciśnienia, z jakim reduktor ciśnienia wody współpracuje. Również materiał wykonania odróżnia od siebie te elementy. Zapewnia im nieco inne właściwości i parametry fizyczne.

W ramach tej kategorii znajdziesz duży wybór dostępnych reduktorów ciśnienia, które z łatwością dopasujesz do każdej istniejącej instalacji w budynku.

Reduktory ciśnienia i sposób ich przyłączania

Reduktory ciśnienia mogą być wykorzystane w przeróżnych instalacjach. Z tego względu będą się od siebie różnić w zależności od zastosowanego w ich przypadku przyłącza. Reduktor ciśnienia wody gwintowany jest wyposażony w najczęściej stosowane przyłącze gwintowe. Nadaje się do montażu w instalacjach wodnych, powietrza, pary wodnej, oleju i wielu innych.

Reduktor ciśnienia wody kołnierzowy jest łatwy do zamontowania. Stosowane w nim przyłącza kołnierzowe sprawdzają się szczególnie w przypadku większych rozmiarów instalacji.

Jeśli zależy Ci na zmniejszeniu przestrzeni zajmowanej przez ten element, reduktor ciśnienia wody wtykowy będzie odpowiedni. Zastosowano w nim przyłącze wtykowe, które pozwala na bezpośrednie podłączenie do węża kalibrowanego.

W instalacjach, w których czystość ma ogromne znaczenie, stosuje się reduktory ciśnienia z przyłączami higienicznymi oraz z filtrem wody. Przyłącza te ograniczają gromadzenie się brudu i czynnika roboczego. Ułatwiają także czyszczenie. Takie reduktory są stosowane w branży spożywczej, chemicznej i farmaceutycznej.

Sposoby sterowania reduktorem ciśnieniowym

Reduktor ciśnieniowy różni się także w zależności od sposobu sterowania. Najbardziej powszechny jest reduktor ciśnieniowy sterowany pneumatycznie. Zmiana ciśnienia w nim zachodzi wraz ze zmianą ciśnienia sterującego reduktora. Ciśnienie wywiera nacisk na membranę, co prowadzi do zmniejszenia ciśnienia cieczy, która przepływa przez zawór.

Reduktor bezpośredniego działania zmienia ciśnienie dzięki przemieszczaniu się śruby regulacyjnej lub pokrętła. To ona ogranicza przepływ medium przez reduktor.

Proporcjonalny reduktor ciśnienia jest sterowany elektronicznie. Regulacji ulega stopień sygnału prądowego lub napięciowego. Do określonej wartości sygnału jest dopasowana wartość ciśnienia wyjściowego. Takie reduktory stosuje się jednak w bardziej złożonych instalacjach. Zalecane są również reduktory z filtrem wody, które chronią zawór.

Dopuszczalna wartość ciśnienia

Reduktory ciśnienia różnią się także pod względem wartości ciśnienia. Z tego względu reduktor niskociśnieniowy pozwala na redukcję ciśnienia nawet do kilkudziesięciu milibar. Przy czym redukcja jest możliwa w niewielkim zakresie. Zapewnia to większą precyzję, ale też ogranicza możliwość stosowania reduktora. To profesjonalny reduktor ciśnienia, który sprawdza się w przemyśle.

Reduktor wysokociśnieniowy natomiast pozwala na szeroką regulację ciśnienia, np. od dziesięciu do stu bar. Takie reduktory sprawdzają się w hydraulice, w technice okrętowej lub podczas prób ciśnieniowych instalacji pneumatycznych.

Materiał wykonania

Reduktory ciśnienia mogą być wykonane z różnych materiałów. Powszechnie stosuje się modele wykonane ze stali nierdzewnej. Sprawdzają się w instalacjach wodnych, gazowych i wielu innych. Reduktory mosiężne natomiast szczególnie chętnie wykorzystywane są w systemach wodnych.

Do wykorzystywanych materiałów należą także polipropylen, aluminium i mosiądz, które zapewniają inne właściwości i parametry fizyczne.

FAQ

Jak wyczyścić reduktor ciśnienia wody?

Czyszczenie reduktora wody obejmuje kilka kroków. Każdy z nich jest bardzo ważny i nie może być pominięty. Przede wszystkim wyłącz dopływ wody do instalacji. Następnie wykonaj demontaż reduktora. Wyciągnij z jego wnętrza membranę oraz sprężynę. Umyj je wodą z mydłem. Wyczyść także korpus reduktora i zawór bezpieczeństwa z wykorzystaniem szczotki oraz delikatnych środków myjących. Po wyczyszczeniu możesz przystąpić do montażu reduktora ciśnienia i uruchomieniu dopływu wody do danej instalacji.

Jakie ciśnienie wody ustawić na reduktorze?

Ciśnienie w instalacji wodociągowej jest określone przepisami. Przy czym są one dość mało precyzyjne, ponieważ takie ciśnienie może wynosić od 0.5 do aż 6 barów. Przy czym 4 bary uznaje się za optymalną wartość ciśnienia. Wahania mogą występować w zależności od ilości gospodarstw domowych, a także pory dnia i nocy. Zasadniczo zatem uważa się, że ciśnienie wejściowe powinno być wyższe o przynajmniej jeden bar od ciśnienia wyjściowego. Zgodnie z tym należy wykonać regulację reduktora. Zbyt niskie ciśnienie powoduje stałe otwarcie reduktora, a tym samym nie zapewnia jego prawidłowej pracy.

Reduktor ciśnienia wody – jak regulować?

Regulacja reduktora wody jest bardzo prosta, szczególnie jeśli dysponujesz modelem ze śrubą nastawną. Aby wyregulować ciśnienie wody, będziesz potrzebował śrubokrętu. To dzięki niemu możesz kręcić śrubą nastawną i w ten sposób zwiększać i zmniejszać ciśnienie. Aby je podwyższyć, należy kręcić śrubą zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Z kolei redukcja ciśnienia jest możliwa, jeśli kręcisz śrubą przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Im więcej obrotów, tym większe zmiany zajdą w dopuszczalnym ciśnieniu wody.

Jaki reduktor ciśnienia wody?

Wybór reduktora ciśnienia wody powinien być przede wszystkim uzależniony od instalacji zamontowanej w budynku. Im jest ona większa i bardziej intensywnie eksploatowana, tym trwalszy reduktor warto mieć. Dlatego też reduktory ciśnienia mosiężne doskonale sprawdzają się w budynkach wielorodzinnych i w zastosowaniach przemysłowych. Ich tańsze odpowiedniki ze stali nierdzewnej możesz wykorzystać w domach jednorodzinnych. Dobrym wyborem są także reduktory ciśnienia z filtrem. Chroni on element przed uszkodzeniem w wyniku przedostawania się do niego zabrudzeń z instalacji.