Izolacja fundamentów i podłóg

Izolacja termiczna podłóg i fundamentów może być wykonywana z różnych materiałów. Styropian fundamentowy to charakterystyczny typ styropianu, który wyróżnia się zwiększoną trwałością i wytrzymałością.

Hydroizolacja fundamentów ochroni Twój dom

Grunt pod budowę może charakteryzować się dużą lub małą wilgotnością. W obu przypadkach jednak fundamenty są elementem najbardziej narażonym na szkodliwe działanie wody. To równocześnie najważniejszy element każdej budowy. Decyduje on o stabilności całego budynku. To sprawia, że hydroizolacja fundamentów ma ogromne znaczenie.

Produkty do izolacji fundamentów i podłóg to materiały, które ograniczają wpływ wody na beton. Chronią go przed pochłanianiem wilgoci. Dzięki temu nie powoduje ona korozji i po zamarznięciu nie rozsadza struktury betonu. Produkty te chronią także podłogę przed szkodliwym wpływem wilgoci. Dotyczy to nie tylko pomieszczeń szczególnie na nią narażonych, takich jak kuchnia czy łazienka.

Izolacja przeciwwilgociowa jest wręcz niezbędna, jeśli warunki na działce są wymagające. Należy ją wykonać, jeśli fundamenty znajdują się poniżej zwierciadła wody. W takiej sytuacji podczas opadów najniższa strefa budynku będzie szczególnie narażona na kontakt z wodą. Hydroizolacja fundamentów powinna być również wykonana tam, gdzie grunty nie przepuszczają wody lub są bardzo spoiste.

Hydroizolacja to coś więcej niż masa uszczelniająca i folia w płynie

Hydroizolacja fundamentów sprawi, że budynek będzie odporny na szkodliwe działanie wody. Powinna być wykonana przez fachowców i z dbałością o najmniejszy szczegół. Do tego służą specjalnie opracowane produkty, które cechują się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Materiały hydrostop nawet podczas długotrwałego zetknięcia się z wodą i mrozem nie tracą swojej trwałej struktury, którą tworzą na powierzchni fundamentów.

Znajdziesz tutaj folie, membrany oraz produkty przydatne do zapewnienia izolacji fundamentów i podłóg. Dysponujemy foliami: paroizolacyjnymi (idealnymi do zabezpieczenia dachu przed działaniem pary wodnej), budowlanymi (stosowanymi pomiędzy styropianem a wylewką podłogi) oraz bąbelkowymi (chronią fundamenty przed zawilgoceniem).

Zapoznaj się również z szerokim wyborem środków izolacyjnych do fundamentów i podłóg. Oferujemy je w kilku rodzajach: środki bitumiczne wodne (ze względu na swoją przyczepność są idealne do skomplikowanych pionowych kształtów), środki bitumiczne rozpuszczalnikowe (przeznaczone do powłok izolacyjnych typu lekkiego i średniego), środki bitumiczne specjalistyczne (stosowane w skomplikowanych i narażonych na duże zawilgocenie powłok izolacyjnych), folie fundamentowe (izolacja pionowa i pozioma fundamentów). Folia w płynie jest za to idealna jako dodatkowa ochrona przeciwwodna podłóg.

Folia to za mało dla dobrej izolacji fundamentów

Szukasz odpowiednich produktów do izolacji fundamentów? Na rynku materiałów budowlanych jest mnóstwo dostępnych opcji. Każda z nich ma określone zastosowanie i spełni swoje zadanie w określonych warunkach.

Fundamenty to baza, na której budujesz swój dom. Niezależnie od tego, czy masz podziemny garaż lub piwnicę, musisz zadbać o odpowiednią ochronę swojego budynku. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów dzieli się na poziomą i pionową. Proces izolacji zaczynasz od warstwy pionowej. Zabezpieczasz ściany fundamentowe, które pochłaniają wilgoć z gruntu.

Do izolacji fundamentów niezbędne Ci będą dwa typy produktów. Jednym z nich jest folia hydroizolacyjna. Drugim natomiast masa bitumiczna do izolacji fundamentów. Stosujesz ją bezpośrednio na nawet lekko wilgotne części podziemne budynku. Wysycha bardzo szybko, nakłada się łatwo i przede wszystkim dobrze chroni przed wilgocią. Masa uszczelniająca do fundamentów najczęściej jest bitumiczna, czasem też wzbogacona kauczukiem. W połączeniu z folią izolacyjną innowacyjna masa hydroizolacyjna tworzy wyjątkowo skuteczną warstwę ochronną.

Izolacja pozioma ma z kolei za zadanie oddzielenie ściany nadziemnej od ściany fundamentowej, na której się opiera. Do ich rozdzielenia zazwyczaj wystarcza sama folia. Skorzystaj jednak z gotowej płachty lub rolki materiału. Izolacja w płynie do fundamentów nie będzie w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Znajdziesz dla niej zastosowanie w innych częściach budynku. Oczywiście, aby oba rodzaje izolacji były skuteczne, musisz je ze sobą dobrze połączyć. Przez ewentualne szczeliny może dostać się wilgoć, która zagrozi fundamentom. Wtedy nawet najlepsza masa uszczelniająca będzie niewystarczająca.

Jeśli chcesz zabezpieczyć ściany z cegieł lub ściany szczelinowe, postaw na klej iniekcyjny. To bardzo dobry sposób na stworzenie systemu odprowadzającego wilgoć i wodę. Nie tylko ochronisz w ten sposób swoje mury. Zdołasz też uchronić fundamenty przed przemarznięciem. Murowanym ścianom nie zaszkodzi wtedy nawet sezon zimowy.

Izolacja podłogi jest ważna nie tylko w łazience i kuchni

Izolacja przeciwwilgociowa podłogi wydaje się czymś oczywistym w przypadku kuchni i łazienki. Możesz też pokusić się o nią w garażu lub piwnicy. Zależy Ci na zachowaniu ciepła i zmniejszeniu wilgoci w domu? Zadbaj o odpowiednią hydroizolację w każdym pomieszczeniu. Przez podłogę uchodzi wilgoć z niżej położonych pomieszczeń. To z kolei może prowadzić do powstawania pleśni, osłabiania murów i wielu innych problemów.

Do hydroizolacji podłogi nie potrzebujesz wiele. Wystarczy warstwa folii. Popularnym i stosunkowo nowym rozwiązaniem jest izolacja do fundamentów w płynie. Ma wszystkie właściwości swojego stałego odpowiednika. Do tego kładzie się ją wyjątkowo łatwo. Wystarczy pędzel, którym bez problemu nałożysz folię na podłogę i ściany. W ten sposób stworzysz elastyczną i szczelną warstwę o dużej przyczepności. Nie musisz obawiać się, że na tak przygotowanej ścianie klej do płytek będzie sam odpadał.

Innym sposobem na zadbanie o warstwę hydroizolacyjną jest bloker wilgoci. To masa powłokowa, którą możesz pokryć ściany i podłogę. Przeznaczona jest do stosowania na zewnątrz i wewnątrz budynków. Wystarczy pomalować nią powierzchnię, by ta po kilku godzinach stała się odporna na wilgoć. Tak przygotowaną ścianę możesz pomalować później farbą i stworzyć praktyczne oraz estetyczne wnętrze.

Bloker wilgoci szczególnie dobrze sprawdzi się w piwnicach, kuchniach, kotłowniach, pralniach i łazienkach. Może też być dobrym sposobem na wykończenie pomieszczeń gospodarczych, a nawet przemysłowych i rolniczych. Szukałeś czegoś, co skutecznie zabezpieczy Twoją stajnię? Bloker z pewnością to zrobi. To wyjątkowo uniwersalny produkt, który ochroni Twoje ściany i podłogi przed wilgocią.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szeroki wybór innych produktów związanych z tą kategorią