LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Dekoracyjne malowanie ścian – jak uzyskać różnorodne efekty?

Malowanie ścian w sposób dekoracyjny, wcale nie należy do trudnych czynności. Konieczne jest posiadanie wiedzy o produktach oraz technice towarzyszącej nanoszeniu wzorów. W artykule podpowiemy, czym jest efekt dekoracyjny o intrygującej nazwie piruety, huragan, impresjonizm oraz wiele innych.

Gładkie ściany nie tylko prezentują się estetycznie, ale również są dość łatwe w przygotowaniu. Pokrywając daną powierzchnię tylko jednym, spójnym z aranżacją, kolorem − łatwiej jest nam zapanować nad końcowym efektem. A jednak dekoracyjne wykończenie ścian również ma swoje zalety. Przede wszystkim personalizuje przestrzeń i wydobywa z niej to, na czym rzeczywiście mocno nam zależy – oryginalność oraz poczucie, że samodzielnie stworzyliśmy efekty, które będą trudne do powtórzenia przez innych.

Dekoracje kontrolowane

Efektownie pomalowane ściany znacznie wyostrzają odbiór wnętrza. Wydaje się być ono dużo bardziej luksusowe z klimatycznym akcentem delikatnego wzoru. Dekoracja ma tutaj różną postać, od tych bardziej stonowanych, po bardziej zwariowane – kolorowe, a nawet błyszczące.

Rozpoczynając zabawę z dekorowaniem ścian, trudno zatrzymać się w porę, tak aby nie zaburzyć płynnego połączenia pomiędzy jednobarwną ścianą, a formą dekoracji. Dlatego dużo bezpieczniejszym zabiegiem będzie pomalowanie w nieco szalony sposób jednej ze ścian np. tę z wnęką lub ścianę frontową, która ma być mocno wyeksponowana. Pozostałe natomiast utrzymać w spokojnej tonacji.

Uwaga!

Efekty dekoracyjne możemy dobierać z szerokiej palety nowoczesnych technik dekoratorskich. Nie wszystkie jednak efekty nadają się do samodzielnego wykonania. Niektóre z nich wymagają nie tylko bardzo dużych nakładów finansowych, ale przede wszystkim fachowej wiedzy i dużej wprawy.

Szablon_ColoursSzablon_ColoursSzablon_ColoursSzablon_Colours

Które z efektów dekoratorskich możemy wykonywać na własną rękę?

1. Efekt szczotkowania

Powierzchnia ściany przypomina wówczas materiał o prążkowanej strukturze. Ściana wydaje się być trójwymiarowa, pełna głębi. Efekt dekoracyjny jest szczególnie widoczny wówczas, gdy na powierzchnię padają świetliste promienie słońca – tworzą się wówczas nastrojowe refleksy o różnym natężeniu barwy.

W trakcie tworzenia takiego efektu dekoratorskiego, najpierw należy pokryć dane podłoże farbą odporną na szorowanie. Następnie dobieramy szczotkę o średnio miękkim włosiu i zamaczamy końce w farbie dekoracyjnej. Tak przygotowane narzędzie przyciskamy do ściany i długimi pociągnięciami kierujemy narzędzie w jednym kierunku. Jeśli zależy nam na uzyskaniu naprawdę ciekawego efektu, warto pokryć ścianę dwoma przecieranymi warstwami.

2. Efekt przecieranych krążków

Dekoracja, którą przygotujemy za pomocą rękawicy, prezentuje się zjawiskowo, szczególnie, jeśli w naszym pomieszczeniu często pojawiają się słoneczne refleksy.

Przy tworzeniu tej dekoracji postępujemy bardzo tradycyjnie, najpierw pokrywając ścianę farbą- podkładem odpornym na szorowanie. Następnie na zwilżoną rękawicę malarską nakładamy dekoracyjną farbę i rozcieramy ją na powierzchni ściany – zawsze kulistymi ruchami.

Uwaga!

Farba szybko wysycha, dlatego efekty dekoracyjne starajmy się wykonywać na obszarze dość niewielkim np. 50x50 cm.

Pigment_do_farb_Colours_lawendowy_80_mlPigment_do_farb_Colours_lawendowy_80_mlPigment_do_farb_Colours_lawendowy_80_mlPigment_do_farb_Colours_lawendowy_80_ml

Po nałożeniu warstwy farby, rozpoczynamy pracę z kolejnym obszarem itd., aż nie pomalujemy całej ściany. W ten sposób nanosimy jedną lub dwie warstwy rozcieranej farby.

3. Migoczące drobinki

Niekiedy dla uzyskania niezwykle barwnego efektu, wystarczy jeden produkt o nieco połyskującej strukturze. Takim bardzo dekoracyjnym zabiegiem, będzie zastosowanie farby z migoczącymi drobinkami brokatu. Można je zakupić w gotowej wersji, a maluje się nimi analogicznie, jak w przypadku tradycyjnych produktów.

W niektórych z wersji, konieczne będzie wymieszanie ze sobą pigmentu i bazy. Taką farbę najlepiej jest nakładać wałkiem, który pozwala uzyskać równomiernie błyszczącą powierzchnię.

4. Koła etno

Wzory etniczne są dość popularne w dekorowaniu wnętrz. Jedne z nich, możemy bardzo łatwo wykonać za pomocą pacy. Taki akcent ładnie się prezentuje na tle ściany przemalowanej stonowanym, matowym kolorem farby.

Zaczynamy tradycyjnie od przygotowania podłoża. W tym przypadku malujemy je docelowym kolorem farby, najlepiej nakładając dwie, równomierne warstwy. Kiedy ściana przeschnie, możemy malować na niej dekoracyjne koła.

Metalową pacę o końcówce przypominającej grzebyk dociskamy do ściany, odrysuje nam ona wzór kółek.

Koła możemy malować dowolną ilość razy, najważniejsze, aby wykonywać je tylko a jednej ze ścian, wówczas nie przytłumią one całego wnętrza.

5. Efekt dwóch pędzli

Do wykonania takiej dekoracji niezbędne nam będą dwa pędzle, które będziemy maczać w różnych kolorach farb.

Powierzchnię całej ściany malujemy najpierw jednym kolorem farby podkładowej. Kiedy farba przeschnie, aplikujemy na powierzchnię dwa kolory farby, ale tym razem za pomocą pędzli okrągłych. Technika nakładania takich farb to tapowanie. W rezultacie uzyskujemy powierzchnię, która wygląda, jak ręcznie malowany obraz.

Farba_akrylowa_Farby_z_Motylkiem_bialaFarba_akrylowa_Farby_z_Motylkiem_bialaFarba_akrylowa_Farby_z_Motylkiem_bialaFarba_akrylowa_Farby_z_Motylkiem_biala

6. Guma na ścianie?

Ten ciekawy efekt dekoracyjny rozpoczynamy bardzo podobnie jak poprzedni. Malujemy całą powierzchnię ściany jednokolorową farbą. Następnie, po otrzymaniu jednolitej ściany, nanosimy na nią następną warstwę zupełnie innego koloru, za pomocą małego pędzla pierścieniowego. Niewielką ilość farby nakładamy na ścianę, a następnie rozcieramy płaskim kawałkiem gumy szewskiej. Efekt końcowy będzie przypominał powierzchnię składającą się z drobnych, nakładających się na siebie kwadracików.

7. Efekt huragan

Przygotowujemy podłoże ściany, tak jak w każdym wyżej opisanym przypadku. Na gładką, jednokolorową ścianę nakładamy za pomocą gąbki punktowe ślady farby w innym, mocniejszym odcieniu. W rezultacie powinniśmy otrzymać delikatne zacierki.

Kiedy te przeschną rozpoczynamy następne zacieranie, przy użyciu gąbki, ale tym razem zamoczonej w innym kolorze farby.

8. Efekt kratkowania

Sposób na bardzo ciekawą ścianę pod względem wzorów geometrycznych, która w finalnym etapie przypomina brukowany chodnik. Na wcześniej pomalowana ścianę – w ciemnym kolorze, nakładamy farbę o innej barwie. Rozsmarowujemy ją przy pomocy plastikowej szpachelki, formując kwadraty, które na siebie nachodzą. Nakładanie możemy powtórzyć dwukrotnie, w zależności od tego, jaki efekt uzyskamy.

Porada eksperta:

efekt kratkowania będzie się prezentował bardzo dobrze w salonach, na ścianie z kominkiem. Sprawi wrażenie, że ściana została wykonana z drobnych cegiełek.

9. Delikatne wiatraki

Ścianę malujemy wałkiem dla uzyskania idealnie gładkiej, równo pomalowanej powierzchni. Kiedy farba będąca pierwszą warstwą przeschnie, nakładamy na nią inny odcień farby za pomocą szczotki do smoły. W niektórych miejscach pamiętajmy o przetarciu dekoracji, wykonując okrężne ruchy np. gąbką.

Wiatraki pięknie zaprezentują się w dość kontrastującej wersji kolorystycznej np. czerni i bieli.

10. Rozmazane piruety

Na wcześniej przygotowanym podkładzie kolorystycznym odciskamy różnej długości przetarcia za pomocą płaskiego pędzla. Wykonujmy krótkie, intensywne pociągnięcia oraz delikatniejsze ruchy, tak aby je jak najbardziej zróżnicować. Czynność powtarzamy dwukrotnie, a na koniec farbą w kolorze podkładu wykonujemy jeszcze raz delikatniejsze przetarcia. W efekcie powinniśmy uzyskać strukturę ściany, która będzie nieco rozmyta, tak by sprawiała wrażenie artystycznego nieładu.

Szablon_ColoursSzablon_ColoursSzablon_ColoursSzablon_Colours

11. Szablony gotowe i wycinane

Jeśli nie jesteśmy przekonani do naszych umiejętności malarskich na tyle, by samodzielnie wykonać jakiś wzór wybraną techniką, możemy wypróbować swoich sił z szablonem. Wówczas mamy dwie opcje do wyboru. Albo kupujemy gotowy szablon, albo wycinamy go samodzielnie. Druga wersja pozwala na indywidualne kreowanie wzoru, pierwsza jest dużo wygodniejsza i szybsza. Wybór należy do nas.

12. Wzór z użyciem szmatki

Całą powierzchnię ściany malujemy jednolitym kolorem. Pozostawiamy do wyschnięcia na określony czas, zwykle jest to kilka godzin – od 4 do 5. Do pozostałej we wiadrze farby, dodajemy odrobinę ciemniejszego pigmentu, tak by kolor stał się dużo wyraźniejszy. Mieszamy, a następnie zakładamy rękawiczki. W tak przygotowanej farbie maczamy szmatkę, wykręcamy ją, a następnie w takiej formie dociskamy do ściany. Kierujemy pędzlem z góry na dół, pamiętając również o krawędziach. Efekt końcowy będzie zdumiewający.

13. Efekt z folią

Do wykonania tej dekoracji niezbędne będzie wcześniejsze wyrównanie jednym kolorem całej powierzchni ściany. Następnie używany wcześniej kolor rozjaśniamy z białą farbą, pamiętając że taka mieszanka po wyschnięciu będzie jeszcze nieco jaśniejsza.

Malujemy wybrany fragment ściany przygotowaną farbą – powinien mieć on maksymalną wielkość około 50 na 50 cm. W tej technice ważna jest bowiem praca partiami. Niezwłocznie po naniesieniu farby przyłóżmy do ściany kawałek folii. Dociskamy ją do powierzchni za pomocą szerokiego pędzla płaskiego. Pozostawiamy folię na mniej więcej cztery godziny i wykonujemy dalsze malowanie oraz analogicznie przymocowujemy folię. Po wyschnięciu farby, delikatnie odrywamy folię. Uzyskany efekt będzie delikatny i bardzo subtelny.

Szablon_ColoursSzablon_ColoursSzablon_ColoursSzablon_Colours

14. Efekt miotły

Do wykonania tego zadziwiająco oryginalnego efektu potrzebna nam będzie wyłącznie ciemna farba podkładowa oraz miotła – z długą szczeciną.

Farbą malujemy całą powierzchnię ścienną, najlepiej dwukrotnie. Zanim przeschnie – należy dokładnie przeciągnąć po ścianie końce miotły. Wykonujemy energiczne ruchy, z góry na dół. Dla zagęszczenia wzoru możemy te ruchy wykonać dwukrotnie.

Jak widać, efektów dekoracyjnych, które możemy wykonać samodzielnie, posiadając podstawowe narzędzia malarskie jest wiele. Są one nie tylko bardzo efektowne, ale przede wszystkim nie wymagają zbyt dużego nakładu pracy. Każdy z nich natomiast sprawi, że nasze wnętrze będzie nietypowe, jedyne w swoim rodzaju.

Farba_sniezka_Pearl_WhiteFarba_sniezka_Pearl_WhiteFarba_sniezka_Pearl_WhiteFarba_sniezka_Pearl_White