Produkty

Dlaczego gruntujemy ściany przed pomalowaniem?

Dlaczego gruntujemy ściany przed pomalowaniem?

Gruntowanie ścian jest stałym punktem programu prac wykończeniowych. Podczas nanoszenia pędzlem czy wałkiem na ściany rzadkiego płynu przypominającego barwą mleko, niejednokrotnie zadajemy sobie pytanie – czy nie można opuścić tego fragmentu prac i od razu zacząć malować lub kłaść tapety? Co daje gruntowanie? Oto odpowiedzi na te pytania.

grunt głęboko penetrującyDobre przygotowanie podłoża przed malowaniem jest połową sukcesu, jakim będzie znakomity efekt po zakończeniu prac wykończeniowych. W tym celu dokonujemy renowacji powierzchni ścian, która polega na dokładnym usunięciu z niej starych warstw farby czy tapety. Nieodzowne na tym etapie pracy będzie użycie szpachelki, a wszelkie ubytki, jakie spowodowała praca z nią, należy uzupełnić. I już tutaj przyda się nam preparat do gruntowania – jego naniesienie na nierówną warstwę ściany uniemożliwi odpadanie niedostatecznie spojonej z podłożem warstwy gładzi. Czy do tego celu możemy użyć obojętnie jakiego płynu do gruntowania?

Płyn do gruntowania należy dobrać do właściwości tynku, jaki jest położony na ścianie. Jako że preparat ma za zadanie zwiększyć przyczepność podłoża przez poprawienie jego właściwości, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju tynk został użyty na pokrycie ściany:

- tynk gipsowy lub gładź – jego warstwa jest łatwa do nakładania i nadania mu jednolitej powierzchni, jednak jest ona stosunkowo mało nasiąkliwa. Jeśli takiej ściany nie zagruntujemy, farba nie będzie miała dostatecznej przyczepności i nie zostanie równomiernie wchłonięta w podłoże.

- tynk cementowo-wapienny jest mniej gładki i elastyczny, ale za to niezwykle chłonny. Brak preparatu gruntującego skutkowałby koniecznością kilkukrotnego malowania powierzchni.grunt śnieżka

Możemy przyspieszyć prace wykończeniowe związane z gruntowaniem (podobnie jak z malowaniem), jeśli zamiast pędzla czy wałka użyjemy pistoletu malarskiego lub agregatu – tego rodzaju urządzenia są co prawda znacznie droższe niż standardowe narzędzia malarskie, jednak przy prawidłowej konserwacji doceniać będziemy ich użyteczność przez lata, a pamiętajmy, że remonty przeprowadzamy w domu cyklicznie. 

Zakres stosowania preparatu gruntującego daleko wychodzi poza przygotowanie powierzchni do malowania. Używamy go w tym celu również na płytach kartonowo-gipsowych przed pierwszym pokryciem ich farbą, ale także podczas układania płytek ceramicznych – w tym przypadku zwiększamy chłonność podłoża na działanie kleju do glazury. Nie inaczej będzie, kiedy na ścianie mieszkania zauważymy rysy i spękania. Po ich poszerzeniu, usunięciu drobinek farby i po odpyleniu powierzchni, a przed wypełnieniem ubytku, konieczne będzie zagruntowanie wydrążonych kanalików. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że renowacja ściany zostanie zakończona pełnym sukcesem.

 

Data publikacji: 07.11.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak gruntować drewno, metal, szkło i tworzywa sztuczne?

Jak gruntować drewno, metal, szkło i tworzywa sztuczne?
Gruntowanie jest czynnością kojarzoną przede wszystkim z wykańczaniem ścian. Środek gruntujący nakłada się przed malowaniem na ich powierzchnię, aby p...
Czytaj więcej

Jak malować płyty gipsowo-kartonowe?

Jak malować płyty gipsowo-kartonowe?
Płyty gipsowo-kartonowe są jednym z najczęściej wybieranych materiałów do tworzenia ścianek działowych, sufitów podwieszanych czy innych konstrukcji w...
Czytaj więcej

Jak przygotować ścianę do malowania? Szpachlowanie, gruntowanie ściany i inne etapy

Jak przygotować ścianę do malowania? Szpachlowanie, gruntowanie ściany i inne etapy
Samo malowanie ścian nie jest trudne. Jednak bez odpowiednio przygotowanego podłoża może okazać się niemożliwe. Z artykułu dowiesz się, jak przygotowa...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Dlaczego gruntujemy ściany przed pomalowaniem?