icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Strona główna

Strzałka w prawo

Ogrzewanie

Strzałka w prawo

Kominki

Strzałka w prawo

Budowa kominka

Strzałka w prawo

Budowa kominka

W tej kategorii oferujemy elementy potrzebne do budowy komina stalowego: od podstaw, aż po daszek. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wykonać przewód wentylacyjny do kominka, kotła C.O. czy komin innego rodzaju – posiadamy części, które będą do tego przydatne.

Filtry

Budowa kominka

W tej kategorii oferujemy elementy potrzebne do budowy komina stalowego: od podstaw, aż po daszek. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wykonać przewód wentylacyjny do kominka, kotła C.O. czy komin innego rodzaju – posiadamy części, które będą do tego przydatne.

336 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Kominki

Wyświetlanie 24 z 336 produktów

Załaduj więcej

BUDOWA KOMINKA – NIEZBĘDNE PRODUKTY

Kominek to marzenie wielu osób planujących budowę lub gruntowną modernizację swojego domu. Jeśli zdecydowałeś się na tego typu instalację, zadbaj o elementy, które pozwolą Ci uczynić ją funkcjonalną oraz bezpieczną. Budowa kominka, zwłaszcza z obiegiem wymuszonym, powinna być wykonana przez profesjonalną firmę, dzięki której system będzie wydajny, a sam montaż – niezawodny. To świetny sposób na uzyskanie dodatkowego źródła ciepłego powietrza do ogrzania domu.

Wybudowanie kominka w domu wymaga przygotowania odpowiedniego projektu jeszcze na etapie planowania rozkładu pomieszczeń. Zależnie od tego, jakie systemy kominkowe zostaną wybrane do danej instalacji, będą wymagały różnych elementów do ich stworzenia. Wszystkie łączą jednak podobne cechy: ogniotrwałość i dobra, wydajna praca w wysokich temperaturach.

INSTALACJA KOMINKA – NIEZBĘDNE MATERIAŁY

Podczas budowania instalacji niezbędne są części do kominków zgodne z planowaną formą działania konstrukcji. Podstawową kwestią jest dobór właściwych płyt izolacyjnych oraz dopasowanie do nich rur, dzięki którym ciepło będzie rozchodziło się po wnętrzu. Wiele z tych elementów zależnych jest od tego, jaki typ systemu dystrybucji powietrza wybierzesz. W przypadku obiegu wymuszonego są one również niezbędne do dostarczenia zimnego powietrza w okolice komory spalania. W tym aspekcie przydatne są również różne rodzaje złączek, które stanowią adaptery do elementów o różnej średnicy.

Każda konstrukcja kominkowa wymaga również uszczelnienia, które jest zależne od typu instalacji. Pomocne mogą być zarówno klasyczne uszczelniacze w różnych formach, jak i specjalistyczne taśmy. Instalacja kominka wiąże się też z obudowaniem komory spalania. Do tego celu wybierz odpowiedni typ materiałów szamotowych.

Nie powinieneś zapominać również o wykończeniu. Kratki kominkowe będą estetycznie ukrywały wyjścia rur rozprowadzających ciepło i otwory, którymi powietrze dochodzi do komory spalania. Różne rodzaje rusztów – zarówno płaskie, jak i stojące – są niezbędne w komorze spalania jako podstawa pod paliwo i usprawnienie przepływu powietrza. Z pomocą drzwiczek ukryjesz wyczystkę w estetyczny, ale nadal zapewniający szybki dostęp, sposób.

SYSTEM IZOLACJI I USZCZELNIANIE

Budowa kominka nie obędzie się bez zgromadzenia niezbędnych materiałów, takich jak cegła szamotowa oraz zaprawa szamotowa o wysokiej odporności ogniowej. Dzięki nim ciepło z kominka będzie oddawane do otoczenia jeszcze długo po jego wygaszeniu. W projekcie kominka uwzględnij także odpowiednie materiały izolacyjne. Obecnie najczęściej stosowane są płyty izolacyjne do kominka, wykonane zarówno z krzemianu wapnia, jak i wermikulitu czy mineralnej wełny skalnej.

Zależnie od tego, jakie płyty zostaną wybrane do wykonania kominka, niezbędne jest ich uszczelnienie i połączenie ze sobą. Przydatne w tym aspekcie będą również różnego typu uszczelniacze, dzięki którym stworzone połączenia będą wykonane precyzyjnie i zapewnią sprawne funkcjonowanie systemu. W przypadku najpopularniejszych płyt z wełny mineralnej skalnej warto również pamiętać o zakupie taśm uszczelniających, które gwarantują właściwą pracę komory spalania oraz bezpieczeństwo mieszkańców.

TWORZENIE OBUDOWY

Przydatne okazać się mogą również akcesoria do obudowy kominka, dzięki którym zyska on nie tylko miły oku wygląd, ale również wydajność. Właściwy dobór tych produktów gwarantuje bezpieczeństwo domowników. Grunty, zaprawy klejowe, impregnaty, kołki, a także masy szpachlowe – to elementy, które umożliwią Ci trwałe zamocowanie płyt, dodatkowe zabezpieczenie ich, a następnie przygotowanie do wykończenia.

RURY KOMINKOWE I ZŁĄCZKI

Kominek wymaga zaprojektowania całej instalacji, dzięki której możliwa będzie odpowiednia wentylacja, a także wykonanie systemu dystrybucji gorącego powietrza. Do dyspozycji masz zarówno rury kominkowe proste, jak i elastyczne z izolacją czy też giętkie. Aby móc swobodnie je łączyć między sobą oraz z pozostałymi elementami instalacji, potrzebujesz złączek o odpowiedniej średnicy i przeznaczeniu. Przedłużki, trójniki, kolana lub redukcje pozwolą Ci rozprowadzić instalację bez względu na układ ścian w pomieszczeniach.

WYKOŃCZENIE KONSTRUKCJI

Budowa kominka obejmuje również wykonanie całego wykończenia. Z tego względu powinieneś także wyposażyć się w kratki, dopasowany ruszt oraz właściwy typ drzwiczek do wyczystki. Kratki kominkowe dostępne w wielu kolorach i rozmiarach stanowią część systemu wentylacyjnego. Możesz za nimi ukryć filtry, które umożliwią oczyszczanie powietrza w przypadku, gdy stosowany jest wymuszony obieg instalacji. W przypadku takiego systemu warto też wykorzystać anemostaty, które zapewnią możliwość regulacji dopływu ciepłego powietrza do pomieszczeń.

Ruszt znajduje zastosowanie w paleniskach. Płaski świetnie sprawdzi się we wszystkich kominkach wyposażonych w popielnik. Stojący jest dobrym wyborem do kominków otwartych czy tych bez popielnika. Dopasowane, estetyczne i subtelne pod względem wyglądu drzwiczki rewizyjne ułatwią konserwację systemu, dając dostęp do wyczystki, w której gromadzi się sadza i inne pozostałości procesu spalania.