Do czego wykorzystać starą ramę po obrazie

Stare obrazy, o ile nie są dziełami sztuki, powoli znikają z naszych ścian i ustępują tym samym miejsca nowocześniejszym dekoracjom. Jednak nie warto pozbywać się ich bezpowrotnie – ich bogato zdobione, wymyślne w kształtach ramy możemy wykorzystać w nowej roli. Gdzie możemy zastosować stare ramy?

Stara rama w nowej odsłonie

Jeśli po wyjęciu obrazu ze starej ramy, prezentuje się ona nieestetycznie, przed jej użyciem w nowej roli odnawiamy ją – dokładnie czyścimy z powłok starej farby, uzupełniamy ubytki, wyrównujemy całość papierem ściernym, odpylamy, nakładamy grunt i warstwę farby. Co do wyboru tej ostatniej – o ile złocone obramowanie jest odpowiednie dla obrazu, który znajduje się w jego centrum, o tyle jeśli będziemy przystosowywać ramę do nowych zadań, bardziej pasować będzie inny, bardziej stonowany kolor, na przykład taki sam jak ściana, na której zawiśnie.

Minigaleria w starej ramie

Odnowiona rama od obrazu, zwłaszcza jeśli jest dużych rozmiarów, może z powodzeniem obejmować niedużą kolekcję rysunków lub zdjęć. Aby można było je swobodnie zawieszać i często zmieniać, do spodniej strony ramy wbijemy niewielkie gwoździki, a o ich główki zaczepimy dekoracyjny sznurek, który albo będzie tworzył poziome piętra, albo rozpięty zostanie zupełnie chaotycznie, co nada kompozycji dynamizmu. Na takie rusztowanie przyczepiamy drewniane klamerki do bielizny (dla większych fotografii i rysunków) lub żabki do firan i zasłon. Zawieszona minigaleria może często zmieniać swoją zawartość i wzajemne usytuowanie poszczególnych eksponatów. W roli sznurka możemy zastosować podłużną koronkę, co sprawdzi się idealnie we wnętrzu utrzymanym w stylu rustykalnym lub wiejskim.

Wiszący przybornik

Stara rama może nam posłużyć jako niezwykle dekoracyjny przybornik, który możemy wykonać na dwa sposoby. Pierwszy będzie wymagał od nas zastosowania niewielkich haczyków (lub niedużych gwoździ o takim kształcie) i cienkich listewek. Haczyki mocujemy tym razem na zewnątrz ramy, równo po lewej i prawej stronie. Na takich zawieszkach będzie umiejscowiona listewka, którą łatwo jest zdejmować i nakładać, co będzie potrzebne w przypadku ściągania zawieszonych na niej lub zawiązanych przedmiotów. W taki sposób możemy przechowywać zwoje dekoracyjnego papieru, bibuły, ale również apaszek czy krawatów. Drugi sposób polega na umieszczeniu wewnątrz ramy wystających prostopadle ze ściany cienkich rurek lub gwoździ z odpiłowanymi główkami. Na takich zaczepach możemy umieścić na przykład biżuterię, lub jeśli będzie ich wystarczająco dużo, szpulki z kolorowymi nićmi. Większe zaczepy sprawdzą się do zawieszenia na nich większych przedmiotów, takich jak analogowe aparaty fotograficzne.

sm2_ramasm2_ramasm2_ramasm2_rama

Inne możliwe zastosowania starej ramy: 

- pomalowana na biało rama będzie ciekawie kontrastowała z przybitą do niej płytą pilśniową uprzednio pomalowaną czarną farbą tablicową – w ten sposób uzyskamy dekorację, którą możemy wypełnić za pomocą kolorowej (lub tylko białej) kredy dowolną treścią,

- jeśli pod ramą zamocujemy drewniane deski o dowolnej szerokości, uzyskamy oryginalną półkę do zawieszenia na ścianie, która z zewnątrz będzie pokryta naszą ozdobną ramą,

- jeśli powyższą półkę dodatkowo wyposażymy w zamknięcie, stworzymy szafkę, a w przypadku mniejszej ramy – skrytkę, którą możemy zakryć na przykład pokojowy programator temperatury,

- rama ozdobna o kształcie zbliżonym do koła może zastąpić nam dekor sufitowy, pomalowany na ten sam kolor co sufit, zamocowany w centralnym miejscu pomieszczenia, okalający zamocowanie ozdobnego żyrandola.

Galeria_zlotyGaleria_zlotyGaleria_zlotyGaleria_zloty