Domowe sposoby na pielęgnację sztućców ze stali nierdzewnej

Sztućce to niezbędne elementy zastawy stołowej. W naszej kulturze ich posiadanie to konieczność, bez której spożywanie serwowanych posiłków byłoby niemal niemożliwe. Jednak nawet najbardziej wykwintny posiłek nie sprawi nam przyjemności, jeśli nóż i widelec będą pokryte nieestetycznym nalotem. Jak więc czyścić sztućce, by zachowały swój blask i elegancję?

czyszczenie metaliSztućce wykonane ze stali nierdzewnej znajdziemy niemal w każdym domu. Są niedrogie i dobrze się prezentują, więc – w przeciwieństwie do eleganckich, srebrnych łyżek, noży i widelców – idealnie nadają się do codziennego użytku. Jednak aby zachować ich wygląd w nienagannym stanie, wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Oto kilka podstawowych zasad, jakimi powinniśmy kierować się, konserwując sztućce ze stali szlachetnej.

Przede wszystkim sztućce wykonane z tego materiału są dość odporne na działanie środków chemicznych i możemy myć je w zmywarce. Tutaj trzeba jednak pamiętać, by korzystać jedynie z detergentów polecanych przez producenta sprzętu. Liczy się również ułożenie sztućców w maszynie – powinny być ulokowane w koszyku na sztućce tak, by nie miały kontaktu ze sobą oraz z innymi stalowymi przedmiotami. W ten sposób unikniemy ich zarysowania.

Jeśli jednak zmywamy ręcznie, aby nie zmatowić powłoki naszych sztućców, zrezygnujmy z używania metalowych zmywaków oraz proszków – mogą one zarysować ich powierzchnię. Jeżeli zauważamy na nich intensywne zabrudzenia, które nie znikają pod wpływem normalnego mycia, warto sięgnąć po silniejszy detergent, jak np. spray czy płyn przeznaczony do czyszczenia stali nierdzewnej. Pamiętajmy, że jeśli na stalowych sztućcach powstaną już rysy, wszelkie zanieczyszczenia będą do nich łatwiej przylegać.sztućce

Nasze stalowe sztućce mogą także szpecić nieestetyczne zacieki i biały nalot. Rada na to jest jedna – po umyciu koniecznie wycieramy je do sucha miękką szmatką (np. flanelową lub z mikrofibry). Dzięki tej czynności zapobiegniemy również korodowaniu stali. Polerowanie niezbędne jest także wtedy, gdy korzystamy ze zmywarki do naczyń. Jeżeli natomiast na łyżce czy widelcu dostrzeżemy rdzawe plamy, możemy potraktować je roztworem kwasku cytrynowego.

Jeśli zamierzamy odświeżyć stalowe sztućce i przywrócić im pierwotny blask, możemy gotować je przez 20 minut w roztworze wody z octem (10 łyżek octu/1 litr wody).

Innym sposobem na nadanie sztućcom blasku jest użycie oliwy. Wystarczy pokryć nią sztućce po ich wyczyszczeniu, a będą pięknie lśniły. Pamiętajmy jednak, że oliwy używamy w minimalnej ilości, by zamiast eleganckiego połysku nie otrzymać warstwy brzydkiego, tłustego nalotu.

Aby sztućce ze stali szlachetnej dłużej pozostały jak nowe, pamiętajmy o odpowiednim ich przechowywaniu, tak by poszczególne elementy zestawu nie porysowały się wzajemnie. Możemy w tym wypadku skorzystać z wkładów do szuflad lub specjalnych walizek.

Jeśli chodzi o czyszczenie tego typu sztućców, możemy również zastosować każdą metodę polecaną do pielęgnacji sztućców srebrnych. O tym z kolei dowiemy z tego artykułu.

 

Data publikacji: 13.08.2015