Goździki – podstawy hodowli

Goździki to popularne rośliny, które pięknie prezentują się w naszych ogrodach. Nie tylko mają różnokolorowe, urokliwe kwiaty, ale niektóre z nich roztaczają charakterystyczny aromat. Z tej racji, że są łatwe w uprawie, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy – rozpocznijmy ich hodowlę. Z pewnością upiększą nie tylko rabaty, ale i po ścięciu jako element bukietów – wnętrza naszych domów.

Goździki

Goździki rosnące dziko spotkać możemy na terenie Europy, Azji i na północy Afryki. Charakterystyczne, cienkie, sprężyste łodygi pokryte są bladą pokrywą przypominającą wosk, a wydłużone, podwójnie i naprzeciwlegle wzrastające liście wskazują zaostrzonymi końcami prawdziwą ozdobę rośliny – kwiaty. W zależności od gatunku mogą one być wielo- i jednokolorowe, roztaczają też intensywny aromat. Rośliny te mieszają się gatunkowo. W Polsce spośród kilkunastu dziko rosnących odmian spotykamy m.in. goździki postrzępione wczesne – są gatunkiem chronionym, a zasiedlają tereny Tatr i Pienin. Zobaczyć je możemy na łąkach, w okolicach lasów i na wyżej położonych terenach, w zagłębieniach skalnych.

Niezwykle popularnym u nas elementem ogrodowym jest skalniak – goździki znajdują na nim swoje miejsce z racji małych wymagań glebowych, niewielkich rozmiarów i urokliwych, przykuwających uwagę kwiatów. Do prawidłowego wzrostu goździki potrzebują gleby piaszczystej lub gliniastej o odczynie obojętnym.  Wyjątkiem jest goździk brodaty, często spotykany na kwiatowych rabatach, który wymaga ziemi żyznej, próchniczej. Rośliny te mogą rosnąć zarówno na terenie słonecznym, jak i cienistym, wrażliwe są jedynie na silne podmuchy wiatru, które mogą złamać cienkie łodyżki.

Goździki

Możemy kontrolować wielkość i usytuowanie kwiatostanu – robimy to za pomocą uszczykiwania bądź pędu głównego, by pojawiły się kwiaty wyrastające po bokach, bądź pędów bocznych, dzięki czemu pojedynczy kwiatostan będzie bardziej okazały. Do ogrodu wkopujemy kwitnące rośliny wiosną lub wysiewamy nasiona w okresie późnowiosennym na rozsadnik, lub do inspektu. Gdy siewki dochowały się dwu par liści, pikujemy je, a do ogrodu przesadzamy kolejną wiosną lub jesienią. Egzemplarze w ogrodzie dobrze znoszą obecne zimy pozbawione tęgich mrozów, jednak korzystniej dla siebie spędzą ten czas pod delikatną okrywą ze słomy lub roślinnego igliwia.

Spośród dostępnych gatunków, które warto hodować w ogrodzie, wymienić wypada między innymi wspomnianego goździka brodatego, wydzielającego intensywny zapach goździka majowego, różowego i malutkiego (wzrasta do ok. 5 cm) goździka zaniedbanego, alpejskiego – ozdobę skalniaków, która najlepiej prezentuje się zasadzona w grupie, i niewielkiego, kwitnącego na biało z miodowym aromatem karmnika ościstego. Z odmian bardziej egzotycznych warto zwrócić uwagę na gatunek Kahori, który charakteryzuje się podwójnym kwitnieniem oraz uprawianego na kwiaty cięte Star Cherry Tessino.