Nawozy o spowolnionym działaniu – zalety, wady i zastosowanie

Nawozy o spowolnionym działaniu są idealnym rozwiązaniem dla zapracowanych osób, które mimo wielu obowiązków nie chcą rezygnować z pięknego ogrodu. Odpowiednio dobrane minerały wspomagają nie tylko wzrost roślin ogrodowych, balkonowych czy doniczkowych, lecz także iglaków oraz trawników.

nawozy

Granulki nawozu o spowolnionym działaniu to nic innego jak optymalnie dobrane mikroelementy i makroelementy, które umieszczono w półprzepuszczalnej osłonce, dzięki której związki mineralne uwalniane są do gleby nawet przez kilka miesięcy (np. Substral Osmocote Extra). Proces ten jest możliwy dzięki zastosowaniu specjalnej technologii wytwarzania – minerały poddaje się bowiem kondensacji, granulat otacza specjalną osłonką z siarki, olejów mineralnych i tworzyw sztucznych, dodatkowo całość spieka się w szkliwa.

Proces uwalniania składników mineralnych przebiega powoli, ale systematycznie – długość działania reguluje rodzaj otoczki (początkowo osłonkami były woski i żywice, obecnie wykorzystuje się do tego celu syntetyczne polimery) oraz jej grubość (0.2-1,5 mm). Dodatkowo przepuszczalność otoczki regulowana jest przez temperaturę (jeśli temperatura jest niższa, działanie nawozu ulega wydłużeniu, jeśli zaś wyższa – przyspieszeniu).

Jak prawidłowo nawozić? 

Jeśli chcemy zapewnić roślinom odpowiednie warunki, granulki nawozu muszą znaleźć się pod warstwą ziemi. Żeby było to możliwe, wokół każdej rośliny należy wykopać 4 dołki (powinny one mieć ok. 5 cm głębokości) i do każdego z nich zaaplikować ¼ części nawozu, jaką sugeruje producent na opakowaniu do jednorazowego użycia. W przypadku roślin, które dopiero będziemy sadzić, nawóz trzeba wymieszać z ziemią na głębokości ok. 20 cm.

Pamiętajmy, że skład i długość działania nawozu powinny być dostosowane do wymagań pokarmowych i nawozowych gatunków roślin, a także terminów sadzenia (np. o ile roślinom sadzonym w kwietniu należy zaaplikować nawóz o 6-9-miesięcznym okresie uwalniania składników, tak przy późniejszych terminach powinno się używać nawozów o krótszym okresie działania).

Uwaga! Wiosną składniki nawozu o spowolnionym działaniu zaczynają się uwalniać po ok. 2 tygodniach, dlatego zaleca się dodanie do podłoża niewielkiej ilości szybko działającego nawozu wieloskładnikowego.

nawozy

Zalety i wady  

Dla poczatkujących ogrodników minusem nawozów o spowolnionym działaniu wydawać się może ich stosunkowo wysoka cena. Warto mieć jednak świadomość, że wyższy koszt ponosimy tylko w czasie jednorazowego zakupu – tradycyjny nawóz musimy systematycznie dokupować, w efekcie czego całościowa kwota może okazać się porównywalna. Aby proces powolnego uwalniania składników przebiegał poprawnie, musimy też zapewnić roślinie odpowiednie warunki (ciepło i wilgoć). Na tym jednak kończą się „wady” nawozów – granulaty mają zdecydowanie więcej zalet, niż wad . Charakteryzują się bowiem m.in.: 

wysoką przyswajalnością – rośliny pobierają aż 70% składników mineralnych (granulaty o zwykłym stopniu uwalniania wchłaniają się jedynie w 30%);

jednakowym składem wszystkich granulek (wszystkie rośliny otrzymają taką samą ilość składników);

małą częstotliwością aplikacji (stosuje się je tylko raz w roku, najlepiej na wiosnę);

Ze względu na wolne uwalnianie się związków unikniemy przenawożenia gleby, nawozy też mniej zanieczyszczą środowisko (uznawane są za produkt bardziej ekologiczny). Rozłożony w czasie proces przenikania składników mineralnych sprawia, że rośliny maja do nich stały dostęp, co przekłada się na ich równomierny wzrost.