Produkty

Nawozy o spowolnionym działaniu – zalety, wady i zastosowanie

Nawozy o spowolnionym działaniu – zalety, wady i zastosowanie

Nawozy o spowolnionym działaniu są idealnym rozwiązaniem dla zapracowanych osób, które mimo wielu obowiązków nie chcą rezygnować z pięknego ogrodu. Odpowiednio dobrane minerały wspomagają nie tylko wzrost roślin ogrodowych, balkonowych czy doniczkowych, lecz także iglaków oraz trawników. 

nawozyGranulki nawozu o spowolnionym działaniu to nic innego jak optymalnie dobrane mikroelementy i makroelementy, które umieszczono w półprzepuszczalnej osłonce, dzięki której związki mineralne uwalniane są do gleby nawet przez kilka miesięcy (np. Substral Osmocote Extra). Proces ten jest możliwy dzięki zastosowaniu specjalnej technologii wytwarzania – minerały poddaje się bowiem kondensacji, granulat otacza specjalną osłonką z siarki, olejów mineralnych i tworzyw sztucznych, dodatkowo całość spieka się w szkliwa.

Proces uwalniania składników mineralnych przebiega powoli, ale systematycznie – długość działania reguluje rodzaj otoczki (początkowo osłonkami były woski i żywice, obecnie wykorzystuje się do tego celu syntetyczne polimery) oraz jej grubość (0.2-1,5 mm). Dodatkowo przepuszczalność otoczki regulowana jest przez temperaturę (jeśli temperatura jest niższa, działanie nawozu ulega wydłużeniu, jeśli zaś wyższa – przyspieszeniu).

Jak prawidłowo nawozić? 

Jeśli chcemy zapewnić roślinom odpowiednie warunki, granulki nawozu muszą znaleźć się pod warstwą ziemi. Żeby było to możliwe, wokół każdej rośliny należy wykopać 4 dołki (powinny one mieć ok. 5 cm głębokości) i do każdego z nich zaaplikować ¼ części nawozu, jaką sugeruje producent na opakowaniu do jednorazowego użycia. W przypadku roślin, które dopiero będziemy sadzić, nawóz trzeba wymieszać z ziemią na głębokości ok. 20 cm.

Pamiętajmy, że skład i długość działania nawozu powinny być dostosowane do wymagań pokarmowych i nawozowych gatunków roślin, a także terminów sadzenia (np. o ile roślinom sadzonym w kwietniu należy zaaplikować nawóz o 6-9-miesięcznym okresie uwalniania składników, tak przy późniejszych terminach powinno się używać nawozów o krótszym okresie działania).

Uwaga! Wiosną składniki nawozu o spowolnionym działaniu zaczynają się uwalniać po ok. 2 tygodniach, dlatego zaleca się dodanie do podłoża niewielkiej ilości szybko działającego nawozu wieloskładnikowego.

Zalety i wady  

Dla poczatkujących ogrodników minusem nawozów o spowolnionym działaniu wydawać się może ich stosunkowo wysoka cena. Warto mieć jednak świadomość, że wyższy koszt ponosimy tylko w czasie jednorazowego zakupu – tradycyjny nawóz musimy systematycznie dokupować, w efekcie czego całościowa kwota może okazać się porównywalna. Aby proces powolnego uwalniania składników przebiegał poprawnie, musimy też zapewnić roślinie odpowiednie warunki (ciepło i wilgoć). Na tym jednak kończą się „wady” nawozów – granulaty mają zdecydowanie więcej zalet, niż wad . Charakteryzują się bowiem m.in.: 

wysoką przyswajalnością – rośliny pobierają aż 70% składników mineralnych (granulaty o zwykłym stopniu uwalniania wchłaniają się jedynie w 30%);

jednakowym składem wszystkich granulek (wszystkie rośliny otrzymają taką samą ilość składników);

małą częstotliwością aplikacji (stosuje się je tylko raz w roku, najlepiej na wiosnę);

Ze względu na wolne uwalnianie się związków unikniemy przenawożenia gleby, nawozy też mniej zanieczyszczą środowisko (uznawane są za produkt bardziej ekologiczny). Rozłożony w czasie proces przenikania składników mineralnych sprawia, że rośliny maja do nich stały dostęp, co przekłada się na ich równomierny wzrost.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak nawozić rośliny przed zimą?

Jak nawozić rośliny przed zimą?
Nawożenie roślin to ważny element ich pielęgnacji. Nie powinniśmy zapominać o nim również jesienią, kiedy to świeżej dawki składników odżywczych potrz...
Czytaj więcej

Jak dbać o oleandry

Jak dbać o oleandry
Oleandry to rośliny występujące w naturze w formie drzew i krzewów, a w uprawie domowej, doniczkowej, osiągają rozmiary znacznie mniejsze. Te piękne o...
Czytaj więcej

Rodzaje i właściwości nawozów organicznych

Rodzaje i właściwości nawozów organicznych
Żeby móc cieszyć się smacznymi, a przy tym zdrowymi płodami z naszego ogrodu lub działki, warto stosować nawozy. Są nimi substancje organiczne wytworz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Nawozy o spowolnionym działaniu – zalety, wady i zastosowanie