icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Zasolenie gleby – z czym to się wiąże i jak z nim walczyć?

Zasolenie gleby to problem, który najczęściej pojawia się w ogrodach znajdujących się na terenie dużych aglomeracji miejskich. Jeśli występuje przez dłuższy czas, może doprowadzić do wymierania roślin na skutek trudności z pobieraniem składników odżywczych z ziemi. Zobaczmy, co warto wiedzieć o zasoleniu gleby i jak sobie z nim poradzić.

Zasolenie gleby – co jest jego przyczyną?

Pod pojęciem zasolenia gleby rozumiane jest nadmierne stężenie takich składników mineralnych jak potas, magnez, wapń, sód, chlor, siarczany, węglany i dwuwęglany. Może to być związane z naturalnymi uwarunkowaniami gleby, najczęściej jednak jest wynikiem działalności człowieka. Do przyczyn jego występowania zaliczamy:

przenawożenie nawozami mineralnymi – zanim zaczniemy je stosować, powinniśmy ustalić rzeczywiste potrzeby gleby i wykorzystywać jedynie te nawozy, które zawierają tylko niezbędne składniki odżywcze. Uważajmy także, by nie zwiększać dawki preparatu;

odśnieżanie przy użyciu soli – posypując solą ogrodowe alejki czy chodniki, doprowadzimy do zniszczenia trawy i roślin. Możemy w tym przypadku zastąpić sól piaskiem;

niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin – unikajmy nadmiernie częstego używania środków chemicznych w celu wyeliminowania chwastów i szkodników. Nie należy również wylewać resztek niewykorzystanego nawozu do gleby;

podlewanie nieodpowiednią wodą – to, co nie odgrywa dużej roli w przypadku upraw ogrodowych, jest ważne dla roślin pokojowych. Podlewanie ich wodą z kranu może przyczynić się do zasolenia gleby. Zamiast tego lepiej stosować w tym celu odstaną, miękką wodę.

Zasolenie gleby – z czym to się wiąże i jak z nim walczyć?

Jak rośliny reagują na słoną glebę?

Skutkiem zasolenia gleby jest tzw. susza fizjologiczna. W praktyce jest to nic innego jak niemożność pobrania z gleby składników odżywczych mimo tego, że są one dostępne. Poszczególne pierwiastki znajdujące się w ziemi są blokowane, ponieważ tworzą związki nieprzyswajalne dla roślin. Pierwszym objawem będzie ich powolne obumieranie postępujące od wierzchołka do dołu. Najpierw dotknie to ich liści – zaczną brunatnieć i usychać. Z czasem problem obejmie również korzenie, powodując, że staną się słabsze i mniej rozbudowane.

Zobacz także: Rodzaje ziemi ogrodniczej i zastosowanie

Uwaga!

Niektóre rośliny mogą z czasem uodpornić się – chociażby częściowo – na słoną glebę. Istnieją również gatunki, którym zasolenie gleby w zasadzie nie przeszkadza. Należą do nich m.in. głóg, irga oraz berberys.

Jak zwalczyć zasolenie gleby w ogrodzie – praktyczne wskazówki

Jednym ze sposobów walki z zasoleniem gleby jest bardzo obfite podlewanie. Jeśli wody będzie dużo, szkodliwe związki zostaną wypłukane z jej powierzchni w głąb ziemi – tam, gdzie nie będą dostępne dla korzeni roślin. Nie jest to jednak proste do wykonania, gdyż potrzebne są ogromne ilości wody – nawet 100-250 dm³ na 1 m². Dlatego też najczęściej stosuje się tę metodę w profesjonalnych szklarniach.

Dowiedz się: Jak zrobić ziemię kompostową?

Zasolenie gleby – z czym to się wiąże i jak z nim walczyć?

Zasolenie gleby można również obniżyć, mieszając ziemię z gipsem w proporcji kilkanaście ton gipsu na hektar. Dzięki temu związki soli co prawda nie znikną zupełnie z gleby, lecz staną się nietoksyczne i przyswajalne dla roślin. Jeśli problem z zasoleniem nie jest jeszcze poważny, wystarczy nawet wymieszanie ziemi z nawozem wapniowym.

Na właściwości gleby wpływa także jej odczyn. O tym, jak go sprawdzić, możemy przeczytać w tym artykule.