Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Instrukcja wideo - malowanie betonu w garażu krok po kroku

 

 

 

Gdy betonowa posadzka w garażu prezentuje się nieciekawie i zdecydowanie potrzebuje odświeżenia, możemy szybko poprawić jej estetykę, stosując farbę do betonu. Podpowiadamy, jak poprawnie nakładać ten preparat oraz na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Jak wyrównać betonową posadzkę i usunąć z niej zabrudzenia? 

Remont garażu to idealna okazja do sprawdzenia stanu technicznego posadzki – z pewnością wykonywane w tym pomieszczeniu prace odcisnęły na niej swoje piętno, pozostawiając ubytki czy głębokie rysy. Przed przystąpieniem do malowania betonu warto je wypełnić i zamaskować – dzięki temu farba do betonu równomiernie wniknie w całą podłogę i nada jej jednolity, estetyczny wygląd. 

Malowanie betonowej posadzki – jak się przygotować?

Zanim przystąpimy do malowania betonowej posadzki w garażu, przygotujmy sobie wszystkie potrzebne materiały i akcesoria:

Naszą pracę powinniśmy zacząć od odpowiedniego przygotowania podłoża – wszystkie dziury, nierówności i ubytki usuwamy wykorzystując zaprawę do montażu i napraw. Natomiast tłustych plam pozbywamy się stosując środek do usuwania plam. Następnie całą posadzkę czyścimy drucianą szczotką i dokładnie odkurzamy. Na ścianie na wysokości 10 cm wyznaczamy cokół, nad którym naklejamy taśmę malarską. Następnie całość gruntujemy i pozostawiamy do wyschnięcia. 

Warto użyć gruntu przed malowaniem, ponieważ pozwala on na wyrównanie chłonności ściany, a także wzmacnia ją przed malowaniem kolorową emulsją. Po zastosowaniu gruntu posadzka będzie miała większą przyczepność, przez co nakładanie na nią farby stanie się znacznie łatwiejsze. Grunt tworzy na podłodze paroprzepuszczalną powłokę, która ułatwia oddychanie. 

Do aplikacji gruntu nadaje się zarówno klasyczny pędzel, jak i wałek malarski. Grunty budowlane zazwyczaj krótko schną, więc można szybko nakładać farbę. 

Czym cechuje się farba do betonu?

Nie każda farba nadaje się do malowania betonu – czym więc powinna się odznaczać właściwa emalia? Przede wszystkim powinna być na tyle trwała, by nie tracić właściwości przy dość intensywnym ruchu – zarówno pieszym, jak i mechanicznym. Powinna również wykazywać odporność na szkodliwe działanie wilgoci, a nawet na bezpośredni kontakt z wodą. Jeśli wykonujemy w garażu sporo prac przy samochodzie, powinniśmy sięgnąć po farbę do betonu, która nie będzie podatna na działanie słabych kwasów i smarów.

Co ciekawe, farby do betonu nie zawsze mają użyte w swojej nazwie słowo „beton”. Kluczowy jest natomiast ich skład oraz właściwości. Najlepszymi farbami do betonu są farby epoksydowe, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Kolejne to farby akrylowe, akrylowo-silikonowe, poliuretanowe, a także lakiery poliuretanowe. 

Pokrycie farbą posadzki sprawi, że będzie ona bardziej wytrzymała oraz zabezpieczona przed pyleniem, a także łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. 

Obecnie, wielu producentów zadbało o to, abyśmy mogli wybierać spośród dużej gamy kolorów – od różnych odcieni szarości, grafitu, beżu, po zieleń czy brąz oraz opakowań w różnych rozmiarach. Co więcej, dostępne są także farby z wykończeniem matowym, półpołyskującym i połyskującym oraz bezbarwny lakier poliuretanowy, który odświeży naturalny kolor betonu.

Malowanie betonu – o czym pamiętać?

Zanim przystąpimy do aplikacji farby do betonu, dokładnie odkurzmy i odpylmy powierzchnię. Dlaczego jest to tak istotne? Jeśli pominiemy ten krok i na posadzce zostaną drobne ziarenka, przykryjemy je emalią podczas malowania – powierzchnia będzie wyglądać na chropowatą, a emalia nie wniknie w nią równomiernie.

Potem możemy przystąpić do malowania. W pierwszej kolejności malujemy cokół, następnie farbę rozprowadzamy równomiernie po całej długości posadzki. Gdy pierwsza warstwa farby wyschnie, nakładamy drugą, robimy to w przeciwnym kierunku niż za pierwszym razem.