Produkty

Jak dopasować kamień do wnętrza?

Jak dopasować kamień do wnętrza?

Zastosowanie kamienia we wnętrzu może stworzyć bardzo ciekawy efekt dekoracyjny. W zależności od wybranego rodzaju, koloru czy też formy kamienia, świetnie uzupełni on zarówno eleganckie, rustykalne, jak i minimalistyczne wnętrza.

 kamien we wnętrzuNajczęściej decydujemy się na zastosowanie kamienia do wykończenia takich elementów jak:

- posadzki,
- ściany,
- blaty kuchenne, łazienkowe
- wyposażenia łazienek (np. obudowa wanien, kabin, zlewy),
- obudowa kominka.

Stosujemy go także do dekoracje salonu, werandy czy ozdobienia sypialni.

Zależnie od rodzaju i koloru kamienia uzyskamy inny efekt dekoracyjny. Aby nie przytłoczyć danego wnętrza i nie stworzyć nieprzytulnego, chłodnego efektu, warto stosować kamień oszczędnie, tak aby uzupełniał dany wystrój, a nie dominował nad nim. Ciekawym pomysłem jest ozdobienie kamieniem np. jednej ze ścian w salonie lub sypialni. Kamienne tło może służyć wyeksponowaniu miejsc do wypoczynku, rodzinnej galerii zdjęć czy obrazów.

Jakie kamienie wybrać?

We wnętrzach można wykorzystywać wszelkie rodzaje skał o twardości powyżej 2 w skali Mohsa. Mniej spoiste kamienie wzmacniane są odpowiednimi szpachlami czy klejami. Kamienne powierzchnie można (a niektóre nawet trzeba) impregnować, co poprawia ich właściwości i zwiększa trwałość

Najtrwalszym i najbardziej wytrzymałym kamieniem jest granit. Można nim wykańczać wnętrza, ale także stosować go na zewnątrz budynków. We wnętrzach granit świetnie nadaje się na posadzki, blaty robocze, parapety, schody, ale bywa także stosowany do wykonywania umywalek, wanien czy też do ich obudowy.

W łazienkach czy sypialniach chętnie wykorzystywane są ozdobne trawertyny czy onyksy. Na wytworne posadzki w salonach, na postumenty, rzeźby czy ozdobne oprawy kominków stosowane są słynące z dużej trwałości i elegancji – marmury.

Wszelkie kamienie – także wapienie, kwarcyty, łupki, bazalty, piaskowce czy porfiry – występują na rynku w bardzo rożnych formach, kolorach, wymiarach i grubościach. Dostępne są np. kamienie w formie mozaiki, w postaci cienkich, niewielkich płytek, ale także dużych i grubych blatów. Wiele jest także konglomeratów tworzonych z dodatkami naturalnego kruszywa czy też imitacji kamiennych powierzchni. Jeśli mamy konkretny pomysł aranżacyjny, z pewnością znajdziemy do jego realizacji właściwe kamienie. Jaką formę i rodzaj kamienia zastosujemy – zależy od obranego stylu i estetyki.

Kamień dobrany do stylu wnętrza do czyszczenia kamienia castorama

W salonie urządzonym w stylu klasycznym sprawdzi się np. marmur – zarówno na posadzce, jak i jako materiał do tworzenia rzeźb, kolumn, podestów czy stylowej obudowy kominka. Kamienna mozaika może stworzyć także bardzo efektowną posadzkę.

Na ścianach pokoju dziennego czy salonu warto umieszczać okładziny o nieregularnej fakturze, gdyż wtedy zmieniające się oświetlenie wydobędzie ich głębię, naturalny metaliczny połysk, a nierówności przydadzą szczególnego uroku. Do takich dekoracji powinniśmy użyć okładzin łupanych lub dużych płyt o wyraźnym rysunku kamienia, np. granitu, wapienia czy marmuru.

Na werandzie czy we wnętrzu urządzonym w stylu rustykalnym nie warto układać eleganckich polerowanych płytek. W takich miejscach doskonale sprawdzi się kamienna posadzka, która będzie miała nieco surowy, naturalny wdzięk.

W kuchni lub łazience możemy rozważyć zastosowanie kamiennych blatów starannie wyprofilowanych i wypolerowanych czy obudów. Do wnętrz minimalistycznych warto zastosować kamienie o łamanych, nieregularnych brzegach i o bardziej surowym wykończeniu.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta
Anna i Robert mają niewielki, ale bardzo przytulny ogród. Ich przydomowy taras znajduje się na skarpie, która prowadzi do przestrzennego...
Czytaj więcej

Wykorzystanie kamienia w budowie i wykończeniu – przykłady

Wykorzystanie kamienia w budowie i wykończeniu – przykłady
Kamień to materiał, który cieszy się niegasnącą popularnością – jest naturalny, trwały, estetyczny, ekologiczny, a także uniwersalny. Ma on szerokie z...
Czytaj więcej

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie
Beton jest materiałem, z którym spotykamy się na co dzień. Wykonane z niego elementy znajdują się w naszych domach, na tarasach i w ogrodach, ale takż...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
15.03.2016
Kamień we wnętrzach fajnie wygląda. Warto wyłożyć nim fragment np na ścianie przy której stoi kanapa. Białe ściany i fragment w białym kamieniu Artis. Wygląda to ładnie i nowocześnie.

Ocena i komentarz dla:

Jak dopasować kamień do wnętrza?