icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak działają filtry powietrza?

Jeśli chcemy, aby silnik naszej kosiarki spalinowej działał sprawniej przez dłuższy czas, powinniśmy dbać o jego części składowe. Jedną z nich jest filtr powietrza. Do czego służy to akcesorium i w jaki sposób wpływa na funkcjonalność całego urządzenia?

filtry powietrza do kosiarekfiltry powietrza do kosiarekfiltry powietrza do kosiarekfiltry powietrza do kosiarek

Do czego potrzebny nam filtr powietrza do kosiarki?

Filtr powietrza sprawia, że do silnika nie dostają się żadne drobinki – dzięki temu może on „oddychać” powietrzem pozbawionym zanieczyszczeń. Wpływa to również na zmniejszenie spalania paliwa oraz na cichą pracę silnika, a także na wydłużenie jego żywotności. Będzie nam on zatem służyć przez dłuższy czas. Obecność pyłu w układzie zasysającym powietrze może też doprowadzić do przedostania się pyłu do silnika, co z kolei może zniszczyć pierścienie tłokowe lub łożyska turbosprężarki. Pamiętajmy też o tym, że im brudniejszy filtr, tym większe zapotrzebowanie na paliwo wykazuje nasze urządzenie.

Skuteczny filtr powietrza – czyli jaki?

Najlepszy filtr powietrza do kosiarki powinien cechować się falistą strukturą – dzięki temu powierzchnia przechwytująca i gramatura będą większe pomimo niewielkich wymiarów. Materiał powinien też być odporny na działanie wilgoci, oleju silnikowego, a także na uszkodzenia fizyczne, takie jak zginanie czy pękanie – pozwoli mu to zachować swoje właściwości przez lata.

Jak często wymieniać filtr powietrza?

filtr powietrza do traktorkafiltr powietrza do traktorkafiltr powietrza do traktorkafiltr powietrza do traktorka

Nasze uwarunkowania środowiskowe i glebowe sprawiają, że po stosunkowo krótkim czasie mamy do czynienia z brudnym filtrem powietrza. Choć często zabrudzeń nie widać gołym okiem i wydaje się on pozornie czysty, osadzają się na nim drobne cząsteczki, które uniemożliwiają jego dalsze użytkowanie. Filtr powietrza w kosiarce spalinowej powinno się wymieniać mniej więcej co 25 godzin efektywnej pracy silnika.

Kiedy jeszcze powinniśmy wymienić filtr powietrza? Przechylając kosiarkę zbyt mocno w bok możemy sprawić, że filtr zostanie zalany olejem silnikowym – po uruchomieniu urządzenia z rury wydechowej będzie się wydostawać dym. W tej sytuacji trzeba koniecznie usunąć stary filtr i założyć nowy, a także dokładnie wytrzeć pozostałości oleju z obudowy.

 

Data publikacji: 05.01.2018