Jak malować gąbką krok po kroku

Poszukując ciekawych rozwiązań dekoracyjnych w czasie końcowej fazy remontu, nie musimy decydować się na specjalne preparaty i substancje, które uczynią z naszych ścian dzieło sztuki. Do tego samego celu może posłużyć nam dobry pomysł i jego realizacja, w której pomogą nam różnokolorowe farby oraz gąbki. Jak dzięki nim uzyskać na ścianie unikalny wzór?

Krok 1 – poszukiwanie inspiracji

Jeśli nasza ściana jest już przygotowana do malowania, wszelkie nierówności na niej wypełnione, a całość zagruntowana, możemy zrealizować z dawna zaplanowaną dekorację malarską lub poszukać inspiracji. Możemy ją znaleźć w uważnie oglądanych pociągnięciach pędzla na obrazach uznanych mistrzów, w katalogach meblarskich, w internecie, a innym rozwiązaniem będzie odświeżenie wspomnienia wnętrza, które kiedyś wizytowaliśmy i które wywarło na nas duże wrażenie. Kiedy mamy już gotowy plan, przyszedł czas na skompletowanie odpowiednich materiałów i przedmiotów.

Krok 2 – przygotowania

Przed malowaniem zabezpieczamy podłogi i te sprzęty, których nie można z racji ciężaru wynieść z remontowanego pokoju. Do tego celu posłuży nam folia malarska lub specjalna tektura, która nie przedrze się tak szybko jak nylon, kiedy będziemy po jej powierzchni przemieszczać drabinę. Przygotowujemy również 2 gąbki morskie (lub więcej – o innej gęstości), farbę podkładową, farbę dekoracyjną, kuwety i pojemnik na wodę, materiał czyszczący, lateksowe rękawiczki chroniące dłonie przed ubrudzeniem, wałek lub pędzel. Nasze przygotowania zakończy pomalowanie ściany farbą podkładową za pomocą standardowych narzędzi malarskich.

smll_gabkasmll_gabkasmll_gabkasmll_gabka

Krok 3 – dekorowanie gąbką 

Farba nakładana gąbką wyglądać będzie szczególnie efektownie, jeśli użyjemy dwu zbliżonych do siebie kolorów. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać:

- do pokoju małego na ciemniejszy odcień aplikować będziemy gąbką przejaśnienia,

- do pokoju dużego odwrotnie: na jaśniejszej farbie podkładowej stworzymy wzór z ciemniejszego odcienia.

W pierwszym przypadku optycznie powiększymy i rozjaśnimy przestrzeń, w drugim – zmniejszymy jej rozmiar. Po pomalowaniu ściany preparatem podkładowym i jej wyschnięciu, przystępujemy do działań dekoracyjnych. Gąbką nakładamy farbę, delikatnie przyciskając do ściany jej porowatą powierzchnię. Aby przetestować nasz pomysł w praktyce, wybrać do tego możemy niewidoczny fragment ściany, na przykład na co dzień zakryty przez duży mebel. Do tego celu może też posłużyć nam duży karton. W celu uniknięcia wrażenia przypadkowości na naszym wzorze konieczne będzie każdorazowe odciśnięcie gąbki po wynurzeniu jej z pojemnika z farbą. Jeśli prace dekoracyjne przeciągną się ponad 1 dzień, gąbkę dokładnie płuczemy i suszymy.

Innym efektem, jaki możemy uzyskać za pomocą gąbki, jest przecieranie powierzchni świeżo pomalowanej ściany, która nie zdążyła wyschnąć. W tym wypadku operujemy gąbką zanurzoną w wodzie (i również odciśniętą) i delikatnie ścieramy zewnętrzną warstwę malarskiego pokrycia. Aby uzyskać efekt smużenia, przyda się cierpliwość i brak pośpiechu. W tym wypadku wystarczy jednokrotne pomalowanie ściany farbą, o ile tylko siła jej krycia nie pozwoli przebić się barwie tynku czy gładzi. Pamiętajmy również, aby nie malować zbyt dużej powierzchni od razu, by wszelkie operacje gąbką z wodą mogły zostać wykonane bez zbędnego pośpiechu.

small_walki_castoramasmall_walki_castoramasmall_walki_castoramasmall_walki_castorama