icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak oświetlać obrazy i inne dekoracje?

Dekoracje wnętrz w postaci obrazów oprawionych w ramki zdjęć czy pamiątek z podróży w dużej mierze decydują o aranżacji wybranego pokoju czy nawet całego mieszkania. Aby wraz z zapadającym zmrokiem nie znikały z naszych oczu, możemy efektownie je podświetlić. Jakie produkty sprawdzą się w tym celu?

Oświetlenie wewnętrzne i jego funkcja dekoracyjna

Tym, czym zajmujemy się w pierwszej kolejności po wykończeniu naszych wnętrz, jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Jest ono niezbędne do tego, by móc komfortowo mieszkać w domu, nawet w sytuacji, gdy nie jest on jeszcze całkowicie urządzony. Jednak rola lamp sufitowych, kinkietów czy lamp stojących nie kończy się jedynie na możliwości ich praktycznego zastosowania. Dobór opraw oświetleniowych w dużej mierze uwarunkowany jest naszym gustem i stylem, w jakim chcemy urządzić wnętrza. Efektowne klosze, abażury i metalowe oprawy mogą skrywać źródła światła o różnej barwie i być skierowane w różne strony – pozwala to na kreowanie wizerunku przestrzeni za pomocą jasnych snopów, które skutecznie i efektownie podkreślają i eksponują wybrane przez nas przedmioty, płaszczyzny czy zakamarki pomieszczeń. Wybierając oświetlenie do mieszkania, warto więc uwzględnić jego wielorakie funkcje oraz wszechstronność, bo dzięki nim będziemy mogli, wykorzystując poszczególne produkty, na wiele różnych sposobów przystosować je do aktualnych potrzeb.

Oświetlenie obrazów, zdjęć, plakatów – jakie dekoracje warto podświetlać?

Podczas projektowania instalacji oświetleniowej, a także aranżowania wnętrz i dekorowania ich, powinniśmy uwzględnić takie rodzaje lamp i lampek, które nie tylko rozjaśnią przestrzeń, ale jednocześnie wyeksponują nasze ozdoby. Które dekoracje możemy podświetlić?

Obrazy – oprawione w ramy obrazy (ale również nowoczesne obrazy nadrukowane na płótnie) to niezwykle atrakcyjne ozdoby, o których widoczność z pewnością warto zadbać. Bez względu na to, w którym miejscu w domu zostaną umieszczone, można podświetlić je tak, by wieczorową porą można było w pełni podziwiać ich urodę.

Galerie zdjęć – czy to w formie dużej ramy z miejscami na kilkanaście małych fotografii, czy w formie kilku osobnych ramek na zdjęcia, to także elementy wystroju warte wyeksponowania. Nasze rodzinne pamiątki, plakaty czy inne ozdoby włożone za szklane bądź plastikowe szybki mogą prezentować się również dobrze o każdej porze dnia, jeśli tylko umieścimy w pobliżu odpowiednie źródło światła.

Pamiątki – nie tylko obrazy czy zdjęcia są warte przeznaczenia dla nich specjalnego oświetlenia. Wszelkie pamiątki z podróżny, trofea, rzeźby, puchary i inne przedmioty mające dla nas dużą wartość sentymentalną, także zasługują na wyeksponowanie.

Czy wiesz, że…?

Pamiątki, których nie można powiesić na ścianie, warto ustawić na wiszącej półce. Taki element wyposażenia wraz z umieszczonymi na nim przedmiotami będzie stawowi dekorację wnętrza, którą łatwo wyeksponujemy np. za pomocą kinkietów.

Elementy wykończeniowe – wykańczając mieszkanie, możemy korzystać z różnych materiałów – niektóre z nich będą szczególnie dobrze wyglądały, jeśli dodatkowo je oświetlimy. Snopy światła dobrze wyeksponują np. ścianę wyłożoną kamieniem dekoracyjnym, której nierówności pozwolą na uzyskanie efektu światłocieni. Dobrym rozwiązaniem będzie też oświetlenie fototapety, które umożliwi wyeksponowanie jej najbardziej atrakcyjnych fragmentów.

Uwaga!

Jeśli marzy nam się oświetlenie ściany wykończonej fototapetą, musimy zadbać o jej profesjonalne przymocowanie. W tym celu niezbędne jest także uprzednie idealne wyrównanie i wygładzenia ściany. Snopy światła padające na fototapetę będą bowiem uwypuklały wszelkie niedoskonałości powierzchni, co może przynieść odwrotny od zamierzonego efekt – zamiast wyeksponować dekorację, wyeksponujemy nierówności, pęcherze itp.

Oswietlenie_Horoz_HL6641L_21_LED_4_W_chromOswietlenie_Horoz_HL6641L_21_LED_4_W_chromOswietlenie_Horoz_HL6641L_21_LED_4_W_chromOswietlenie_Horoz_HL6641L_21_LED_4_W_chrom

Lampy do podświetlania dekoracji

Podświetlenie obrazu, plakatu, fotografii czy innego przedmiotu bądź powierzchni będzie możliwe przy użyciu różnego rodzaju lamp. Na rynku znajdziemy specjalne produkty, takie jak np. lampa obrazowa, ale również uniwersalne kinkiety czy spoty. Oto przegląd produktów, które możemy wykorzystać do oświetlania dekoracji oraz przykładowe sposoby ich wykorzystania.

Lampa obrazowa – nazwa ta może być myląca, ponieważ mianem tym określa się lampy elektronowe stosowane w monitorach i zwane popularniej kineskopami. Obecnie jednak jest to określenie stosowane do nazywania lamp przeznaczonych specjalnie do oświetlania obrazów i dekoracji. Funkcjonują one także pod nazwą galerii do obrazów. Mają postać cienkich, podłużnych opraw umieszczonych na ramieniu (można nazwać je kinkietami), które idealnie sprawdzają się zamontowane ponad wybraną dekoracją. Niektóre z nich dają nam możliwość zmiany kierunku świecenia. Możemy zaopatrzyć się w galerie z diodami LED bądź halogenami, w różnych kolorach i wzorach. Lampy obrazowe ze względu na swój kształt doskonale nadają się do równomiernego oświetlania obrazów, plakatów czy zdjęć.

Czy wiesz, że…?

Większość galerii do obrazów to lampy wymagające zasilania prądem elektrycznym. Jeśli jednak nie przewidzieliśmy konieczności ich zamontowania, możemy zaopatrzyć się również w model zasilany bateriami.

Kinkiet_Colours_4_x_28_W_G9_chromKinkiet_Colours_4_x_28_W_G9_chromKinkiet_Colours_4_x_28_W_G9_chromKinkiet_Colours_4_x_28_W_G9_chrom

Kinkiety – do oświetlania dekoracji doskonale nadają się także tradycyjne kinkiety. Aby efekt był zadowalający, najczęściej będziemy musieli zamontować dwa kinkiety symetrycznie względem siebie – po obu stronach oświetlanej dekoracji. Wyjątkiem będą minimalistyczne i proste modele, w których oprawa umieszczona jest na dłuższym regulowanych ramieniu – takie kinkiety możemy zamocować bezpośrednio nad dekoracją, np. obrazem, i skierować strumień światła w wybrane miejsce.

Pozostałe oprawy tego typu wykorzystamy np. do oświetlania półek, zdjęć, luster czy efektownie wykończonego fragmentu ściany. Oferta kinkietów daje nam więc wiele możliwości wykorzystanie tego typu opraw – z łatwością zaopatrzymy się w prosty kinkiet nad obraz czy stylowy kinkiet pasujący do kamiennej ściany.

Porada eksperta:

Kinkiety to dobry sposób na oświetlenie schodów. Jeśli dodatkowo ściana wzdłuż nich jest ozdobiona obrazami bądź zdjęciami, lampki umieszczone ponad nimi doskonale spełnią obie role – zapewnią nam bezpieczeństwo, a także wyeksponują dekoracje.

Spot_listwa_Colours_Bailif_6_x_50_W_GU10Spot_listwa_Colours_Bailif_6_x_50_W_GU10Spot_listwa_Colours_Bailif_6_x_50_W_GU10Spot_listwa_Colours_Bailif_6_x_50_W_GU10

Spoty i reflektorki – to pojedyncze lampki ulokowane na niewielkiej podstawie bądź zestawy kilku opraw umieszczonych np. na dłuższej listwie. Ich zaletą jest zwykle możliwość kierowania światła w określoną stronę – możemy ustawić je różnie dla każdej z poszczególnych opraw. Spoty w formie kinkietów wykorzystamy np. do oświetlenia kombinacji półek. Natomiast reflektorki na listwach doskonale sprawdzą się w roli oświetlenia sufitowego, które ma na celu rzucenie dekoracyjnego snopa światła na nieregularną powierzchnię ściany bądź np. sporą galerię zdjęć i plakatów.

Oświetlenie szynowe – to bardzo modny i oryginalny sposób zarówno na oświetlenie wnętrz, jak i podświetlenie dekoracji. Oświetlenie szynowe wymaga zastosowania specjalnych szyn podłączanych do prądu, na których możemy rozmieścić dowolną liczbę zwisów lub reflektorów z halogenami lub LED-ami. Nasze możliwości podczas kreowania takiego systemu są niemal nieograniczone, a dodatkowo pozwalają na jego zmianę w dowolnym momencie. Oświetlenie szynowe poprowadzone wzdłuż całej ściany będzie perfekcyjnie podświetlało fototapetę, kolekcję naszych zdjęć bądź ciąg półek z ustawionymi na nich nagrodami czy figurkami. Poza tym doskonale spełni praktyczną rolę głównego lub dodatkowego oświetlenia.

Zestaw_halogenowy_ANS-Lighting_linkowy_5_x_20_WZestaw_halogenowy_ANS-Lighting_linkowy_5_x_20_WZestaw_halogenowy_ANS-Lighting_linkowy_5_x_20_WZestaw_halogenowy_ANS-Lighting_linkowy_5_x_20_W

Oświetlenie linkowe – to rozwiązanie nieco podobne do systemu oświetlenie szynowego. Zamiast szyn stosujemy tutaj specjalne linki, z których zwisają wybrane źródła światła – możemy je w każdej chwili wymienić na inne. Oświetlenie linkowe pozwala na wyeksponowanie wybranych miejsc i zacienie innych, dzięki czemu doskonale nadaje się do podświetlania ścian oraz zdobiących je zbiorów i kolekcji.

Inne możliwości – w przypadku obrazów czy innych oprawionych w ramy dekoracji dobrze sprawdzi się także podświetlenie LED wykonane np. przy użyciu specjalnej taśmy. To także dobre rozwiązanie w przypadku luster, witryn czy półek. W niektórych wypadkach możemy zastosować też małe lampki zaciskowe, które przymocujemy bezpośrednio do ramy obrazu cz brzegu półki. Do podświetlania efektownie wykończonych i zagospodarowanych ścian możemy też wybrać oprawy oczkowe umieszczone w konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych i oświetlających przestrzeń od góry. Aby podkreślić fakturę ścian, wybrane oprawy możemy umieść w ich dolnej części lub nawet w podłodze.

Tasma_LED_EK193_ciepla_biala_IP20_3_m_180_LED_na_metrTasma_LED_EK193_ciepla_biala_IP20_3_m_180_LED_na_metrTasma_LED_EK193_ciepla_biala_IP20_3_m_180_LED_na_metrTasma_LED_EK193_ciepla_biala_IP20_3_m_180_LED_na_metr

Jak oświetlać obrazy – podsumowanie

Do podświetlania obrazów, zdjęć i innych dekoracji możemy wykorzystać wiele dostępnych produktów. Mogą to być zarówno tradycyjne kinkiety, jak i oprawy-galerie, zwisy oraz reflektory umieszczone na suficie, a nawet zwykłe lampy stojące podświetlające ścianę od dołu. Źródła światła możemy także umieścić w dowolnym miejscu – nie tylko ponad dekoracją lub po jej bokach, ale także za nią, dookoła niej czy od spodu. Pamiętajmy, że niebagatelną rolę odgrywa również barwa wybranego przez nas źródła światła oraz jego natężenie.

Data publikacji: 10.11.2016