Jak pozbyć się mrówek z domu?

Mrówki są fascynującymi owadami, które niejednokrotnie poddawane były obserwacjom i badaniom. Naukowców ciekawiło szczególnie ich skomplikowane społeczeństwo. Fakt ten jednak w żaden sposób nie usprawiedliwia ich obecności w domu. W czterech ścianach mieszkania stają się jak wszelkie inne owady, nieproszonymi gośćmi. Mówi się, że jedna jaskółka nie czyni wiosny. Niestety w przypadku mrówek jeden osobnik może oznaczać już całą inwazję. Dowiedz się zatem, jak pozbyć się mrówek i stosuj środki zapobiegające ich zasiedleniu.

Rodzaje mrówek

Mrówki należą do owadów z rzędu błonkówek. W zależności od gatunku różnią się wyglądem i zachowaniem. Zazwyczaj budują gniazda w postaci kopców ziemi, ale potrafią także zagnieździć się pod panelami czy obok odpływów wody. W jednym gnieździe może być nawet dziesięć królowych, które znoszą jaja. Z nich wykluwają się bezpłodne robotnice, a także samice i samce gotowe do rozrodu. W Polsce zaobserwowano ponad sto trzy gatunki mrówek. Nie wszystkie oczywiście stanowią zagrożenie dla naszych domów.

 • Faraonki – gatunek, który najłatwiej spotkać w domach. Jako jedyne budują swoje gniazda w pomieszczeniach mieszkalnych. Niestety zazwyczaj zakładają kilka gniazd z kilkoma królowymi. Ponadto szybko się rozmnażają. Średnio mają długość od 2 do 4 mm. Ich niewielkie korpusy mają kolor od żółtego po ciemnoczerwony, a nawet brązowy. Żywią się niemal wszystkim, co zawiera białko i cukier. Niestety faraonki, z powodu tego, że dostają się do pożywienia, zanieczyszczają je i mogą także roznosić wirusy. Wędrują kanałami, więc mogą się dostać do mieszkań położonych nawet powyżej drugiego piętra.

 • Gmachówki – są dość dużym gatunkiem mrówek. Ich długość sięga nawet 5–16 mm. Kolor ich pancerza przybiera barwę czerwonobrunatną. Zwykle zamieszkują drzewa i lasy, tam też gniazdują. Można je jednak spotkać także w domkach drewnianych. Są aktywne nocą. Ich kolonia może liczyć nawet pięćdziesiąt tysięcy osobników.

 • Hurtnice – znane są także jako mrówki europejskie. Stanowią jeden z najpopularniejszych gatunków w Polsce. Osiągają długość od 4 do 9 mm. Można je rozpoznać po brunatnej barwie pancerza. Występują w rozmaitych miejscach. Swoje gniazda zakładają także wewnątrz budynków. Ponadto zbierają pokarm daleko od mrowiska. Mogą przynieść zniszczenia również w ogrodzie, gdzie odkrywają korzenie roślin i przesuszają ziemię.

 • Mrówki darniowe – mają długość od 3 do 8 mm. Ich pancerz jest koloru czarnobrunatnego. Budują gniazda na suchym podłożu. Są gatunkiem drapieżnym, żywią się padliną. W domach zwykle poszukują pożywienia. Ich populacja jest najliczniejsza wiosną i latem. Na zimę zakładają gniazda w ciepłych budynkach.  

 • Rudnice – przedstawiciele tego gatunku mają od 6 do 11 mm.  Mają kolor czarno-rudy. Budują około 1-metrowe mrowiska i najchętniej żyją w lasach. Żywią się owadami leśnymi.

 • Amazonki to jeden z najbardziej bojowych i bezwzględnych gatunków mrówek. Potrafią skutecznie walczyć z innymi mrówkami. Mają kolor ciemnoczerwony lub brunatny. Osiągają do 7 mm długości. 

Jak zabezpieczyć dom przed mrówkami?

Mrówki w domu pojawiają się głównie w poszukiwaniu pożywienia. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, aby zabezpieczyć się przed ich pojawieniem, to szczelne zamykanie żywności. Po każdym posiłku dokładnie wyczyść kuchnię, nie pozostawiaj resztek na blacie czy stole. Sprawdź także szczelność i czystość wokół kosza na śmieci. Najlepsze w tym wypadku sprawdzą się kosze zamykane.

Mrówki przedostają się do mieszkań przez wszelkie nieszczelności wokół okien, kanalizacji czy pęknięcia w murze. Warto dobrze zabezpieczyć te miejsca za pomocą gipsu czy silikonu. Można także profilaktycznie opryskać potencjalne wejścia.

Jak pozbyć się mrówek faraonek?

Faraonki są gatunkiem najczęściej spotykanym w mieszkaniach i niestety najtrudniejszym do wytępienia. Jak pozbyć się mrówek z domu jest pytaniem, które zadają sobie wszyscy dotknięci ich inwazją. Zanim sięgniesz po telefon w celu szukania pomocy u specjalisty, spróbuj samodzielnie je wytępić. Poniżej znajdziesz cenne wskazówki, które pomogą Ci się ich pozbyć.

 • Na początek, spróbuj odnaleźć ich gniazdo. W tym celu zaobserwuj, gdzie przebiegają ścieżki mrówek. Możesz zostawić w okolicy jakiś drobny okruszek lub coś słodkiego i zobaczyć, gdzie mrówki przeniosą pożywienie. W ten sposób odkryjesz potencjalne miejsce ich mrowiska.

 • Jeśli jest ono poza domem, możesz spróbować tylko odstraszyć mrówki. W tym celu na ich ścieżkach rozsyp cynamon, sól, gałązki ostróżki, piżmaka wiosennego, liście pomidorów lub piołunu. Ostre zapachy tych roślin zdezorientują mrówki i uniemożliwią im sprawną komunikację. Szpary przy rurach, przewodach czy futrynach warto starannie zabezpieczyć, aby mrówki nie miały już dostępu do kuchni. W ten sposób bez szkody dla żadnej ze stron możesz pozbyć się uciążliwych wizyt.

 • Kiedy jednak gniazdo znajduje się na terenie mieszkania, wówczas warto sięgnąć po bardziej zdecydowane metody. Jeśli masz swobodny dostęp do mrowiska, zalej je wrzątkiem lub gotowym preparatem na mrówki, który znajdziesz w sklepie.

 • Może jednak zdarzyć się tak, że gniazdo znajduje się w miejscu niedostępnym. Wówczas może pomóc domowy sposób z gotowanym żółtkiem. To właśnie ono stanie się przynęta dla mrówek. W ugotowanym żółtku umieść truciznę, np. w postaci proszku stosowanego do lutowania – boraksu. Dodaj go w ilości około 1/10 objętości żółtka. Mrówki same wniosą jedzenie do swych gniazd, a jego spożycie spowoduje wysuszenie owadów, a także likwidację ich larw. Przynętę z trutką wykładaj co 2–3 dni. Po kilku tygodniach możesz oczekiwać zatrucia całego gniazda.

 • Inną, trującą miksturę dla mrówek faraona, uzyskasz mieszając dwie szklanki cukru z dwoma łyżkami boraksu i dwoma łyżkami kwasu bornego. Zalej to szklanką gorącej wody i gotuj przez 3 minuty. Po ostygnięciu przelej do butelki i stopniowo, co kilka dni wylewaj porcję płynu na talerzyk ustawiony w miejscu łatwo dostępnym dla mrówek. Powtarzaj to do czasu całkowitego wytępienia kolonii


Uwaga! – chroń przed dostępem do domowych trutek zwierzęta oraz małe dzieci.

Domowe sposoby na mrówki pozostałych rodzajów

Inne gatunki mrówek zwykle zakładają swoje gniazda poza pomieszczeniami mieszkalnymi. W tym przypadku doskonale się sprawdzą wszelkie domowe sposoby na mrówki mające na celu ich odstraszenie i uniemożliwienie ponownego wejścia. Możesz wykorzystać wszelkie wspomniane wcześniej rośliny o ostrym zapachu.

W przypadku mrówek darniowych szczególnie skuteczne okazują się liście pomidorów, czarnego orzecha, majeranku lub czarnego bzu. Możesz także opryskać ich szlaki i miejsca, w których szczególnie się zbierają, specjalną miksturą z ziół. W tym celu zalej wodą liście pokrzyw, wrotyczu lub piołunu i pozostaw na kilka dni. Po tym czasie możesz spryskać wspomniane miejsca.

Jeśli mrówki szczególnie upodobały sobie jedną z Twoich doniczkowych roślin, rozsyp wokół niej cynamon. Jego ostry zapach powinien skutecznie je odstraszyć. Skuteczny jest także ocet bądź sok z cytryny. W szafkach kuchennych rozłóż kamforę bądź zastosuj pułapkę z miodem, który unieruchomi mrówki. W tym celu możesz pokryć miodem tekturę lub inną podkładkę, którą łatwo później usuniesz wraz z mrówkami.

Środek na mrówki – gdy domowe sposoby to za mało

Gdy wszelkie domowe sposoby zawodzą, a mrówki w domu zaczynają coraz bardziej się rozprzestrzeniać, można sięgnąć po środki chemiczne dostępne w sklepie. Oferowanych jest wiele rodzajów preparatów w różnych formach. Koniecznie przed ich użyciem dokładnie przeczytaj załączoną instrukcję.​​​​​​​

 

Niektóre z chemicznych środków zawierają substancje hormonalne np. metopren. Hamuje on rozwój larw, a samice pozbawia płodności. Na ostateczne efekty takich środków niestety należy poczekać dłuższy czas. Na gmachówki najlepiej sprawdzą się spreje o działaniu kontaktowym. Chemiczny środek na mrówki może jednak być groźny także dla domowników. W czasie ich stosowania zabezpiecz spryskane miejsca przed dziećmi i zwierzętami.

W sklepie dostępne są także urządzenia, które odstraszają mrówki za pomocą ultradźwięków. Niestety nie działają na larwy i jaja. Urządzenie powinno działać nieustannie. Efekty można zaobserwować po 4–6 tygodniach. Plusem tego rozwiązania jest brak efektów ubocznych i zerowe zagrożenie dla innych domowników. Ważne, aby nie zasłaniać urządzenia zasłonami czy meblami.  

Teraz już wiesz, jak wytępić mrówki ze swojego domu. Jeśli wszystkie metody zawodzą, skorzystaj z usług specjalistów do dezynsekcji.