Jak przesadzać byliny i krzewy ogrodowe?

Przenoszenie roślin wymaga dużej precyzji, jeśli nie chcemy by nasz błąd doprowadził do obumarcia krzewów czy bylin, warto wcześniej dowiedzieć się, jak prawidłowo je przenosić.

przesadzanie krzewuPrzesadzanie nie zawsze jest konieczne. Krzewy przenosi się niezwykle rzadko i w zasadzie tylko wówczas, gdy chce się przeorganizować ogród, natomiast większość bylin potrzebuje tego do prawidłowego rozwoju. Niezależnie od gatunku rośliny źle znoszą przesadzanie w ciepłe dni – jeśli jednak nie mamy innej możliwości, najlepiej jest zacząć wcześnie rano lub późnym wieczorem. Największą szansę na przyjęcie się roślin mamy wówczas, gdy przeniesiemy je w czasie pochmurnej i wilgotnej aury.

Przesadzanie krzewów krok po kroku

Odpowiedni czas na przesadzanie krzewów liściastych to późna jesień (gdy już opadną liście) lub wczesna wiosna (zanim puszczą pąki). Z kolei krzewy iglaste i zimozielone najlepiej znoszą przenoszenie we wrześniu – muszą mieć czas na ukorzenienie się przed zimą.

Jeśli chcemy, by przesadzenie było udane, należy postępować wedle ściśle określonych zasad:

1. Przed przesadzaniem trzeba obficie podlać krzew – wilgotna ziemia przyczepia się do korzeni, w ten sposób chroni je przed uszkodzeniem w czasie wyciągania z gleby.

2. Kopiemy dół w nowym miejscu – musi on być większy od korzeni i ziemi wokół nich, by dało się obłożyć je nową ziemią. Następnie spulchniamy w nim glebę (można ją nakłuć widłami lub grabkami), dzięki temu korzenie łatwiej w nią wrosną. Wykopaną ziemię mieszamy z kompostem i sypiemy na dno – dobrze by było, by roślina była na takiej samej wysokości, jak w poprzednim miejscu.

3. Po przygotowaniu nowego miejsca okopujemy krzew szpadlem na szerokość jego korony. Część korzeni ulegnie uszkodzeniu, ale powinny przetrwać wszystkie drobne. To one głównie biorą udział w odżywianiu rośliny, więc jest duża szansa, że roślina przetrwa przesadzanie.

4. Bryłę ziemi wokół korzeni owijamy folią lub płótnem, żeby nie odpadła w czasie przenoszenia (roślina z ziemią jest dość ciężka, dlatego warto przewieźć ją na taczce).

5. Wsadzamy ją do dołu i ostrożnie wyciągamy folię, żeby nie połamać korzeni. Zasypujemy je użyźnioną ziemią i ubijamy ją.

6. W ziemi wokół krzewu robimy niewielki dołek i nalewamy do niego wody. Przez pierwszy rok od przesadzenia roślinę trzeba regularnie i obficie podlewać. Żeby zmniejszyć parowanie wody, warto dodatkowo obłożyć ziemię korą.

Uwaga! Wszystkie narzędzia powinny być czyste – niemożliwe jest wydobycie rośliny z ziemi bez uszkodzenia korzeni, co zwiększa jej podatność na infekcje.przesadzanie bylin w ogrodzie

Jak przesadzać byliny?

Proces przesadzania bylin wygląda podobnie, jak w przypadku krzewów. Różnica polega na tym, że krzewy nie wymagają przeprowadzania tej czynności, natomiast w przypadku większości gatunków bylin przesadzenie to niezbędny element pielęgnacji. Proces trzeba powtarzać co kilka lat, choć są też takie, które tego nie lubią i nawet przez dwa lata mogą to odchorowywać. Sygnałem, że nadszedł czas na przesadzenie, jest usychanie środka rośliny (oznacza to, że ziemia jest już wyjałowiona i niezbędne jest jej użyźnienie).

Bylin nie można przenosić o dowolnej porze roku. W zależności od gatunku kwitną w różnym czasie: te, które kwitną latem i jesienią, przesadza się na wiosnę, kwitnące wiosną przesadzamy z kolei jesienią (nie zaburzamy wtedy procesu wegetacji roślin).

Data publikacji: 27.03.2014