Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Oczko wodne stanowi atrakcyjne urozmaicenie przydomowego krajobrazu. Aby przetrwało zimę i cieszyło nas kolejnej wiosny, jesienią, jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, powinniśmy zadbać o jego właściwe przygotowanie.

Z przygotowaniem oczka wodnego do zimy nie należy zbyt długo zwlekać. Wszystkie niezbędne zabiegi możemy wykonać późną jesienią, lecz zanim temperatura spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza. W innym przypadku narazimy na niebezpieczeństwo wiele spośród żyjących w naszym ogrodowym stawie roślin i ryb. Najlepszym miesiącem do przeprowadzenia tego typu prac jest listopad. A o jakich konkretnie czynnościach mówimy? Oto jak krok po kroku przygotować do zimy oczko wodne.

Pompa do oczka wodnego Performance Power 75 W
Pompa do oczka wodnego Performance Power

Prace porządkowe

Zanim pojawią się pierwsze przymrozki, powinniśmy zadbać o dokładne oczyszczenie wody znajdującej się w zbiorniku oraz dna oczka wodnego. Należy wówczas usunąć zalegające igliwie i liście, które zdążyły opaść z drzew, osady powstałe na skutek butwienia liści, jak również resztki pożywienia i odchody zwierząt.

Jeśli w naszym oczku żyją ryby, przenosimy je na czas porządków do zastępczych pojemników i umieszczamy w chłodnym pomieszczeniu, gdzie utrzymuje się temperatura do 8 stopni Celsjusza. Możemy wówczas usunąć ok. 3/4 ilości wody, przez co łatwiejsze będzie oczyszczenie dna oraz brzegów, a także pozbycie się zalegającego w stawie mułu. Jeśli jego usunięcie w sposób mechaniczny nie jest możliwe, rozwiązaniem może być zastosowanie specjalnych preparatów bakteryjnych – działają one jednak jedynie w sytuacji, gdy woda w oczku wodnym ma temperaturę wyższą niż 8 stopni Celsjusza. Jeżeli zamierzamy pozostawić ryby na zimę w zbiorniku na wolnym powietrzu, wówczas pozostawiamy na dnie warstwę mułu, w której będą one mogły przezimować.

Folia do oczek wodnych Victus 4 x 4 m
Folia do oczek wodnych Victus 4 × 4 m

Dno oczka możemy łatwo oczyścić, używając pompy szlamowej. Pamiętajmy również o tym, by dolać do stawu świeżej wody. Podczas prowadzenia prac porządkowych powinniśmy zadbać również o przestrzeń, która znajduje się wokół oczka wodnego.

Porada eksperta:

Skutecznym sposobem na uniknięcie zbierania się w naszym oczku wodnym zanieczyszczeń, szczególnie liści, jest osłonięcie go specjalną siatką.

Forma do oczek wodnych PE 500 l
Forma do oczek wodnych PE 500 l

Zabezpieczenie wody

Zimą znacznemu pogorszeniu może ulec jakość znajdującej się w zbiorniku wody. Przyczyną tego stanu rzeczy są substancje organiczne, które doprowadzają do wzrostu ilości fosforanów. Te z kolei przyczyniają się do rozmnażania się glonów, ponieważ są ich podstawowym składnikiem. Aby temu zapobiec, należy nie tylko dokładnie oczyścić staw, ale także zastosować specjalny środek, który wiąże fosforany. Dzięki temu glony nie będą się rozwijały pod lodem.

Obecność fosforanów nie jest jedynym problemem w trakcie zimy. Są nim również intensywne opady atmosferyczne, które zmniejszą jej twardość węglowodanową i również przyczyniają się do rozwoju glonów, które mogą stać się naszą bolączką na wiosnę. W tym przypadku rozwiązaniem będzie zastosowanie preparatów stabilizujących wodę i chroniących przed niskimi temperaturami.

Zabezpieczenie roślin

Wybrane przez nas rośliny do oczka wodnego wymagają szczególnej opieki. Podstawowym zabiegiem, jaki powinniśmy wykonać przed nadejściem zimy, jest usunięcie wszystkich ich obumarłych części, a także skrócenie zdrowych pędów.

Bardziej istotną kwestią dotyczącą roślin jest to, czy powinniśmy je zostawiać na zimę w oczku, czy też nie. Do pozostawienia w wodzie nie nadają się przede wszystkim wrażliwe rośliny wodne zimozielone, które powinniśmy umieścić na czas zimy w plastikowych i szczelnych pojemnikach z wodą, a następnie przenieść do zamkniętych pomieszczeń. Powinna w nich panować temperatura oscylująca w granicach od 5 do 10 stopni Celsjusza, więc garaż czy piwnica z powodzeniem spełnią to zadanie. Alternatywą dla plastikowych pojemników mogą być akwaria. Należy pamiętać o tym, że rośliny wymagają nie tylko przeniesienia, ale także dodatkowego doświetlania.

Środek Pokon do oczek wodnych 1 kg
Środek Pokon do oczek wodnych 1 kg

W naszym oczku wodnym możemy pozostawić na zimę wszystkie rośliny, które nie są zimozielone. Mowa tutaj chociażby o tatarkach czy strzałkach wodnych, które należy umieścić na dnie stawu i odpowiednio okryć. Bardzo pożyteczne w tym czasie są szuwary – stanowią dodatkowe schronienie dla ryb oraz utrudniają wodzie zamarzanie wokół nich. Najbardziej popularne lilie wodne powinny się z kolei znaleźć na głębokości przynajmniej 1 m. Rośliny, które rosną w koszykach w płytkiej wodzie, należy przenieść na czas zimy głębiej.

Porada eksperta:

W oczku wodnym nie możemy pozostawić okazów egzotycznych, np. hiacyntów. Należy przenieść je do pojemników wypełnionych gliną i piaskiem i – co bardzo ważne – obficie podlewać przez całą zimę. Rośliny egzotyczne, w przeciwieństwie do zimozielonych, powinny być przechowywane w ciepłych pomieszczaniach, w których temperatura wynosi przynajmniej 15 stopni Celsjusza. Ważne jest również, aby usytuować je jak najbliżej okien, a także nawozić preparatem do roślin akwariowych.

Folia Ergis - Eurofilms do oczek wodnych 6 x 25 m
Folia do oczek wodnych 6 × 25 m

Ochrona ryb

Jeśli oczko wodne w ogrodzie ma przynajmniej 1 m głębokości, to nasze drobne okazy świata roślin mogą w nim przezimować. Co więcej, czeka nas wtedy znacznie mniej obowiązków, ponieważ już w trakcie jesieni powinniśmy ograniczyć ilość pokarmu, a przy temperaturze wody mniejszej niż 10 stopni Celsjusza w ogóle ich nie karmimy. Zanim jednak to nastąpi, należy zadbać o to, by zapewnić roślinom bezpieczne warunki. Chodzi w tym przypadku o zabezpieczenie wody przed całkowitym zamrożeniem oraz jej odpowiednie dotlenienie. Możemy tego dokonać na kilka sposobów.

Napowietrzacze i pompy lodowe – to specjalne urządzenia, które są alternatywą dla wykonywania tradycyjnych przerębli w lodzie. Szczególnie skuteczne są pompy lodowe, dzięki którym woda cały czas się porusza i nie zamarza całkowicie. Ponadto mogą one pracować w temperaturze sięgającej -20 stopni Celsjusza.

Tabletki oksydujące – to specjalne kapsułki, które po dodaniu do zbiornika wodnego uwalniają tlen i nadtlenek wodoru.

Przeręble w lodzie – to wykonywane ręcznie otwory w zamarzniętej wodzie. Są one najprostszym sposobem na dotlenienie zbiornika, lecz także niebezpiecznym i często mało skutecznym, ponieważ tworzą falę uderzeniową oraz szybko zamarzają. Przeręble możemy skutecznie wykonać, wykorzystując specjalne krążki wykonane ze styropianu, które należy umieścić w wodzie przed jej zamarznięciem.

Snopki słomiane – są równie proste w zastosowaniu i skuteczne co przeręble styropianowe. Snopki po umieszczeniu w wodzie utrudniają jej zamarzanie i doprowadzają tlen do głębszych warstw zbiornika.

Jeśli nie zapewnimy rybom odpowiednich warunków lub oczko wodne jest płytsze niż 1 m, małe zwierzęta, podobnie jak rośliny zimozielone, musimy przenieść do głębokich pojemników z wodą. Należy umieścić je w pomieszczeniach, w których panuje temperatura ok. 5-8 stopni Celsjusza.

Porada eksperta:

W dotlenianiu wody w okresie zimowym mogą nam pomóc również niektóre rośliny wodne, których łodygi są puste w środku, a co za tym idzie – pozwalają doprowadzać tlen do głębszych warstw oczka. Należą do nich głównie trzciny i pałki wodne.

Małe oczka wodne

Jeśli posiadamy wyjątkowo mały i płytki zbiornik, którego pojemność nie przekracza 200 litrów, przed nadejściem zimy należy całkowicie wypompować z niego wodę, wyczyścić, a następnie wypełnić posiekaną słomą, co uchroni go przed zniszczeniem w trakcie trudnych zimowych warunków. Rośliny, które pozostawimy w nim na zimę, powinniśmy zaś umieścić w specjalnie przygotowanych do tego koszach, a następnie usytuować je na dnie, podlewając obficie wodą i okrywając suchymi liśćmi. Rośliny zimozielone i ryby przenosimy wówczas do zamkniętych pomieszczeń tak jak w przypadku większych zbiorników. Jeśli z kolei nasze oczko wodne jest ruchome, powinniśmy je całkowicie opróżnić z wody, zdemontować i także przenieść do wnętrza.

 

Data publikacji: 09.11.2016