icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak przymocować szkło do ściany

Szkło jako dekoracja coraz częściej gości w naszych domach. Może pełnić funkcje użytkowe, jak w przypadku mebli, a może pięknie się prezentować jako dodatek do wystroju ściany. Na czym polega jego mocowanie i czy możemy to zrobić samodzielnie?

luksferySzklane tafle stanowią od dawna element dekoracyjny i ochronny zarazem, na przykład na blacie stołu. Wraz z pojawieniem się szkła hartowanego zakres używalności tego materiału w naszych domach znacząco się zwiększył. Zabarwione delikatnie na zielono luksfery stały się materiałem budulcowym, który ostatnimi czasy przeżywa prawdziwy renesans. Na jego fali producenci oferują luksfery w różnych barwach, od mlecznobiałej po ciemnogranatową – jako elementy na pół przezroczystych ścian prezentują się znakomicie o każdej porze z tej racji, że przepuszczają światło, które wielokrotnie załamuje się pośrodku luksfer.

Szkło służy również jako przegroda, a nawet ściana. I tu również na korzyść tego materiału przemawia jego naturalna zdolność do przepuszczania światła. Z jednej strony grodzimy przestrzeń, z drugiej – pozostaje to niezauważalne. W towarzystwie betonowej kolorystyki wykończenia, surowego drewna i kamienia szkło zajmuje poczesne miejsce wśród najmodniejszych materiałów wykończeniowych.

Z tej racji, że widać na nim każde zabrudzenie i jest ono stosunkowo łatwe do wyczyszczenia, szkło na dobre zadomowiło się w miejscu, gdzie zachlapań i zabrudzeń jest stosunkowo dużo – w kuchni. Dobrze wygląda w towarzystwie blatu, na którym przygotowuje się posiłki. Aby dobrze wyeksponować miejsce zmagań kulinarnych, potrzeba właściwego oświetlenia. I w tym zakresie szkło jest niezwykle wdzięcznym materiałem do ekspozycji. Ponieważ mamy do wyboru zarówno szkło przezroczyste, jak i w całej palecie barw oraz dodatków, takich jak wzory czy wtopione w materiał kształty, umiejętne jego podświetlenie wydobędzie wszystkie zastosowane niuanse. Szczególnie dobrze do tego celu służą diody LED, które nie dość, że z racji małych rozmiarów pozostają praktycznie niewidoczne, to na dodatek mogą emitować kolor światła zależnie od naszych preferencji.

Aby jednak umiejętnie i trwale zamocować szklaną taflę, przyda się pomoc specjalisty. Pierwszym utrudnieniem jest transport – nie dysponujemy sprzętem, który umożliwi bezkolizyjne dotarcie szkła do miejsca przeznaczenia. Niezbędne do tego będą odpowiednie przyssawki, przy użyciu których nie tylko jazda samochodem, ale również wniesienie po schodach obędzie się bez uszczerbku na krawędziach tafli.luksfera w łazience

W przypadku szkła barwionego idealne będzie użycie kleju do przytwierdzenia ozdoby na ścianie. Dzięki kolorowi nie będzie widoczna granica krańców lepiszcza. Inna sytuacja będzie miała miejsce, kiedy będziemy chcieli przezroczystej ozdoby blatu czy okolic zlewozmywaka – tutaj konieczne będzie przymocowanie szkła do ściany za pomocą śrub dystansowych lub mocujących. Jeśli nie mamy doświadczenia w tego typu pracach, niezbędna okaże się pomoc szklarza. Dzięki niemu będziemy też mogli umiejscowić w szklanej powłoce gniazdo prądu elektrycznego. W tym wypadku pomoc specjalisty okaże się bezcenna, ponieważ nie dość, że konieczne będzie precyzyjne wywiercenie okrągłego otworu, to dodatkowo trzeba będzie przybliżyć do jego krawędzi samo gniazdo – w przeciwnym razie wtyczka urządzenia AGD, które będziemy chcieli zasilić prądem, będzie zahaczała o brzeg szkła, a do tego nie możemy dopuścić.

 

Data publikacji: 04.11.2014