Jak usunąć starą wykładzinę?

Chcąc zmienić wystrój wnętrz, często musimy uporać się z usunięciem starych wykładzin. Co zrobić, aby szybko i sprawnie wykonać to zadanie?

narzędzia do usuwania starej wykładziny Przyczyny trudności

Najwięcej trudności przy usuwaniu starej wykładziny mogą nam przysporzyć takie elementy jak:

- wielowarstwowość zalegających wykładzin. Może się okazać, że stara wykładzina przy próbach jej zdjęcia pęka, rozwarstwia się czy też łamie,

- sposób przytwierdzenia wykładziny, użyty rodzaj kleju. Jeśli zastosowany rodzaj kleju był niedopasowany do typu wykładziny, możemy mieć trudności z jego usunięciem czy zneutralizowaniem,

- zastosowana technika przyklejania. Przy sposobie tzw. przylepcowym dostosowanym do rodzaju wykładziny mamy przy odklejaniu znacznie mniej problemów, natomiast w innych przypadkach bywa różnie.

- rodzaj i stan podłoża pod wykładziną. Zależnie od tego, na jaką powierzchnię położono wykładzinę, może to rodzić innego typu problemy. Przy właściwym ułożeniu wykładziny na podłogę po szlifowaniu, odkurzeniu i zagruntowaniu jej zdejmowanie powinno być łatwe. Jednak co ciekawe, często najtrudniejsze jest usunąć słabej jakości wykładzinę z dobrego podłoża, a najłatwiej – dobrej jakości wykładzinę ze słabej nawierzchni.

Metody usuwania wykładzin

Jedną z metod usuwania starej wykładziny jest jej zdzieranie ręczne. Sposób ten sprawdza się głównie przy niezbyt dużych powierzchniach. Zużytą wykładzinę nacinamy nożem w równoległe pasy o szerokości około 10 cm. Chwytamy (można użyć specjalnego chwytaka) za początek takiego pasa i usiłujemy go w całości oderwać od podłoża. Następnie sukcesywnie odrywamy wykładzinę pas po pasie. Ze względu na relatywnie niewielką siłę konieczną do wykonania tych czynności nie wystąpi tu problem uszkodzenia podłoża

Jednak gdy powierzchnia starej powłoki wykończeniowej jest duża albo odklejanie ręczne niezbyt się sprawdza, warto zastosować metodę mechaniczną. Służą donóż do wycinania wykładziny tego maszyny zwane stripperami. Za pomocą specjalnego noża urządzenia te przecinają spoinę klejową. Posiadają zróżnicowane kąty nachylenia noża i regulowaną wysokość drążka.

Korzystając z tego sposobu, na samym początku także powinniśmy pociąć wykładzinę na pasy. Po podważeniu pierwszego z nich wsuwamy pod spód nożyce strippera. Wielkość i wydajność takich maszyn jest bardzo zróżnicowana, od drobnych (wielkości podkaszarki ogrodowej) do wielkopowierzchniowych, samobieżnych urządzeń.

Jeśli wykonujemy czynności zrywania wykładzin rzadko i doraźnie, wato skorzystać z wypożyczalni tego typu sprzętu albo też z usług profesjonalnych firm.

Poza metodami mechanicznymi można spróbować jeszcze jednego sposobu. Będzie to użycie sody kaustycznej albo któregoś z rozpuszczalników. Tego typu działania mogą okazać się skuteczne i bezpieczne jedynie wówczas, gdy mamy pewność co do rodzaju i składu materiałów użytych przy układaniu zrywanej wykładziny.

Po usunięciu starej wykładziny warto ocenić stan podłoża. Jeśli są na nim luźne i spękane elementy, warto odnowić je przed ułożeniem nowej warstwy wykończeniowej. Pozostałości i resztki kleju ze starej podłogi można usunąć metalowym, szerokim skrobakiem, najlepiej umocowanym na kiju.

Data publikacji: 24.05.2015