Jak wybrać wertykulator?

Wertykulator to jedno z tych urządzeń, na które powinniśmy postawić, jeśli zależy nam na tym, aby nasz trawnik był w pełni zdrowy, odpowiednio rósł i prezentował się na właściwym poziomie. Mówimy tutaj o tym, czym dokładnie jest wertykulator i na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie.

spulchnianie gleby

Co to takiego?

Wertykulator to urządzenie składające się z kilku elementów roboczych. W zależności od konkretnego rodzaju, wyglądem i konstrukcją może nam przypominać grabie bądź kosiarkę. Najważniejszą częścią są noże obracające się wokół własnej osi na bębnach. To urządzenie nacina podłoże, czym różni się od aeratora, który jedynie je nakłuwa. 

Wertykulator jest urządzeniem służącym do wertykulacji trawnika, czyli zabiegu pielęgnacyjnego, który ma na celu usunięcie pleśni trawnikowej. Jest to proces pionowego cięcia darni, który pozwala uzyskać zdecydowanie lepsze warunki do dalszego rozwoju trawy. Głównym zadaniem wertykulatora jest napowietrzenie trawnika. Jego praca powoduje, że nasz zielony dywan lepiej wchłania wilgoć, powietrze oraz wszelkie substancje odżywcze, jest oczyszczony ze starej trawy, czy porastających ją mchu i chwastów. Skutecznie przecina odnogi trawy, usuwając wszelkie obumarłe warstwy.

 

Rodzaj a zadanie

 

Przy wyborze wertykulatora, który będzie najbardziej odpowiedni do naszych potrzeb, zdecydowanie najważniejsza jest powierzchnia trawnika, jaką musimy poddać pielęgnacji. Urządzenia ręczne przypominające grabie na kółkach idealnie nadają się wszędzie tam, gdzie znajduje się mały trawnik bądź zależy nam na zajęciu się wyłącznie jego niewielkim fragmentem, który jest na przykład wydeptany po pewnym okresie użytkowania. Urządzenia elektryczne oraz akumulatorowe sprawdzą się wtedy, kiedy powierzchnia jest już nieco większa i kiedy potrzebujemy maszyny o własnym napędzie. Rozwiązaniem przy wertykulacji największych powierzchniowo trawników są maszyny spalinowe, o zdecydowanie największej mocy, która przekłada się też na ich wydajność. Przy bardziej zaawansowanych zadaniach mogą pomóc nam też specjalne nakładki na walec bądź traktorek ogrodowy.

 

Odpowiednie parametry

 

Wybierając wertykulator odpowiedni do naszych indywidualnych potrzeb, warto zwrócić również uwagę na szerokość oraz głębokość roboczą urządzenia. Szerokość oznacza rozmiar pasa, jaki jednorazowo możemy wypielęgnować, głębokość zaś długość ostrzy. Jeśli naszym priorytetem jest zdecydowanie bardziej elastyczny trawnik, musimy zdecydować się na znacznie głębszą wertykulację. Do głębokiego cięcia darni potrzebować będziemy wertykulatorów o mocniejszej konstrukcji. Tutaj kluczową rolę mogą odegrać urządzenia, które łączą w sobie funkcje wertykulatora i aeratora, czyli dwóch kluczowych narzędzi wykorzystywanych przy napowietrzaniu trawnika.

 

Dodatkowe elementy

 

Pod tym hasłem kryje się głównie kosz, który usprawni nam wykonywanie zadania zarówno na małych, jak i dużych powierzchniach. Bez użycia kosza czeka nas więcej obowiązków po zakończeniu wertykulacji. O dodatkach możemy mówić także w przypadku wszelkich elementów, które jesteśmy w stanie dopasować do innych urządzeń, jak wspomniany już walec czy traktorek.wertykulator ogrodowy

 

Ważna zasada

 

Musimy pamiętać o tym, że wertykulator to urządzenie, które możemy nieświadomie uszkodzić, jeśli odpowiednio nie przygotujemy podłoża przed wykonaniem zabiegu. Nie mogą się w nim znajdować przede wszystkim gałęzie, kamienie oraz elementy ze szkła i metalu.

 

Data publikacji: 30.10.2014