Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak wyczyścić pędzle po pracy?

Odpowiednio oczyszczone po pracy pędzle malarskie mogą być z powodzeniem wykorzystywane wielokrotnie. Jak pozbyć się z nich śladów starej farby tak, aby ich nie zniszczyć i móc je użyć ponownie? Oto skuteczne sposoby na usunięcia z narzędzia różnych emalii!

czyszczenie pędzliJak wyczyścić pędzel malarski po farbie emulsyjnej i lateksowej?

Farby emulsyjne są wodorozcieńczalne – dlatego też łatwo usuniemy je przy pomocy wody z mydłem lub płynem do naczyń. Pamiętajmy jednak o tym, aby woda była letnia – nie za zimna i nie za gorąca. Do dokładnego usunięcia pozostałości emalii możemy wykorzystać szczotkę do rąk o ostrym włosiu. Na koniec powinniśmy jeszcze raz opłukać pędzel pod bieżącą wodą i pozostawić go do wyschnięcia.

Podobnie wygląda to w przypadku zmywania farby lateksowej z pędzla malarskiego. Wystarczy nam do tego bieżąca woda oraz miękki ręcznik, w który będziemy wycierać włosie, stopniowo i delikatnie usuwając z niego emalię. Jeśli farba zaschła, powinniśmy skorzystać z nieco cieplejszej, choć nie gorącej wody – jej zbyt wysoka temperatura mogłaby rozpuścić klej, który łączy uchwyt i włosie.

Porada eksperta

Aby włosie pędzla nie zdeformowało się podczas czyszczenia, zwiążmy je wcześniej gumką recepturką – dzięki temu nie ulegnie ono odkształceniu.

jak umyć pędzelPędzel uniwersalny ze śladami farby rozpuszczalnikowej

Farba rozpuszczalnikowa jest nieco trudniejsza do usunięcia z narzędzia. Zanim rozpoczniemy dokładne jej usuwanie, powinniśmy przetrzeć element starą gazetą lub niepotrzebną ściereczką tak, aby zetrzeć z niego „na sucho” jak najwięcej emalii. Następnie możemy umieścić pędzel malarski w naczyniu wypełnionym rozpuszczalnikiem – pozostałości farby powinny się w nim rozpuścić. Na koniec powinniśmy zająć się neutralizacją nieprzyjemnego zapachu rozpuszczalnika – wystarczy wypłukać narzędzie pod bieżącą wodą.

Jeśli zamierzamy użyć pędzel kilka razy w krótkich odstępach czasu, warto zabezpieczyć go przed zaschnięciem farby tak, aby nie trzeba było go czyścić po każdym użyciu. Jak to zrobić? Wystarczy po użyciu owinąć go szczelnie folią. Dzięki temu emalia nie zaschnie i będziemy mogli ponownie go wykorzystać – umyjemy go natomiast po zakończeniu pracy.

Podczas pracy z rozpuszczalnikiem warto pamiętać o założeniu rękawiczek ochronnych, aby zabezpieczyć je przed jego negatywnym działaniem na skórę. Osoby z astmą i innymi chorobami dróg oddechowych powinny również wyposażyć się w specjalne maseczki na nos i usta.

czyszcznie pędzli po malowaniuFarba olejna na pędzlu – jak sobie z nią poradzić?

W przypadku farby olejnej powinniśmy wyczyścić pędzel w momencie, gdy jest on jeszcze mokry – usuwanie zaschniętej farby olejnej nie jest zbyt przyjemne. Przed przystąpieniem do zmywania tego rodzaju emalii powinniśmy się dobrze przygotować – potrzebujemy miejsce z dobrą wentylacją, rękawiczki oraz maseczkę, która ochroni nas przed oparami. Farba olejna powinna się rozpuścić w rozcieńczalniku do farb – musimy zatem umieścić pędzle w naczyniu wypełnionym tym płynem i pozostawić je w nim na noc. Rano farba będzie się znajdować na dnie naczynia.

Data publikacji: 31.10.2017