Jak wykorzystać opakowania po jajkach

Często zastanawiamy się, co zrobić z opakowaniami po jajkach. Zazwyczaj je wyrzucamy, bądź służą nam one do ponownego przyniesienia nabiału z osiedlowego sklepu. W tym artykule znajdziesz kilka inspiracji, dzięki którym będziesz mógł z opakowaniami zrobić o wiele więcej.

Dawniej kartony po jajkach służyły do prac remontowych – rozmoczony karton stosowano do spulchniania zapraw i tynku oraz wykonywania podwieszanego sufitu. Jest on bardzo prosty w obróbce – cięciu, malowaniu oraz zaginaniu. Cechuje go również wytrzymałość, dlatego można z niego wyczarować wiele wartościowych Opakowania po jajachprzedmiotów, które zwiększą funkcjonalność przestrzeni.

Możemy na przykład wykonać poręczny pojemnik na drobiazgi. Pudełka po jajkach malujemy na dowolny kolor lub obklejamy, uzyskując dodatkową przestrzeń przeznaczoną do przechowywania – w takim pudełeczku możemy trzymać śrubki, zakrętki i różnego typu metalowe akcesoria, które potrzebne są do prac remontowo-budowlanych. Pojemnik świetnie sprawdzi się również w warsztacie majsterkowicza.

Kolejnym miejscem ich wykorzystania jest kuchnia – możemy w prosty sposób powkładać do pudełek babeczki, tak aby je przenieść bez potrzeby brudzenia rąk. Opakowania mają wiele przegródek, które znakomicie nadadzą się też do uprawy ziół lub niewielkich roślinek jadalnych – wystarczy nasypać do nich ziemi. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pociąć je na mniejsze fragmenty i poukładać w pomieszczeniu jako dekorację.

Pudełka pomalowane lub zdobione techniką decoupage mogą być stylowym przybornikiem, w którym przechowywać będziemy biżuterię, kosmetyki do makijażu i wiele innych przedmiotów. W gabinecie lub przy biurku możemy wykorzystać je do porządkowania przyborów biurowych, przeznaczonych do szycia lub innych zadań.

W ciągu całego roku mamy okazje do świętowania podczas różnych uroczystości – możemy wykorzystać opakowania do produkcji okolicznościowych dekoracji – świeczników, ozdób na Halloween, święta Bożego Narodzenia, Sylwestra bądź karnawał. Posłużą one do stworzenia zabawnych zwierzakowych zawieszek lub Pojemnik transparentnyozdobnych opakowań na bombki świąteczne. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźni twórcy. Papier jest plastyczny, więc łatwo z jego pomocą wykonać wyjątkowe ozdoby.

Warto pamiętać także o innych właściwościach kartoników po jajkach – mogą się one stać świetnym zamiennikiem płyt wygłuszających pomieszczenia, charakteryzują się bowiem właściwościami izolacyjnymi pod względem akustycznym. To rozwiązanie zastosujemy w amatorskich studiach nagraniowych, salkach prób w garażu lub w innych miejscach.

Sprawdzą się one również w dziedzinie aranżacji. Jeżeli umiejętności manualne są naszą mocną stroną, stworzenie stylowego klosza do lampy nie będzie stanowić większego problemu. Zaletą takich elementów wystroju jest ich indywidualny a zarazem ekologiczny charakter. Dzięki temu z jednej strony uzyskujemy wymarzoną aranżację tanim kosztem, z drugiej zaś przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego. O tym, jak przerobić inne przedmioty, takie jak pudełka po zapałkach, można przeczytać w tym artykule.

Data publikacji: 20.01.2016