Jaką farbę wybrać, by zapewnić wysoką jakość powietrza?

Przygotowanie pokoju dla dziecka oznacza wybór materiałów wykończeniowych całkowicie bezpiecznych dla najmłodszego domownika. Jednak nawet zastosowanie produktów z oznaczeniem „eko” nie wystarczy, aby całkowicie zabezpieczyć zdrowie młodego człowieka i by pozbyć się z pomieszczenia powietrza o złej jakości – należy w tym celu wyeliminować formaldehyd.

Pokój dla dziecka – wykończenie i wyposażenie od podstaw

Przystosowanie pokoju na potrzeby dziecka obejmuje nie tylko wyeliminowanie przedmiotów i urządzeń zagrażających jego zdrowiu czy zasłonięcie widocznych i dostępnych elementów instalacji elektrycznej. Jako materiałów wykończeniowych używamy produktów o specjalnym składzie, których zastosowanie eliminuje w maksymalnym stopniu ryzyko podrażnień, uczuleń i wystąpienia reakcji alergicznych. Z pomieszczeń zajmowanych w niedalekiej przyszłości przez dzieci usuwamy siedliska alergenów, jakimi są puszyste dywany i ciężkie zasłony, a na ich miejsce stosujemy łatwe do utrzymania w czystości materiały i tekstylia. Oczywiście wszelkie prace remontowe przeprowadzane są odpowiednio wcześniej przed wprowadzeniem się najmłodszych mieszkańców domu, tak aby użyte materiały wykończeniowe nie generowały już szkodliwych substancji i nieprzyjemnych, drażniących zapachów, a wszelkie zanieczyszczenia spowodowane remontem zostały trwale usunięte. Czy działanie te wystarczą, aby zapewnić najmłodszym możliwość oddychania świeżym powietrzem w pomieszczeniu, jakie zajmują?

Formaldehyd – skąd się bierze i dlaczego jest szkodliwy?

Używane przez nas wykładziny, panele podłogowe, meble, a także materiały budowlane emitować mogą jeden ze składników używanych do ich wytworzenia – zwłaszcza syntetycznych żywic i barwników – a w dalszej kolejności do konserwacji. Jest nim formaldehyd. Inną, znacznie bardziej rozpowszechnioną nazwą formaldehydu jest aldehyd mrówkowy. Znany jest od połowy XIX wieku, a najbardziej znaną substancją z jego dużą zawartością (wynoszącą 40%) jest formalina.

Czy wiesz, że...

Formaldehyd jest jedną z substancji wywołujących, zwłaszcza u dzieci, astmę oskrzelową. Długotrwałe wdychanie formaldehydu w dużym stężeniu skutkuje podrażnieniami układu oddechowego, a sam gaz zaliczany jest przez Międzynarodową Agencję Badań nad Nowotworami do kancerogenów grupy B1, czyli substancji z dużym prawdopodobieństwem wywołującym zmiany nowotworowe.

Farba_do_sypialni___pokoju_dziecka_Magnat_subtelny_chalcedon_2_5_lFarba_do_sypialni___pokoju_dziecka_Magnat_subtelny_chalcedon_2_5_lFarba_do_sypialni___pokoju_dziecka_Magnat_subtelny_chalcedon_2_5_lFarba_do_sypialni___pokoju_dziecka_Magnat_subtelny_chalcedon_2_5_l

Formaldehyd jest substancją drażniącą, z którą kontakt skutkuje reakcjami alergicznymi i podrażnieniami śluzówki, nosa, gardła i oczu. Aby uniknąć zetknięcia się z tym gazem, konieczne jest gruntowne wywietrzenie pomieszczeń świeżo odnowionych i wyremontowanych. Staje się to problemem, kiedy wszelkich zmian dokonujemy z konieczności w sezonie zimowym i kiedy wietrzenie pomieszczeń skutkowałoby ich nadmiernym wychłodzeniem. Jednak nie jesteśmy skazani na ciągły kontakt z formaldehydem, ponieważ z pomocą przychodzi nam specjalna farba, która trwale niweluje jego zawartość w powietrzu, którym oddychamy.

Specjalny składnik farby Magnat Sypialnia Pokój Dziecka

Formaldehyd nie jest niezniszczalny. Ponieważ jest substancją chemiczną, która wchodzi w reakcję z innymi składnikami, można go trwale wyeliminować. Co ciekawe, jedynym efektem tego typu reakcji będzie nieodczuwalnie dla naszych zmysłów zwiększona ilość pary wodnej w powietrzu, która zostanie usunięta za pomocą sprawnie działającego systemu wentylacyjnego. Składnik aktywujący tego typu reakcję zawarty jest w formule farby Magnat Sypialnia Pokój Dziecka.

Czy wiesz, że...

Czynnikami sprzyjającymi stopniowemu pozbywaniu się formaldehydu z powietrza są: wielkość powierzchni ścian pomalowanych farbą o specjalnej formule wyłapującej szkodliwą substancję, sprawność wentylacji i kubatura pomieszczenia z zastosowaną farbą Magnat Sypialnia Pokój Dziecka.

Farba_do_sypialni_pokoju_dziecka_Magnat_szklisty_topaz_2_5_lFarba_do_sypialni_pokoju_dziecka_Magnat_szklisty_topaz_2_5_lFarba_do_sypialni_pokoju_dziecka_Magnat_szklisty_topaz_2_5_lFarba_do_sypialni_pokoju_dziecka_Magnat_szklisty_topaz_2_5_l

Ponieważ powietrze w pomieszczeniu pomalowanym tą farbą staje się z biegiem czasu bardziej czyste, jest ona przyjazna w użytkowaniu i odpowiednia dla dzieci, a dorosłym zapewnia spokojny sen – stąd też charakterystyczna nazwa produktu. Czy oznacza to, że farba Magnat Sypialnia Pokój Dziecka jest przeznaczona tylko do zastosowania w pomieszczeniach zajmowanych przez najmłodszych domowników i przeznaczonych do nocnego odpoczynku?

Właściwości farby antyformaldehydowej

Farba Magnat Sypialnia Pokój Dziecka przeznaczona jest nie tylko do wskazanych w nazwie pomieszczeń, ale wszelkich, w których przebywamy na co dzień, zwłaszcza tych, które są miejscem naszych stałych aktywności, w tym salonów, pokoi gościnnych czy kuchni. Miejscami szczególnie wartymi zastosowania tego materiału wykończeniowego są wszelkie wnętrza biurowe i inne przeznaczone do pracy. Jest wysoce skuteczna w oczyszczaniu powietrza z formaldehydu (sprawność do 98%), ale nie wyczerpuje to listy zalet wynikającej z jej zastosowania:

- jest odporna na zmywanie i ścieranie,

- nie przyjmuje trwale zabrudzeń pochodzących z produktów spożywczych i innego rodzaju, jeśli zostaną one usunięte w krótkim czasie po powstaniu zaplamienia.

Czy wiesz, że...

Ślady po musztardzie, ketchupie czy oleju słonecznikowym nie wnikną trwale w głąb i można je usunąć do godziny od zanieczyszczenia płaszczyzny ściany. Nieco bardziej czas nagli w przypadku wina, herbaty i kawy, ponieważ zachowamy czystość ściany usuwając zabrudzenia w przeciągu kwadransa.

Farba_do_sypialni_pokoju_dziecka_Magnat_indyjski_awenturyn_2_5_lFarba_do_sypialni_pokoju_dziecka_Magnat_indyjski_awenturyn_2_5_lFarba_do_sypialni_pokoju_dziecka_Magnat_indyjski_awenturyn_2_5_lFarba_do_sypialni_pokoju_dziecka_Magnat_indyjski_awenturyn_2_5_l

- hipoalergiczna formuła farby Magnat Sypialnia Pokój Dziecka sprawia, że jest ona odpowiednia do zastosowania w pomieszczeniach zajmowanych przez osoby ze skłonnością do alergii,

- ilość substancji lotnych uwalniających się do powietrza w czasie malowania wewnątrz pomieszczeń jest ograniczona do minimum oznaczonego klasą emisji powłoki A+ w skali od A do C,

- specjalne składniki w farbie są odpowiedzialne za odporność na rozwijanie się bakterii, pleśni i grzybów,

- powłoka wyschniętej farby ma właściwości antyelektrostatyczne, przez co w minimalnym stopniu osiada na niej kurz i ściana nie brudzi się tak, jak pokryta innym rodzajem farby, co zmniejsza zagrożenie wywołania podrażnienia spowodowanego obecnością kurzu,

- malowanie farbą będzie tym bardziej wydajne, im lepiej przygotowane zostanie na jej przyjęcie podłoże.

Jak przygotować podłoże przed malowaniem farbą antyformaldehydową?

Odpowiednie przygotowanie ściany do malowania farbą nie odbiega od sposobu renowacji powierzchni wewnętrznych za pomocą innych farb, jednak w tym wypadku wskazane jest użycie specyfików wskazanych przez producenta farby Magnat Sypialnia Pokój Dziecka, tak aby maksymalnie zmniejszyć chłonność ścian. Są nimi:

- Acryl-Putz, wewnętrzna masa szpachlowa do uzupełnienia ubytków i nierówności,

- Śnieżka Zacieki-Plamy do pokrycia miejsc z widocznymi plamami po nikotynie, oleju czy zacieków pozostałych po zalaniu wodą,

- preparat gruntujący – farba Magnat Primer,

- jeśli w czasie remontu na ścianie pojawiły się elementy metalowe, należy je pokryć farbą antykorozyjną.

Farba_do_sypialni__pokoju_dziecka_Magnat_gorski_krysztal_2_5_lFarba_do_sypialni__pokoju_dziecka_Magnat_gorski_krysztal_2_5_lFarba_do_sypialni__pokoju_dziecka_Magnat_gorski_krysztal_2_5_lFarba_do_sypialni__pokoju_dziecka_Magnat_gorski_krysztal_2_5_l

Jak malować farbą Magnat Sypialnia Pokój Dziecka?

Malowanie farbą Magnat Sypialnia Pokój Dziecka wykonuje się standardowymi narzędziami, czyli pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową. Aby uzyskać jednolity wygląd pomalowanej powierzchni, ostatnie ruchy pędzlem lub wałkiem należy wykonać w tym samym kierunku. Po nałożeniu na pierwszą drugiej warstwy farby (minimalny czas pomiędzy malowaniem pierwszym i powtórnym to 120 minut), całość należy pozostawić do wyschnięcia. Namalowana warstwa zyska pełnię swoich właściwości 28 dni po pomalowaniu.

Czy wiesz, że...

Paleta barw farb Magnat Sypialnia Pokój Dziecka obejmuje 50 odcieni, wśród których znajdziesz zarówno pastelowe kolory (na przykład Majestatyczny Aragonit, Świetlisty Jassonit, Romantyczny Diament czy Uroczy Morganit), jak i wyraziste barwy (Kuszący Koral, Odważny Sardonyks, Słoneczny Cytryn). Daje to możliwość zastosowania uzupełniających się odcieni i kontrastowych, odważnych połączeń kolorów na wyeksponowanych ścianach.

Farba_do_sypialni_pokoju_dziecka_Magnat_astralny_angelit_2_5_lFarba_do_sypialni_pokoju_dziecka_Magnat_astralny_angelit_2_5_lFarba_do_sypialni_pokoju_dziecka_Magnat_astralny_angelit_2_5_lFarba_do_sypialni_pokoju_dziecka_Magnat_astralny_angelit_2_5_l

Sama farba charakteryzuje się dużą wydajnością i siłą krycia, a w czasie nakładania narzędziami malarskimi nie powoduje chlapania. Należy pamiętać o tym, by malować farbą w zakresie temperatur od 10 do 30 stopni Celsjusza.

Farba_do_sypialni__pokoju_dziecka_Magnat_cejlonski_szafir_2_5_lFarba_do_sypialni__pokoju_dziecka_Magnat_cejlonski_szafir_2_5_lFarba_do_sypialni__pokoju_dziecka_Magnat_cejlonski_szafir_2_5_lFarba_do_sypialni__pokoju_dziecka_Magnat_cejlonski_szafir_2_5_l