Base image W nocy z 23 na 24 maja (z poniedziałku na wtorek) planujemy przeprowadzenie prac serwisowych. Prace rozpoczną się od godziny 21:00 do godziny 6:00. W trakcie ich trwania mogą wystąpić problemy z zakupem naszych produktów, logowaniem do serwisu, dodawaniem komentarzy do produktów, weryfikacją dostępności i cen produktów.
Produkty

Kiedy użyć pędzla, a kiedy wałka?

Kiedy użyć pędzla, a kiedy wałka?

Decyzja o malowaniu stawia nas przed wyborem nie tylko farb, ale także narzędzi do ich nakładania. Różnego rodzaju pędzle i wałki sprawiają, że możemy mieć trudność z określeniem, co lepiej pasuje do określonej powierzchni i farby. Zasadniczo malować możemy i jednym i drugim, jednak odpowiednie dopasowanie narzędzi pozwoli nie tylko obniżyć koszty prac, ale przede wszystkim ustrzeże przed niepotrzebnymi problemami.

narzędzia malarskiePodstawowa różnica między wałkiem i pędzlem polega na tym, że ten drugi jest bardziej precyzyjny. Wałek natomiast maluje wydajniej, rozprowadzając cieńszą warstwę farby, i zmniejsza ryzyko pozostawienia zacieków na malowanej powierzchni.


Pędzel


Pędzle do malowania mogą być wykonane z włosia naturalnego lub sztucznego:

- włosie naturalne – jest odporne na zgięcia i zagniecenia, dlatego dobrze rozprowadza farbę. Polecane jest do farb rozpuszczalnikowych, natomiast nie zaleca się jego używania do farb wodorozcieńczalnych, ponieważ chłonie wodę. Minusem pędzli tego typu jest gubienie włosia podczas malowania.

- włosie sztuczne – nie wchłania rozpuszczalników i jest bardziej elastyczne. Polecane do farb wodorozcieńczalnych.

Pędzel stosujemy przede wszystkim do malowania małych elementów lub krawędzi i styków ścian. Różnej szerokości pędzle dotrą do każdego trudno dostępnego miejsca, co w przypadku zastosowania wałka nie jest możliwe. Pędzle szerokie, m.in. ławkowce lub szczotki, służą również do gruntowania ścian i aplikacji kleju do tapet.

W porównaniu do wałka, pędzel lepiej radzi sobie również z nałożeniem farby na tynki lub szorstkie powierzchnie, ponieważ włosie łatwiej dociera w zagłębienia. Niestety wadą tego typu narzędzi jest ryzyko pozostawienia smug, zwłaszcza podczas nanoszeni farb gęstych. By zacieki były jak najmniej widoczne, powinniśmy malować końcem włosia i nie naciskać zbyt mocno do ściany. Zastanawiając się nad wyborem między pędzlem i wałkiem, warto pamiętać, że malowanie tym pierwszym jest bardziej pracochłonne.


Wałek


Do dużych i gładkich ścian najlepiej używać wałka, dzięki któremu unikniemy nieestetycznych smug i zużyjemy mniej farby, a postęp prac będzie znacznie szybszy. Im powierzchnia jest gładsza, tym używany wałek powinien mieć krótsze runo (w przypadku wygładzonej ściany jego długość powinna wynosić około 10 mm). Również wałki dzielą się na te wykonane z tworzyw sztucznych i naturalnych, a ich przeznaczenie do rodzajów farb dzieli się w taki sam sposób, jak w przypadku pędzli. Jedyną różnicą jest dobór wałka do farby olejnej: w tym przypadku najlepiej sprawdzą się wałki gąbkowe, ponieważ nie wymagają częstego zamaczania w farbie i zapobiegają tworzeniu się pęcherzyków.


malowanie wałkiem

Uwaga! W przypadku używania wałka nieodzowne jest wcześniejsze przygotowanie malowanej powierzchni. Nakładanie farby na starą powłokę malarską, która nie trzyma się ściany, może spowodować, że nawinie się ona na wałek i uniemożliwi odpowiednie pokrycie powierzchni. W takim wypadku lepiej posłużyć się pędzlem.

Najbardziej efektywne jest malowanie w literę „V”, polegające na rozprowadzaniu farby w lewą i prawą stronę. Taka technika oszczędza czas i nie ogranicza ruchów, dlatego wałki lepiej nadają się do malowania dużych powierzchni ścian. Równie skuteczne jest rozprowadzanie farby pionowymi ruchami w taki sposób, aby nakładać kolejną porcję farby na świeżo pomalowanej krawędzi.

Wysokiej jakości wałki są zaopatrzone w łożyska, które zapewniają lekkie i równomierne okręcanie się runa. Minusem stosowania tego typu narzędzi jest jednak konieczność zakupu dodatkowych elementów, jak chociażby kuwety, do której nalewa się farbę.


Kilka rodzajów – lepszy efekt


W zależności od powierzchni, którą chcemy pomalować, powinniśmy zapatrzyć się w różne rodzaje pędzli i wałków. Te o większej szerokości lepiej nadają się do malowania dużych płaszczyzn, natomiast do pomalowania krawędzi czy zakamarków (np. kaloryfera czy dekoracji) powinniśmy wybrać narzędzia mniejsze, a co za tym idzie – pozwalające na większą dokładność. Więcej o rodzajach wałków przeczytamy w tym miejscu.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Wałki dekoracyjne – jakie wzory można wykonać za ich pomocą

Wałki dekoracyjne – jakie wzory można wykonać za ich pomocą
Chociaż wałki należą do podstawowych narzędzi malarskich, zaskakuje wielość ich odmian i efekty, które możemy z ich pomocą tworzyć na ścianach....
Czytaj więcej

Przegląd narzędzi malarskich

Przegląd narzędzi malarskich
Malowanie, coraz chętniej wykonujemy samodzielnie, gdyż zarówno farby, jak i narzędzia malarskie są zaprojektowane są tak, aby znacząco ułatwić i przy...
Czytaj więcej

Farby na plamy i zacieki

Farby na plamy i zacieki
Nawet niewielkie plamy na ścianie czy suficie będą skutecznie szpeciły każde pomieszczenie. Niektóre z nich możemy zmyć za pomocą ciepłej wody i łagod...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
01.05.2019
Jest w tym artykule wiele prawdy, ale w przypadku bardzo porowatego tynku (np. elewacje) nawet pędzel nie bardzo sobie z nim poradzi (wałek tym bardziej) i wtedy właściwym rozwiązaniem jest malowanie natryskowe. uwaga: do malowania natryskowego farba musi być rozcieńczona, gdyż gęsta może zapchać dysze. Wałek jest bardzo dobry, ale tynk powinien być naprawdę równy, wręcz gładki. Pędzlem jest łatwo pozostawić zacieki, jeśli używa się go do farb gęstych (a taka jest farba emulsyjna do ścian) - o wiele lepszy jest do wszelkich lakierów (emalie olejne, ftalowe, nitrocelulozowe itd.).

Ocena i komentarz dla:

Kiedy użyć pędzla, a kiedy wałka?