Kompresor olejowy czy bezolejowy – który wybrać?

Kompresor to narzędzie, które z pewnością znajdzie zastosowanie podczas drobnych prac warsztatowych. Pomoże on nam np. dopompować koła w samochodzie czy też polakierować jego karoserię. Do wyboru mamy dwa modele tego urządzenia – olejowy i bezolejowy. Czym cechują się te warianty i które z nich sprawdzi się lepiej w przydomowym garażu

Czym różnią się od siebie te rozwiązania?

Oba urządzenia charakteryzują się taką samą zasadą działania. Główna różnica między nimi polega na tym, że tłok kompresora olejowego wymaga smarowania. Tłok w kompresorze bezolejowym jest wykonany z materiału, który odznacza się niskim współczynnikiem tarcia, dzięki czemu nie potrzebuje on oleju do sprawnego działania.

Kompresor olejowy cechuje się również większymi rozmiarami, co nieco utrudnia jego przenoszenie. Ten model jest jednak często wyposażony w kółka, dzięki czemu jego użytkowanie nie jest aż tak uciążliwe.

Kompresor olejowy – czym się cechuje?

Kompresory olejowe najczęściej spotkamy w warsztatach samochodowych i zakładach wulkanizacyjnych. Urządzenie to wyróżnia wysoka wydajność, która pozwala na stosowanie go w sposób ciągły do profesjonalnych prac. Na jego korzyść przemawia też zbiornik o dużej pojemności.

Kompresor_bezolejowy_Back_DeckerKompresor_bezolejowy_Back_DeckerKompresor_bezolejowy_Back_DeckerKompresor_bezolejowy_Back_Decker

Podczas pracy może się jednak zdarzyć, że do sprężonego powietrza dostanie się niewielka ilość oleju. Nie ma to jednak znaczenia w przypadku takich prac jak pompowanie czy też malowanie różnych powierzchni. Dzięki zastosowaniu oleju tłok tego urządzenia jest trwalszy niż w przypadku kompresora bezolejowego.

Do jakich prac nadaje się do narzędzie? Oto przykłady:

- do zasilania urządzeń pneumatycznych;
- do pompowania kół;
- do pistoletów w zakładach blacharskich i lakierniczych.

Wady i zalety kompresora bezolejowego

Kompresor bezolejowy jest przeznaczony do prac, w których niedozwolona jest nawet najmniejsza ilość oleju w sprężonym powietrzu. Wykorzystuje się go np. w urządzeniach dentystycznych, w których wymagana jest wysoka higiena pracy. Nadaje się on także do stosowania w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym.

Element cechuje się także łatwym użytkowaniem, dzięki czemu polecany jest niedoświadczonym majsterkowiczom. Produkt jest również przyjazny dla środowiska, ponieważ podczas pracy nie emituje szkodliwych substancji.

Porada eksperta

Kompresor bezolejowy nie może nam posłużyć do pomalowania samochodu, ponieważ posiada on zbyt mały zbiornik. Do sprawnego wykonania tej pracy potrzebne jest narzędzie posiadające zbiornik mieszczący około 300 l.

small_kompresorsmall_kompresorsmall_kompresorsmall_kompresor

Do czego go wykorzystamy? Np. do:

- do malowania ścian i drewnianych konstrukcji (np. altanek);
- do pompowania kół w rowerze;
- do wyczyszczenia zakurzonych urządzeń i narzędzi.

Który kompresor samochodowy jest lepszy do domowego warsztatu?

Jeśli kompresor będzie nam służył wyłącznie do hobbystycznych prac i będziemy korzystać z niego sporadycznie, zdecydowanie warto postawić na model bezolejowy. Cechuje się on co prawda mniejszą wydajnością, ale jednocześnie nie jest on zbyt duży – ułatwia to manewrowanie urządzeniem. Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju narzędzie nie jest przeznaczone do prac przemysłowych – w tym przypadku lepiej sprawdzi się model olejowy.

small_kompresor_samochodowysmall_kompresor_samochodowysmall_kompresor_samochodowysmall_kompresor_samochodowy