Łomy – rodzaje i zastosowanie

Choć zazwyczaj kojarzone z atrybutem złodzieja, łomy są niezastąpione na placach budowy! Wykorzystuje się je zarówno przy pracach demontażowych, jak i podczas wyciągania gwoździ z drewna. Sprawdź, jak wybrać dobry łom i na co zwracać szczególną uwagę.

Jak działa klasyczny łom?
łom klasyczny

Biorąc pod lupę standardowy łom i jego budowę, zauważymy duże podobieństwo do metalowego pręta, zakończonego z jednej strony spłaszczeniem, a z drugiej zaokrągleniem. Tak przemyślana konstrukcja nadaje mu wyjątkową funkcję i sprawia, że staje się narzędziem dosłownie skrojonym pod podważanie. Wystarczy tylko wsunąć wąski element w szczelinę, a następnie nacisnąć na drugą końcówkę. Wtedy mechanizm dźwigni doskonale zwiększa naszą siłę, co można zaobserwować choćby w trakcie wyważania drzwi.

Łomy i ich zastosowanie

Ciężko opisać w kilku słowach tak szerokie zastosowanie, jakie mają łomy! Najczęściej wykorzystuje się je w trakcie układania kostki brukowej, demontażu framug drzwiowych lub okiennych, wyjmowania gwoździ, podważania ciężkich elementów. Fantastycznie ułatwiają też przebieg innych prac remontowo-wykończeniowych. Łom często określa się przodownikiem pracy budowlanej, jako że uwielbiany jest zarówno przez cieśli, brukarzy, jak i na samych terenach budowy. Nic dziwnego!

Łomy – jakie rodzaje wyróżniamy?
Łom Magnusson 200 mm

Biorąc pod uwagę ich zastosowanie, łomy zwykle dzielimy na: uniwersalne, budowlane, ciesielskie i brukarskie. Pora poznać je odrobinę bliżej!

Łomy uniwersalne – optymalne rozwiązanie dla każdego, kto określa majsterkowanie jako swoje hobby! Mogą być fantastycznym uzupełnieniem przydomowej skrzynki na narzędzia. 

 • Dzięki nim bez problemu wyciągniesz wbitego gwoździa lub zdemontujesz niewielkie konstrukcje… Przykład? Pergolę ogrodową! 

 • Najczęściej mają długość od 300 do 800 mm. 

 • Podczas zakupu zwróć uwagę przede wszystkim na kształt łapki do wyciągania gwoździ tak, aby uniknąć wyboru zbyt dużego rozmiaru. Dzięki temu posłuży Ci również przy łącznikach o niewielkiej średnicy.

Łomy budowlane – zaawansowane narzędzia o solidniejszej budowie, wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów. To kolejny poziom, idealny dla profesjonalistów!

 • Ich średnica oscyluje od 24 do 30 mm, a długość waha się w przedziale 1000 do 1600 mm. 

 • Stosuje się je przede wszystkim do profesjonalnych prac demontażowych. 

 • To także doskonałe narzędzie do łamania, wyrywania, podważania oraz wbijania najróżniejszych elementów.

  rodzaje łomów

Łomy ciesielskie – cechują się dość dużym kątem wygięcia ramienia.

 • Są mniejsze od budowlanych, gdyż ich średnica wynosi ok. 20 mm, a długość waha się od 300 do 1000 mm. 

 • Są przystosowane do wyciągania gwoździ ciesielskich o średniej wielkości łba.

Łomy brukarskie – ciężkie i masywne akcesoria, często nazywane wyważakami lub imakami brukarskimi. 

 • Mogą nam posłużyć do wyważania betonowych płyt czy kostki brukowej. 

 • Uchwyty łomów brukarskich niejednokrotnie mają antypoślizgowe otoczki, co pozwala na zwiększoną wygodę chwytu podczas podnoszenia materiału o sporej wadze. To klucz dla bezpieczeństwa!

Jaki łom wybrać?

Jak widzisz, łomy mogą znaleźć zastosowanie nie tylko wśród wyspecjalizowanych zespołów z branży budowlanej, ale też w każdym domu. Co najlepsze, aby skorzystać z ich funkcjonalności, wcale nie potrzebujemy gruntownego remontu. Pytanie, jak dostosować rodzaj do naszych realnych potrzeb?

 • Jeśli łom ma nam służyć jedynie do celów domowych, w zupełności wystarczy zakup standardowego modelu, wykonanego ze stali narzędziowej lub hartowanej. Myśląc o wszechstronności późniejszego wykorzystania, zaleca się długość z przedziału od 300 do 800 mm, która powinna sprawdzić się także podczas prac domowych.

 • W przypadku zastosowania łomu w sposób profesjonalny lepiej zainwestować w alternatywy sprężynowe, nieiskrzące lub wysokowęglowe, które zostały dodatkowo ulepszone w trakcie procesu termicznego. 

Porada eksperta

Trwałość narzędzia to bardzo ważna kwestia, która powinna być rozpatrywana już przed zakupem. Jeśli zależy Ci na wykorzystywaniu łomu podczas wielu prac budowlanych, upewnij się, że stal została pokryta cynkiem lub lakierem. Dzięki takim zabiegom nie musisz martwić się o wilgotne otoczenie i ewentualne korodowanie.