Mała garderoba w 5 krokach – stwórz ją sam!

Sprytne rozwiązania pozwolą Ci stworzyć garderobę skrojoną na miarę własnych potrzeb, nawet jeśli masz do dyspozycji niewielki metraż. Zadbaj o idealne rozplanowanie przestrzeni, potrzebne akcesoria oraz dobre oświetlenie i ciesz się nowym miejscem na przechowywanie.

Mylnie uważa się, że by stworzyć w mieszkaniu garderobę, trzeba posiadać duży lokal i najlepiej poświęcić na ten cel jedno pomieszczenie. Ważniejszą rolę niż metraż odgrywa odpowiednie zorganizowanie przestrzeni. Mała, ale funkcjonalna garderoba pomieści naprawdę wiele rzeczy (nie tylko ubrań).

Zamiast kupować gotową szafę, poświęć trochę czasu i zaprojektuj ją pod własne potrzeby. W ten sposób maksymalnie wykorzystasz metraż i zyskasz unikatowy element wyposażenia wnętrza. Gdzie postawić mebel? Mała garderoba najczęściej wzbogaca wnętrze sypialni. Dobrze sprawdzi się też do zagospodarowania trudnych obszarów takich jak skosy czy wnęki. Jak zrobić garderobę w małym pokoju? Wszystkie szczegóły ustalisz w zaledwie pięciu krokach.

zdjecie1zdjecie1zdjecie1zdjecie1

Krok 1: Sprytne patenty na zaplanowanie przestrzeni

Prace projektowe rozpocznij od ustalenia wymiarów. Najważniejszym parametrem garderoby jest jej głębokość. Jeżeli chcesz wieszać odzież na wieszakach, musi to być min. 60 cm. Oczywiście mebel może być płytszy, gdy koszule będą złożone lub jeśli użyjesz sprytnego patentu. O czym mowa? Na rynku dostępne są specjalne wieszaki skośne, na których powiesisz ubrania jeden przed drugim.

Wysokość i szerokość garderoby ustal zgodnie z dostępną przestrzenią. W następnej kolejności odpowiedz sobie na pytanie: czy Twoja garderoba w małej sypialni ma być z zamknięta czy otwarta? Oczywiście rozwiązań jest kilka. Mebel możesz:

 • pozostawić otwarty;

 • zamknąć drzwiami przesuwnymi (by nie tracić cennych metrów);

 • zasłonić kotarą lub zasłoną, przyczepioną do karnisza zamontowanego na suficie.

zdjecie2zdjecie2zdjecie2zdjecie2

Na tym etapie ustal też, co zrobić z wyższymi partiami mebla. To miejsce idealne na przechowywanie zimowych ubrań lub zamontowanie pantografu (ruchomego drążka) na wiszącą odzież. Szczególnie ta druga opcja jest interesującym rozwiązaniem. Jeśli zdecydujesz się na pantograf, zyskasz przestrzeń w niższych strefach garderoby, gdzie tradycyjnie na wysokości oczu wisiałyby wieszaki. Nie obawiaj się o utrudniony dostęp. Gdy zechcesz ściągnąć odzież z drążka, wystarczy że pociągniesz za specjalny uchwyt.

Krok 2: Mała garderoba a rozplanowanie przestrzeni

Jak zrobić garderobę, która pomieści dużą ilość rzeczy w niewielkiej przestrzeni? Kluczem do sukcesu jest dobra organizacja miejsca i znajomość własnych potrzeb. Podczas planowania układu garderoby ustal dokładnie:

 • ile miejsca zajmie drążek z ubraniami (pamiętaj, że płaszcze zajmą więcej przestrzeni niż koszule);

 • ile potrzebujesz półek oraz jaka powinna być ich wysokość;

 • czy potrzebujesz szuflad lub drucianych koszy (głębokich na bieliznę, płytkich na akcesoria i biżuterię).

Gdy określisz podstawy, pomyśl o dodatkowych udogodnieniach. Zastanów się, czy w garderobie chcesz przechowywać żelazko, deskę do prasowania lub inne sprzęty. A może przydadzą Ci się wieszaki na krawaty i apaszki? Jeśli tak, zaplanuj specjalne uchwyty na te akcesoria, by wykorzystać przestrzeń do maksimum i zachować porządek.

zdjecie3zdjecie3zdjecie3zdjecie3

Krok 3: Garderoba w małej sypialni – akcesoria patentem na metraż

Nawet mała garderoba w sypialni jest lekiem na zbyt dużą ilość rzeczy. Istnieje jednak ryzyko, że nieład przeniesie się do wnętrza mebla. By tego uniknąć, zainwestuj w akcesoria. Co się sprawdzi?

 • Części bielizny przechowuj w pudełkach lub drucianych koszach, by mieć do nich łatwy dostęp.

 • Płytkie szuflady wypełnij przegródkami lub tacami, które ułatwią Ci zachowanie porządku w biżuterii i dodatkach.

 • Rzadko używane płaszcze schowaj w pokrowcach.

 • Ubrania na inny sezon zamknij w specjalnych pojemnikach lub torbach próżniowych.

 • Szale, torebki, apaszki i krawaty zawieś na dedykowanych wieszakach.

 • Jeśli pozwala Ci na to przestrzeń, ustaw buty na prawidłach.

Krok 4: Oświetlenie garderoby

Niezależnie od tego czy ma to być garderoba w sypialni, czy w innym pomieszczeniu, trzeba też pamiętać o dobrym oświetleniu. Światło z pokoju nie dotrze w każdy zakamarek mebla, dlatego wyposaż go we własne. Pomyśl o tradycyjnym oświetleniu ogólnym i miejscowym, na przykład na spodzie drążka.

W co zainwestować? Najekonomiczniejszym wyborem będą LED-y, niezależnie od formy. To tanie rozwiązanie, które z łatwością dostosujesz do własnych potrzeb.

Krok 5: Funkcjonalnie, nie znaczy nudno

Niewielka przestrzeń ma to do siebie, że łatwo ją przytłoczyć, szczególnie dużym meblem. Bądź spokojny. Z uwagi na nowe umeblowanie nie musisz rezygnować z własnego poczucia estetyki. Jak zrobić garderobę w małym pokoju, by stała się elementem dekoracyjnym?

zdjecie4zdjecie4zdjecie4zdjecie4

Otwarty mebel wyposaż w ciekawe pudła i kosze wiklinowe. Jeśli półki i drążki odgrodzisz od reszty pokoju zasłoną, poszukaj takiej o ciekawym wzorze, kolorze lub fakturze. Najwięcej możliwości dekoracyjnych dają drzwi przesuwne. Ich wykończenie może pokrywać drewno, okleina lub niebanalny dekor. Drzwi możesz też pokryć lustrami, co optycznie powiększy przestrzeń i nieco ukryje garderobę.

Data publikacji: 19.02.2019