Produkty

Malowanie glazury - jak to zrobić?

Malowanie glazury - jak to zrobić?

Malowanie to najszybszy sposób na odświeżenie wnętrz. Choć w ten sposób odnawiamy głównie otynkowane ściany, możemy sięgnąć po farbę także w celu zmiany wyglądu naszych płytek ceramicznych. W jaki sposób to zrobić?

Przejdź do następnych akapitów:

Pokryte kafelkami ściany w kuchni lub łazience to element aranżacji większości tego typu pomieszczeń. Wymiana płytek na nowe wiąże się nie tylko ze sporym wydatkiem, ale również bałaganem i długotrwałymi pracami. Możemy tego uniknąć i zdecydować się na o wiele szybszy sposób renowacji ściany. Wystarczy zaopatrzyć się we właściwą farbę oraz prawidłowo wykonać wszelkie niezbędne czynności.

farba renowacyjna GoodHome

Odpowiednia farba i narzędzia

Rynek farb obejmuje preparaty, które dzięki dobrej przyczepności do powierzchni nieporowatych, mogą z powodzeniem posłużyć do odmalowania płytek ceramicznych. Wśród nich znajdziemy preparaty, takie jak emalie renowacyjne, przeznaczone do użytku na płytkach kuchennych, farby przeznaczone do kafelków wyłożonych na ścianach i podłogach różnych pomieszczeń domowych, a także preparaty specjalnie przystosowane do użytku w pomieszczeniach publicznych, które charakteryzują się bardzo dużą odpornością na działanie czynników mechanicznych. Jeżeli zależy nam na estetycznym efekcie końcowym, zdecydujmy się na jeden z tego typu preparatów - tradycyjne farby emulsyjne do ścian nie zdadzą tu egzaminu.

Przygotowanie powierzchni

Zanim przystąpimy do malowania glazury, konieczne będzie jej odtłuszczenie i wyczyszczenie. Można w tym celu skorzystać z wody z dodatkiem płynu do naczyń. Aby poprawić przyczepność farby, warto przetrzeć glazurę papierem ściernym o bardzo drobnych ziarnach - nie w każdym przypadku płytki ulegną jednak zmatowieniu. Pamiętajmy również, że po takiej czynności będziemy musieli powtórnie umyć wykafelkowaną ścianę.

Folia ochronna GoodHome samoprzylepna 0,6 x 20 m

Malowanie płytek ceramicznych

W zależności od tego, jaką farbę wybraliśmy, będziemy musieli zastosować odpowiedni podkład pod farbę, często zaś będziemy mogli pominąć etap. Aby wiedzieć, kiedy stosowanie jest konieczne, warto zapoznać się z instrukcją do farby dołączoną przez producenta - tylko postępowanie zgodnie ze wskazanymi w niej wytycznymi pozwoli nam na osiągnięcie odpowiedniego efektu.

Jeżeli wymagane jest nałożenie podkładu, rozprowadzamy go pędzlem bądź wałkiem na całej przeznaczonej do malowania powierzchni płytek. Wybór narzędzia będzie zależał od tego, czy chcemy pomalować również fugi. Jeśli tak, wybieramy pędzel, jeśli nie - wałek. Dopiero po całkowitym wyschnięciu podkładu możemy przystąpić do nakładania właściwej farby.

Pędzel do farb GoodHome płaski 60 mm

Aplikacji warstwy dekoracyjnej dokonujemy również przy użyciu pędzla lub wałka, kierując się wspomnianą wyżej zasadą. W niektórych wypadkach część farby możemy rozcieńczyć i nałożyć ją jako pierwszą, podkładową warstwę. Po jej dokładnym wyschnięciu kafelki pokrywamy farbą powtórnie - w ten sposób wyrównamy kolor, pozbędziemy się prześwitów i uzyskamy jednolite, gładkie wykończenie.

Malowanie zaczynamy zwykle od najmniej widocznego miejsca, zwykle narożnika, kierując się ku środkowi i drugiej stronie ściany lub podłogi. Zapewniamy odpowiednią wentylację pomieszczenia (ale unikamy przeciągu), pamiętając, że swoich optymalnych właściwości farba nabiera po upływie pewnego czasu - jej utwardzenie trwa co najmniej kilka dni, w czasie których farba staje się odporna na działanie czynników mechanicznych oraz działanie detergentów.

Data publikacji: 25.01.2016
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Malowanie paneli podłogowych. Jakiej farby użyć?

Malowanie paneli podłogowych. Jakiej farby użyć?
Wymiana starej podłogi zwykle generuje duże koszty i wiąże się z gruntownym remontem. Jeśli marzysz o szybkiej metamorfozie salonu, którą możes...
Czytaj więcej

Malowanie starych płytek – farba renowacyjna, która odnowi podłogę

Malowanie starych płytek – farba renowacyjna, która odnowi podłogę
Wymiana starej podłogi z płytek w łazience lub przedpokoju to duże wyzwanie. Prostszym rozwiązaniem jest renowacja płytek przy pomocy farby. Farba ren...
Czytaj więcej

Metamorfoza kuchni za 1500 zł – czy to możliwe?

Metamorfoza kuchni za 1500 zł – czy to możliwe?
Wydawać by się mogło, że remont kuchni to przedsięwzięcie, na którego wykonanie potrzebujemy większych środków finansowych. Okazuje się ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Malowanie glazury - jak to zrobić?