Produkty

Malowanie glazury – jak to zrobić?

Malowanie glazury – jak to zrobić?

Malowanie to najszybszy sposób na odświeżenie wnętrz. Choć w ten sposób odnawiamy głównie otynkowane ściany, możemy sięgnąć po farbę także w celu zmiany wyglądu naszych płytek ceramicznych. W jaki sposób to zrobić?

Pokryte kafelkami ściany w kuchni lub łazience to element aranżacji większości tego typu pomieszczeń. Wymiana płytek na nowe wiąże się nie tylko ze sporym wydatkiem, ale również bałaganem i długotrwałymi pracami. Możemy tego uniknąć i zdecydować się na o wiele szybszy sposób renowacji ściany. Wystarczy Prace przy glazurzezaopatrzyć się we właściwą farbę oraz prawidłowo wykonać wszelkie niezbędne czynności.

Odpowiednia farba i narzędzia

Rynek farb obejmuje preparaty, które dzięki dobrej przyczepności do powierzchni nieporowatych, mogą z powodzeniem posłużyć do odmalowania płytek ceramicznych. Wśród nich znajdziemy preparaty, takie jak emalie renowacyjne, przeznaczone do użytku na płytkach kuchennych, farby przeznaczone do kafelków wyłożonych na ścianach i podłogach różnych pomieszczeń domowych, a także preparaty specjalnie przystosowane do użytku w pomieszczeniach publicznych, które charakteryzują się bardzo dużą odpornością na działanie czynników mechanicznych. Jeżeli zależy nam na estetycznym efekcie końcowym, zdecydujmy się na jeden z tego typu preparatów – tradycyjne farby emulsyjne do ścian nie zdadzą tu egzaminu.

Przygotowanie powierzchni

Zanim przystąpimy do malowania glazury, konieczne będzie jej odtłuszczenie i wyczyszczenie. Można w tym celu skorzystać z wody z dodatkiem płynu do naczyń. Aby poprawić przyczepność farby, warto przetrzeć glazurę papierem ściernym o bardzo drobnych ziarnach – nie w każdym przypadku płytki ulegną jednak zmatowieniu. Pamiętajmy również, że po takiej czynności będziemy musieli powtórnie umyć wykafelkowaną ścianę.

Malowanie płytek ceramicznych

W zależności od tego, jaką farbę wybraliśmy, będziemy musieli zastosować odpowiedni podkład pod farbę, często zaś będziemy mogli pominąć etap. Aby wiedzieć, kiedy stosowanie jest konieczne, warto zapoznać się z instrukcją do farby dołączoną przez producenta – tylko postępowanie zgodnie ze wskazanymi w niej wytycznymi Glazurapozwoli nam na osiągnięcie odpowiedniego efektu.

Jeżeli wymagane jest nałożenie podkładu, rozprowadzamy go pędzlem bądź wałkiem na całej przeznaczonej do malowania powierzchni płytek. Wybór narzędzia będzie zależał od tego, czy chcemy pomalować również fugi. Jeśli tak, wybieramy pędzel, jeśli nie – wałek. Dopiero po całkowitym wyschnięciu podkładu możemy przystąpić do nakładania właściwej farby.

Aplikacji warstwy dekoracyjnej dokonujemy również przy użyciu pędzla lub wałka, kierując się wspomnianą wyżej zasadą. W niektórych wypadkach część farby możemy rozcieńczyć i nałożyć ją jako pierwszą, podkładową warstwę. Po jej dokładnym wyschnięciu kafelki pokrywamy farbą powtórnie – w ten sposób wyrównamy kolor, pozbędziemy się prześwitów i uzyskamy jednolite, gładkie wykończenie.

Malowanie zaczynamy zwykle od najmniej widocznego miejsca, zwykle narożnika, kierując się ku środkowi i drugiej stronie ściany lub podłogi. Zapewniamy odpowiednią wentylację pomieszczenia (ale unikamy przeciągu), pamiętając, że swoich optymalnych właściwości farba nabiera po upływie pewnego czasu – jej utwardzenie trwa co najmniej kilka dni, w czasie których farba staje się odporna na działanie czynników mechanicznych oraz działanie detergentów.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Renowacja kuchni – jakie kolory do kuchni wybrać, by odmienić jej wnętrze

Renowacja kuchni – jakie kolory do kuchni wybrać, by odmienić jej wnętrze
Aby diametralnie odmienić wygląd Twojej kuchni, nie potrzebujesz skomplikowanych zabiegów i gruntownego remontu pomieszczenia. Wystarczy kilka ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
25.01.2017
A jakie farby macie Państwo przeznaczone do malowania płytek ceramicznych? Jak z kolorystyką? Czy płytki podłogowe również tą samą farbą można pomalować, czy ze względu na większe narażenie na ścieranie potrzeba oddzielnej farby?
23.07.2016
To musi być taka farba do ceramiki chyba? Fajny pomysł na szybką i tanią odmianę

Ocena i komentarz dla:

Malowanie glazury – jak to zrobić?