Matowanie szkła jako efekt dekoracyjny we wnętrzach

Szkło używane w wykończeniu czy budownictwie służy wielu różnym celom. Począwszy od szkła okiennego, poprzez tworzone na bazie szkła uszczelnienia, ścianki czy rozmaite szklane dekoracje. W celach dekoracyjno-użytkowych stosuje się we wnętrzach szkło matowane – do czego warto je wykorzystać?

Uzyskiwanie szkła matowanego

Matowanie jest zabiegiem zmieniającym wygląd szkła poprzez nadanie mu nieprzezroczystości, czyli właściwości pozwalającej na równomierne rozpraszanie światła. Matowanie stanowić może podstawę do zastosowania technik dalszego zdobienia szkła – np. poprzez malowanie ręczne, natrysk czy kalkomanię.

Znane są 3 podstawowe metody matowania szkła:

– nanoszenie na szkło warstwy zawierającej cząstki nieprzezroczyste, stosowane są tu głównie farby ceramiczne,

– uzyskanie chropowatości szkła poprzez tworzenie na jego powierzchni mikrowgłębień, co uzyskiwane może być metodą mechaniczną (piaskowaniem) lub chemiczną (działaniem kwasu fluorowodorowego w obecności określonych soli),

– uzyskanie chropowatości powierzchni szkła przez naniesienie cząsteczek tworzących mikrowypukłości, używa się tu najczęściej brokatów i odpowiedniego kleju. Po zmatowieniu możliwe jest nałożenie na szkło warstwy zabezpieczającej przed zabrudzeniem i niszczeniem np. z teflonu.

Efekty matowania

W wyniku matowania szkła uzyskuje się ciekawe efekty, głównie poprzez zastosowanie kontrastu części matowej i przezroczystej. Ale często spotykamy elementy szkła czy luster w całości matowane. Wówczas cała powierzchnia staje się szaro-biała i nieprzezroczysta. Szkło, które straciło swoją transparentność, z powodzeniem może być zastosowane – np. na ścianki działowe, szafki kuchenne, szkło oświetleniowe czy meblowe.

Po uprzednim przygotowaniu powierzchni, na szkło możemy nanosić wzory (np. kwiatowe), napisy czy ramki – stanowiące trwałą i efektowną ozdobę. Aby pozostawić niezmatowione części, stosuje się zwykle specjalne szablony wykonane z blach, mas plastycznych, gumy, papieru czy specjalnej folii. Na szkło możemy nanosić również np. napisy okolicznościowe, reklamowe, informacyjne i inne. Zdobione matowymi ornamentami, ramkami, emblematami szkła czy lustra mogą stanowić oryginalną ozdobę łazienki, pokoju lub przedpokoju, szczególnie, jeśli zastosujemy odpowiednie oświetlenie.

Rodzaj wykonania warstwy matowej na szkle bywa określany jako:

– wzór matowany, gdy szkło jest prześwitujące, a na nim umieszczony jest matowy wzór,

– szkło matowane, gdy prześwitem jest jedynie wzór, a szkło pozostaje matowe.

sm1_matowanie_szklasm1_matowanie_szklasm1_matowanie_szklasm1_matowanie_szkla

Zastosowanie matowanego szkła 

Szkło we wnętrzach zwiększa wrażenie przestrzenności i pozwala nieco je rozjaśnić. Dlatego też chętnie z niego wykonuje się przepierzenia, parawany czy odgrodzenia pewnych części pomieszczeń, szczególnie tych pozbawionych okien.

Matowe szkła i lustra mają zastosowanie w przeszkleniach okiennych, werandowych, w meblarstwie, a także przy wykańczaniu zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz.

Dość nową oraz efektowną techniką, stało się ostatnio piaskowanie 3D, zwane również rzeźbieniem w szkle. Jest to tzw. grube piaskowanie (od 1 do kilku milimetrów), a otrzymywane wzory są bardzo efektowne. Łącząc powierzchnie piaskowane 3D z odpowiednim światłem, uzyskuje się niezwykłe efekty dekoracyjne.

sm2_Tafla_szkla_z_wzorem_Geom_950_mm_do_systemu_Soyo_castoramasm2_Tafla_szkla_z_wzorem_Geom_950_mm_do_systemu_Soyo_castoramasm2_Tafla_szkla_z_wzorem_Geom_950_mm_do_systemu_Soyo_castoramasm2_Tafla_szkla_z_wzorem_Geom_950_mm_do_systemu_Soyo_castorama