Produkty

Miejsce na śmietnik: jak ukryć kubły na śmieci?

Miejsce na śmietnik: jak ukryć kubły na śmieci?

Wypielęgnowane rabaty, równo przycięty trawnik, ozdobne drzewna i stylowe meble ogrodowe – wszystko na nic, gdy przed posesją wita nas zaniedbany śmietnik. 

maskowanie śmietnikaNa szczęście śmietnik może być zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny – pod warunkiem, że go pomysłowo zabudujemy, dopasujemy do ogrodzenia lub osłonimy żywopłotem. Gdzie najlepiej ustawić pojemniki i jak zbudować ładne schowki na śmieci?

Lokalizacja i wielkość śmietnika 

Na terenach zabudowy jednorodzinnej odległość pomieszczeń z pojemnikami na śmieci nie może być mniejsza niż 3 m od okien i drzwi budynków mieszkalnych oraz 2 m od granicy z sąsiednią działką. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest śmietnik zbudowany w linii ogrodzenia – kubły łatwiej jest wtedy maskować, a pracownicy firmy zajmującej się wywozem śmieci mają do nich łatwy dostęp. Pamiętajmy też, że rozmiar śmietnika zależy od liczby mieszkańców domu – statystycznie przyjmuje się, że czteroosobowa rodzina w ciągu jednego tygodnia zapełnia śmieciami 120-litrowy pojemnik.

Zieleń wokół śmietnika 

Do maskowania śmietnika można wykorzystać pnącza wieloletnie – gatunki zimozielone (np. bluszcz, trzmielina Fortune'a) będą pełnić swoją funkcję cały rok. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wokół śmietnika posadzić krzewy o gęstej koronie (np. suchodrzew, kalina koralowa) lub osłonić go żywopłotem, np. ze strzelistych odmian jałowców.

Schowek z drewna 

Samodzielnie można wykonać estetyczny schowek z drewna. Do ukrycia przeciętnych rozmiarów kubła wystarczy zbudować konstrukcję z czterech drewnianych ścianek o wymiarach 80x100 cm oraz jednej na dach o wymiarze 80x80 cm. Z kolei obudowa na trzy kubły do segregacji odpadów powinna mieć długość – w zależności od pojemności kubłów – ok. 210 cm.

Do budowy – zamiast gotowych ścianek z drewna – możemy też wykorzystać ramy z heblowanych desek oraz listwy, które przymocujemy do ram w poziomie lub pionie. Wszystkie drewniane elementy powinny być dobrze zaimpregnowane, dzięki czemu osłona śmietnikowa będzie odporna na niesprzyjające warunki pogodowe.

Budowa jest prosta: ramy łączymy wkrętami – najlepiej ze stali szlachetnej, która zalecana jest w konstrukcjach zewnętrznych. Po skręceniu ram warto je dodatkowo wzmocnić trójkątami ze sklejki w narożnikach. Listwy przybijamy do ram pionowo lub poziomo (np. zachowując odległość ok. 1-2 cm między listwami) od ich wnętrza, w przedniej części tworzymy drzwiczki (przykręcamy zawiasy i zatrzaski). Pamiętajmy, że furtki powinny otwierać się na zewnątrz śmietnika.

Pojemnik na śmieci 240 l zielonyDodatkowo z heblowanych desek świerkowych oraz sklejki szalunkowej (18 mm) możemy zbudować daszek w kształcie wanny. Jego dnem może być płyta podłogowa – uszczelniona folią PCW do oczka wodnego. Aby daszek nie przylegał bezpośrednio do osłony śmietnikowej i wyglądał estetycznie możemy wykorzystać gwintowane pręty – umieszczamy je w czołowych płaszczyznach słupów. W tym celu należy najpierw wywiercić otwory o średnicy ok. 12 mm i umieścić w nich pręty, które będą podtrzymywać daszek na wysokości ok. 7-10 centymetrów nad osłoną śmietnikową. W jego wnętrzu można będzie wstawić np. kilka doniczek z kwiatami lub posadzić kwiaty (jeżeli dodatkowo wywiercimy otwór na odpływ wody).

Osłona z maty 

Do ram konstrukcyjnych można też przybić maty osłonowo-dekoracyjne: najpopularniejsze są te z bambusa (łupane łodygi bambusa), wrzosu (stosowane również jako dodatkowa osłona na siatkę lub płot), wikliny (posłużą ok. 4 lata, można je odświeżać za pomocą lakierobejcy) lub paproci (łodygi paproci łączone są ocynkowanym drutem).

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?
Listopad w ogrodzie kojarzy się z opadającymi liśćmi, niską temperaturą, wiatrem oraz deszczem. Twój ogród będzie musiał zaakceptować ws...
Czytaj więcej

Sortowanie odpadków w kuchni – jak to zorganizować?

Sortowanie odpadków w kuchni – jak to zorganizować?
Trend na ekologiczny tryb życia staje się coraz popularniejszy. Jednym z jego przejawów jest takie zorganizowanie domu, by był jak najbardziej ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Miejsce na śmietnik: jak ukryć kubły na śmieci?