Produkty

Miejsce na śmietnik: jak ukryć kubły na śmieci?

Miejsce na śmietnik: jak ukryć kubły na śmieci?

Wypielęgnowane rabaty, równo przycięty trawnik, ozdobne drzewna i stylowe meble ogrodowe – wszystko na nic, gdy przed posesją wita nas zaniedbany śmietnik. 

maskowanie śmietnikaNa szczęście śmietnik może być zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny – pod warunkiem, że go pomysłowo zabudujemy, dopasujemy do ogrodzenia lub osłonimy żywopłotem. Gdzie najlepiej ustawić pojemniki i jak zbudować ładne schowki na śmieci?

Lokalizacja i wielkość śmietnika 

Na terenach zabudowy jednorodzinnej odległość pomieszczeń z pojemnikami na śmieci nie może być mniejsza niż 3 m od okien i drzwi budynków mieszkalnych oraz 2 m od granicy z sąsiednią działką. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest śmietnik zbudowany w linii ogrodzenia – kubły łatwiej jest wtedy maskować, a pracownicy firmy zajmującej się wywozem śmieci mają do nich łatwy dostęp. Pamiętajmy też, że rozmiar śmietnika zależy od liczby mieszkańców domu – statystycznie przyjmuje się, że czteroosobowa rodzina w ciągu jednego tygodnia zapełnia śmieciami 120-litrowy pojemnik.

Zieleń wokół śmietnika 

Do maskowania śmietnika można wykorzystać pnącza wieloletnie – gatunki zimozielone (np. bluszcz, trzmielina Fortune'a) będą pełnić swoją funkcję cały rok. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wokół śmietnika posadzić krzewy o gęstej koronie (np. suchodrzew, kalina koralowa) lub osłonić go żywopłotem, np. ze strzelistych odmian jałowców.

Schowek z drewna 

Samodzielnie można wykonać estetyczny schowek z drewna. Do ukrycia przeciętnych rozmiarów kubła wystarczy zbudować konstrukcję z czterech drewnianych ścianek o wymiarach 80x100 cm oraz jednej na dach o wymiarze 80x80 cm. Z kolei obudowa na trzy kubły do segregacji odpadów powinna mieć długość – w zależności od pojemności kubłów – ok. 210 cm.

Do budowy – zamiast gotowych ścianek z drewna – możemy też wykorzystać ramy z heblowanych desek oraz listwy, które przymocujemy do ram w poziomie lub pionie. Wszystkie drewniane elementy powinny być dobrze zaimpregnowane, dzięki czemu osłona śmietnikowa będzie odporna na niesprzyjające warunki pogodowe.

Budowa jest prosta: ramy łączymy wkrętami – najlepiej ze stali szlachetnej, która zalecana jest w konstrukcjach zewnętrznych. Po skręceniu ram warto je dodatkowo wzmocnić trójkątami ze sklejki w narożnikach. Listwy przybijamy do ram pionowo lub poziomo (np. zachowując odległość ok. 1-2 cm między listwami) od ich wnętrza, w przedniej części tworzymy drzwiczki (przykręcamy zawiasy i zatrzaski). Pamiętajmy, że furtki powinny otwierać się na zewnątrz śmietnika.

Pojemnik na śmieci 240 l zielonyDodatkowo z heblowanych desek świerkowych oraz sklejki szalunkowej (18 mm) możemy zbudować daszek w kształcie wanny. Jego dnem może być płyta podłogowa – uszczelniona folią PCW do oczka wodnego. Aby daszek nie przylegał bezpośrednio do osłony śmietnikowej i wyglądał estetycznie możemy wykorzystać gwintowane pręty – umieszczamy je w czołowych płaszczyznach słupów. W tym celu należy najpierw wywiercić otwory o średnicy ok. 12 mm i umieścić w nich pręty, które będą podtrzymywać daszek na wysokości ok. 7-10 centymetrów nad osłoną śmietnikową. W jego wnętrzu można będzie wstawić np. kilka doniczek z kwiatami lub posadzić kwiaty (jeżeli dodatkowo wywiercimy otwór na odpływ wody).

Osłona z maty 

Do ram konstrukcyjnych można też przybić maty osłonowo-dekoracyjne: najpopularniejsze są te z bambusa (łupane łodygi bambusa), wrzosu (stosowane również jako dodatkowa osłona na siatkę lub płot), wikliny (posłużą ok. 4 lata, można je odświeżać za pomocą lakierobejcy) lub paproci (łodygi paproci łączone są ocynkowanym drutem).

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Sortowanie odpadków w kuchni – jak to zorganizować?

Sortowanie odpadków w kuchni – jak to zorganizować?
Trend na ekologiczny tryb życia staje się coraz popularniejszy. Jednym z jego przejawów jest takie zorganizowanie domu, by był jak najbardziej ...
Czytaj więcej

Szklane odpady – co z nimi zrobić

Szklane odpady – co z nimi zrobić
Segregacja odpadów jest bardzo istotna dla ochrony środowiska naturalnego. Produkujemy bardzo dużo śmieci, a cześć z nich można ponownie wykorzystać. ...
Czytaj więcej

Jak wykonać pojemniki z plastikowych butelek?

Jak wykonać pojemniki z plastikowych butelek?
Większość z nas posiada plastikowe butelki po wodzie mineralnej oraz wielu innych napojach. Wszystkie z nich trafiają najczęściej prosto do kosza. Tym...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Miejsce na śmietnik: jak ukryć kubły na śmieci?