Produkty

Modne i funkcjonalne lampy do kuchni

Modne i funkcjonalne lampy do kuchni

Kuchnia to zazwyczaj pomieszczenie niewielkie. Mieści się w niej sporo sprzętów ustawionych gęsto, jeden przy drugim. Tworzy się przez to cień, co utrudnia pracę. W takich warunkach właściwie oświetlenie staje się szczególnie ważne. Jakie lampy do kuchni wybrać?

Oświetlenie nad blatemJakie lampy wybrać do kuchni?

Lampy do kuchni muszą być estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Nie powinny zabierać dużo przestrzeni, a klosz powinien mieć taki kształt, by światła nic nie blokowało. Z tej przyczyny plafony z w pełni osłoniętą żarówką nie będą najlepszym wyborem do kuchni.

Lampy kuchenne powinny być wodoodporne. Wartościową cechę stanowi również materiał wykonania – dotknięcie gorącego klosza w ciasnej kuchni może wtedy grozić oparzeniem. Jako główne źródło światła sprawdzą się wysoko umieszczone lampy wiszące z szerokim kloszem. Do poprawy oświetlenia można zastosować kilka lamp w ciągu lub jedną lampę z kilkoma żarówkami.

Poza głównym źródłem światła warto zastosować oświetlenie punktowe: LEDowe i halogenowe, a także kinkiety, wprowadzające ciepły, domowy klimat. Dodatkowe lampy pozwolą na optyczne powiększenie małej kuchni oraz usprawnią prace wykonywane w tym pomieszczeniu.

Porada eksperta

Taśmy LED i oczka halogenowe możemy zastosować jako oświetlenie kuchenne punktowe nie tylko na suficie czy ścianie, ale również na meblach. W ten sposób dokładnie oświetlimy powierzchnię roboczą, wnękę nad zlewozmywakiem lub inne kuchenne zakamarki. Taśmę LED wystarczy przykleić do wybranej powierzchni. Lampki podszafkowe halogenowe trzeba wmontować w meble.

Nowoczesne rozwiązania aranżacyjne do kuchni pozwalają zrezygnowanie z głównego źródła światła – lampy wiszącej – na rzecz większej liczby świateł punktowych. Wówczas w kuchni możemy zamontować wyłącznie kinkiety – na ścianach, oraz oczka – na meblach czy suficie.

Lampy kuchenne nad stołemNajważniejsze aspekty oświetlenia kuchennego

Przed wyborem konkretnych modeli lamp powinniśmy zastanowić się, gdzie je umieścić oraz jaką przestrzeń ma oświetlić pojedyncze źródło światła. Dla ułatwienia zadania możemy podzielić kuchnię na strefy robocze: ta, w której przygotowujemy potrawy, powinna być lepiej oświetlona od tej, w której wyłącznie przechowujemy sprzęty. Lampa powinna zostać umieszczona tak, byśmy nie zasłaniali światła, pochylając się nad blatem roboczym lub zlewozmywakiem. W takich sytuacjach pomagają dodatkowe, punktowe źródła światła.

Ważny jest dobór rodzaju oraz mocy żarówek czy diod. Światło powinno być niezakłócone, lecz nieprzesadnie ostre, bo szybko zmęczy ono wzrok. Jeśli kuchnia jest połączona z jadalnią, dobrze zaplanować co najmniej jedną lampę nad stołem.

Kinkiet dekoracyjny CastoramaZalety i wady kinkietów w kuchni

Kinkiety to rodzaj lamp, dzięki którym zaoszczędzimy w kuchni sporo miejsca. Mają tę przewagę nad lampami stojącymi – alternatywnym oświetleniem dodatkowym – że umieścimy je w pomieszczeniu o każdej wielkości. Ponadto można je zawiesić wszędzie, nawet w wąskim przejściu. Występują w wielu wariantach kolorystycznych i kształtach, odznaczają wieloma ciekawymi deseniami. Dzięki matowemu kloszowi uzyskamy światło przytłumione, a wzbogacony o otwory i nacięcia rzuci na ścianę romantyczny cień.

Wadę kinkietów może stanowić ich montaż oraz demontaż. Wykonanie obu czynności wymaga poświęcenia większej ilości czasu oraz większego nakładu pracy. Musimy też wyposażyć się w specjalistyczne narzędzia, np. wiertarkę. To z kolei wiąże się z faktem, że montaż kinkietu oraz jego demontaż pozostawią trwałe ślady na ścianie.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe

Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe
Możesz zadecydować o charakterze oświetlenia w pomieszczeniu. Lampy loftowe pasują wbrew pozorom do wnętrz w różnych stylach. Masz pełną kontro...
Czytaj więcej

Dobra energia w sypialni - porady dekoratora wnętrz

Dobra energia w sypialni - porady dekoratora wnętrz
Teoria feng shui mówi o tym, że w naszym świecie rządzi pewnego rodzaju energia, która każdego dnia na nas oddziałuje. Wszelkie występuj...
Czytaj więcej

Jak dobrać lampę do aranżacji wnętrza?

Jak dobrać lampę do aranżacji wnętrza?
Wybrana przez nas aranżacja wnętrza wymaga odpowiedniej oprawy świetlnej, którą stworzą oprawy umieszczone na suficie oraz umiejscowione na ścianach i...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Modne i funkcjonalne lampy do kuchni