Produkty

Odporni na brak prądu – jak zabezpieczyć się przed awarią?

Odporni na brak prądu – jak zabezpieczyć się przed awarią?

Energia elektryczna jest niezbędna do funkcjonowania gospodarstwa domowego. Uzależnione są od niej systemy ogrzewania i hydrauliki, a także wszystkie niemal urządzenia służące do pracy i rozrywki – od komputera po telewizor. Duży problem rodzi się też w pomieszczeniach kuchennych, szczególnie w kwestii przechowywania żywności. Stąd tak problematyczne bywają nagłe awarie instalacji elektrycznej, w wyniku których dostawy prądu ulegają zakłóceniu.

agregatNa szczęście mamy wiele sposobów, które pozwolą zminimalizować ryzyko całkowitego odcięcia od dostaw energii elektrycznej. Przydadzą się nam one niezależnie od pory roku – w zimie awarie mogą powodować obfite opady śniegu i niskie temperatury, w lecie porywiste burze itd.

Gotowe rozwiązanie

Lekiem na tę bolączkę będzie zakup agregatu prądotwórczego. Przed jego wyborem najważniejsze będzie oszacowanie (bądź też dokładne zsumowanie) mocy, którą musi dysponować, by spełnić swoją funkcję. Pamiętajmy, że zbyt mała moc nie pozwoli na podłączenie wszystkich niezbędnych urządzeń, natomiast zbyt duża narazi nas na zbędne koszty związane z pracą agregatu.

Bezwzględnie należy przy tym zadbać o bezpieczeństwo odbiorników. W tym celu powinniśmy poczynić wszelkie wysiłki, by ustabilizować napięcie (co najczęściej odbywa się automatycznie). Warto też pamiętać, by agregat wytwarzał prąd bezpieczny dla wszystkich podłączonych doń urządzeń. Automatyczny regulator napięcia, w który wyposażane są dobrej jakości agregaty prądotwórcze służy do utrzymywania znamionowej wartości napięcia oraz częstotliwości w najbardziej newralgicznych dla odbiorników sytuacjach – podczas włączania i wyłączania urządzeń oraz zmian trybu pracy. To właśnie wtedy najczęściej dochodzi do wzrostów lub spadków napięcia, w wyniku których dochodzi do awarii.

Tradycyjne urządzenia tego typu są doskonałe do awaryjnego zasilania elektronarzędzi, wybranych UPS-ów, starszych modeli telewizorów.

Co do nowszych urządzeń

Nowoczesne sprzęty elektroniczne wymagają nowoczesnego podejścia – dlatego też obecnie jednym z lepszych możliwych wyborów będzie zakup inwertera bądź cyklokonwertera, które generują prąd bezpieczny dla najnowszych urządzeń elektronicznych.

agregat prądotwórczy castoramaJednak tradycyjne AVR-y – czyli automatyczne regulatory napięcia – wciąż mają się nieźle dzięki ich odświeżeniu. Tak zwanie D-AVR oraz i-AVR działają szybciej i sprawniej niż ich starsze odpowiedniki, co czyni je bardziej uniwersalnymi. D-AVR jest cyfrowym regulatorem napięcia – na bieżąco kontroluje wahania napięcia wychodzącego i, w razie potrzeby, je koryguje. Takie agregaty mogą pracować nawet do 12 godzin bez przerwy, a w zależności od rodzaju mogą stabilizować pracę urządzeń, takich jak nowoczesne telewizory, laptopy, sterowniki pieców c.o. a także elektronarzędzi.

Z kolei i-AVR to inteligentny system automatycznej regulacji napięcia. Bezustannie kontroluje prędkość obrotową silnika i monitoruje parametry wyjściowe napięcia i częstotliwości, zapewniając tym samym najlepszą jakość dostarczanego prądu. Głównie ze względu na fakt, że są bardzo czułe na jakość parametrów prądu, w taki system zaopatrzone są na przykład niektóre agregaty w sieciach elektrycznych budynków. Dzięki prądnicy zdolnej w ciągu 10 sekund wytworzyć do 7 kW dodatkowej mocy, i-AVR gwarantuje całkowite bezpieczeństwo odbiorników podczas niebezpiecznych skoków napięć. Zwyczajowo zapewnia około 9 godzin bezustannej pracy.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak działa piorunochron?

Jak działa piorunochron?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób działa piorunochron? Teraz możesz się tego dowiedzieć! Dzisiaj opowiemy także, jaka jest budowa ins...
Czytaj więcej

Automatyka do bram wjazdowych – wybór i montaż

Automatyka do bram wjazdowych – wybór i montaż
Bramy wjazdowe wyposażone w automatyczny system otwierania i zamykania to rozwiązanie zapewniające bardzo wysoki komfort użytkowy. Podstawowymi warunk...
Czytaj więcej

Gdy instalacja elektryczna jest przeciążona

Gdy instalacja elektryczna jest przeciążona
W naszych domach korzystamy z różnorodnych sprzętów AGD. I chociaż wpływa to pozytywnie na poziom komfortu życia, to inaczej jest w przypadku instalac...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
21.10.2016
W bloku można jeszcze przeżyć bez prądu, bo zaraz się tym zajmuje elektrownia, spółdzielnia czy ktoś tam, ale jak się człowiek wyniesie na odludzie, to nie wyobrażam sobie nie mieć "zapasu prądu"!!!
07.10.2015
Swego czasu robiłem małe koncerty plenerowe, używaliśmy pożyczonego agregatu, agregat miał co prawda AVR, ale powiedzmy sobie przy tańszych agregatach nie ma co ufać takiej stabilizacji - szczególnie jeśli zasilamy delikatną elektronikę. Dlatego mieliśmy taki stabilizator dodatkowo kupiony, coś w stylu UPS
11.09.2015
Trzeba uważać na tanie AVRy, bo niektóre nie radzą sobie z większymi skokami napięciami. Podłączałem agregat do UPS-a i on nie wykazywał żadnego napięcia, nic nie ładował myślałem, że zepsuty. Kolega doradził kupno lepszego AVRa i to dopiero pomogło

Ocena i komentarz dla:

Odporni na brak prądu – jak zabezpieczyć się przed awarią?