Produkty

Odzież robocza i akcesoria – kiedy będzie nieodzowna?

Odzież robocza i akcesoria – kiedy będzie nieodzowna?

Są takie prace, w czasie których możemy uniknąć zakładania specjalistycznej odzieży, szczególnie wtedy gdy robimy to na własną rękę. Jednak w niektórych sytuacjach będzie to konieczne – i z uwagi na regulacje i przepisy BHP, i ze względu na realne zagrożenia dla naszego zdrowia. Sprawdźmy, kiedy musimy zaopatrzyć się w odzież roboczą i akcesoria.

Zwykła odzież robocza – kiedy konieczna?

Nawet zwykłe ubranie robocze powinno być zapewnione pracownikowi, jeśli jest on narażony na zabrudzenia, zniszczenie swojej odzieży czy utratę zdrowia. Dlatego, jeśli posiadamy firmę budowlaną i zatrudniamy osoby do pracy, mamy w obowiązku zapewnić im odpowiednią odzież roboczą. W innym wypadku niezadowolony pracownik może nam po prostu odmówić wykonania danej czynności, ponieważ ma do tego pełne prawo.

Porada eksperta

Zlecając jakąkolwiek pracę osobom fizycznym i podpisując z nimi umowę, musimy być zorientowani, jakie obowiązują nas przepisy BHP oraz wymagania sanitarne i technologiczne. Dowiedzmy się zatem, czy i jaką odzież musimy zapewnić pracownikowi zanim przystąpi on do wykonywania zadania.

Nakolanniki do pracDo pracy w terenie koniecznie zapewnijmy pracownikowi odzież i obuwie robocze. Asortyment ten wyróżnia się nie tylko maksymalną funkcjonalnością, ale również trwałością, dzięki której ubiór się szybko nie zniszczy. Intensywna praca w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych jest bowiem czynnikiem, który znacznie skraca przydatność butów czy spodni. Istotnymi elementami odzieży roboczej do czynności, które wykonujemy na kolanach są też nakolanniki, np. marki Site.

Pamiętajmy też o odzieży w ostrzegawczych kolorach czy z takimi wstawkami – zapewniamy wtedy sobie i pracownikom najwyższe bezpieczeństwo.

Zobaczmy też, dlaczego i czy w ogóle będziemy potrzebowali kurtki roboczej.

Niebezpieczne prace – jak się chronić?

Słuchawki chroniące przed dużym hałasemInnym rodzajem odzieży i akcesoriów do pracy są te określane mianem ochronne. Od zwykłego asortymentu roboczego odróżniają się tym, że stanowią realne zabezpieczenie przed uszkodzeniami ciała czy wzroku. Wymieniamy tu przede wszystkim:

- akcesoria do ochrony oczu i twarzy – jak maski i okulary,
- ochronniki słuchu – słuchawki, stopery,
- kaski i inne ochronniki głowy,
- maski i półmaski, umożliwiające bezpieczne oddychanie,
- buty ochronne, które mają metalowe noski,
- specjalne rękawice, np. chroniące przed niską temperaturą, ale też elektroizolacyjne czy spawalnicze.

Szeroki wybór akcesoriów do ochrony słuchu, twarzy i oczu znajdziemy wśród asortymentu marki Site.

Przykłady prac, wymagających specjalnej odzieży roboczej

Maska przeciwpyłowa CastoramaNawet zwykłe czynności konserwacyjne w ogrodzie czy na terenie danej posesji powinny być wykonywanie w odpowiednich spodniach, butach i dodatkach w postaci nakolanników czy rękawic. Wszystkie prace, które wiążą się z pojawieniem się odprysków twardych materiałów, powinny być wykonywane w maskach lub chociaż okularach, nawet zwykłe koszenie trawy. Jeśli pracujemy w warsztacie, powinniśmy także nałożyć ochronniki słuchu np. podczas piłowania czy szlifowania. Duże natężenie hałasu może trwale uszkodzić nasz słuch.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Pochłaniacze pyłu –zastosowanie

Pochłaniacze pyłu –zastosowanie
Podczas prac remontowo-budowlanych czy nawet prostych czynności związanych z wykończeniami wnętrz przeważnie dochodzi do wielu zabrudzeń i znacznego z...
Czytaj więcej

BHP podczas stosowania elektronarzędzi

BHP podczas stosowania elektronarzędzi
Narzędzia ręczne zasilane energią elektryczną to obecnie jedne z najpowszechniejszych elementów wyposażenia warsztatu profesjonalnego oraz amatorskieg...
Czytaj więcej

Maski i inne zabezpieczenia dróg oddechowych

Maski i inne zabezpieczenia dróg oddechowych
Niektóre czynności, wykonywane nawet w amatorskich warsztatach lub podczas drobnych prac, wymagają od nas ochrony dróg oddechowych. Jest to szczególni...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Odzież robocza i akcesoria – kiedy będzie nieodzowna?