Produkty

Oświetlenie w suficie podwieszanym – montaż spotów halogenowych

Oświetlenie w suficie podwieszanym – montaż spotów halogenowych

Podwieszane sufity wykorzystamy do regulacji wysokości pomieszczeń lub jako kryjówkę dla instalacji elektrycznych. Możemy również zchować w nim dodatkowe oświetlenie.

spot castoramaŁatwe w montażu oświetlenie LED-owe lub spoty i tzw. oczka halogenowe – to najczęściej wybierane metody kreatywnego oświetlenia wnętrza. W pierwszym przypadku możemy wybrać taśmy i listwy, które wystarczy nakleić w wypatrzonym wcześniej miejscu na szafce lub suficie. Dostępne są w wielu kolorach, światłem zaś można sterować za pomocą pilota. Pamiętajmy jednak, że lampy LED-owe (ze względu na niewielką moc oświetlania powierzchni) wykorzystuje się raczej jako dodatkowe źródło światła.

Nieco więcej pracy wymaga montaż spotów halogenowych, które sprawdzą się zarówno jako oświetlenie dekoracyjne, jak i punktowe. Od czego zacząć montaż?

Spoty halogenowe w sufitach podwieszanych

Podłączenie spotów halogenowych (czyli niskonapięciowych lamp) wymaga zastosowania transformatora (230 V/12 V), od którego mocy uzależniona będzie ilość lamp. Zanim przystąpimy do montażu, pamiętajmy o wyłączeniu bezpieczników oraz zastosowaniu podwójnej izolacji kabla łączącego puszkę rozgałęziającą z lampą.

Potrzebne narzędzia:

- ołówek
- cyrkiel
- wiertarka z otwornicą
- transformator
- spoty lub halogeny

Krok 1

Zaznaczamy na suficie miejsca, w których chcemy zamontować lampy (rysujemy koło – za pomocą cyrkla lub z wykorzystaniem szablonu). Należy uwzględnić wielkość oprawy lampy, a także bezpieczną odległość halogenu od materiałów łatwopalnych (wynosi ona 50 cm).

Krok 2

Wiertarką z otwornicą wycinamy otwory na lampy. oprawa LED

Krok 3

Przewody elektryczne znajdujące się w suficie podłączamy do kostki łączeniowej (230 V), zaś oprawę lampy – do kostki zaciskowej transformatora (12 V).

Krok 4

Transformator umieszczamy w suficie podwieszanym. Uwaga! Należy pamiętać, że transformator i lampa nie mogą znajdować się obok siebie, konieczne jest zachowanie odstępu (co najmniej 20-centymetrowego).

Krok 5

W wywierconym otworze instalujemy oprawę lampy. Prawidłowe osadzenie lampy wymaga ustawienia sprężyn dociskowych w górę i założenia zabezpieczającego pierścienia sprężynującego. W przypadku montażu lamp z tradycyjnymi żarówkami, przed założeniem pierścienia, należy wkręcić żarówkę, a dopiero potem pierścień.

Krok 6

Na koniec włączamy bezpieczniki, zapalamy światło i sprawdzamy, czy nasza instalacja działa prawidłowo.

Data publikacji: 03.04.2014
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Kompensacja mocy biernej w domu. Jak obniżyć rachunki za prąd?

Kompensacja mocy biernej w domu. Jak obniżyć rachunki za prąd?
Kompensacja mocy biernej jest niezwykle potrzebna. Zmniejsza się dzięki niej współczynnik mocy, a co za tym idzie, wydłuża żywotność kabli i in...
Czytaj więcej

Jak działa transformator elektroniczny?

Jak działa transformator elektroniczny?
Główne zadanie transformatora elektronicznego polega na przystosowaniu domowej instalacji do zasilania żarówek niskonapięciowych –...
Czytaj więcej

Ściemniacze – czy są potrzebne

Ściemniacze – czy są potrzebne
Jeśli wydaje nam się, że ściemniacze są zbędnym luksusem, to jesteśmy w błędzie. Urządzenia te mają wiele zalet, a jedną z nich jest oszczędność energ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Oświetlenie w suficie podwieszanym – montaż spotów halogenowych