Produkty

Oświetlenie w suficie podwieszanym – montaż spotów halogenowych

Oświetlenie w suficie podwieszanym – montaż spotów halogenowych

Podwieszane sufity wykorzystamy do regulacji wysokości pomieszczeń lub jako kryjówkę dla instalacji elektrycznych. Możemy również zchować w nim dodatkowe oświetlenie.

spot castoramaŁatwe w montażu oświetlenie LED-owe lub spoty i tzw. oczka halogenowe – to najczęściej wybierane metody kreatywnego oświetlenia wnętrza. W pierwszym przypadku możemy wybrać taśmy i listwy, które wystarczy nakleić w wypatrzonym wcześniej miejscu na szafce lub suficie. Dostępne są w wielu kolorach, światłem zaś można sterować za pomocą pilota. Pamiętajmy jednak, że lampy LED-owe (ze względu na niewielką moc oświetlania powierzchni) wykorzystuje się raczej jako dodatkowe źródło światła.

Nieco więcej pracy wymaga montaż spotów halogenowych, które sprawdzą się zarówno jako oświetlenie dekoracyjne, jak i punktowe. Od czego zacząć montaż?

Spoty halogenowe w sufitach podwieszanych

Podłączenie spotów halogenowych (czyli niskonapięciowych lamp) wymaga zastosowania transformatora (230 V/12 V), od którego mocy uzależniona będzie ilość lamp. Zanim przystąpimy do montażu, pamiętajmy o wyłączeniu bezpieczników oraz zastosowaniu podwójnej izolacji kabla łączącego puszkę rozgałęziającą z lampą.

Potrzebne narzędzia:

- ołówek
- cyrkiel
- wiertarka z otwornicą
- transformator
- spoty lub halogeny

Krok 1

Zaznaczamy na suficie miejsca, w których chcemy zamontować lampy (rysujemy koło – za pomocą cyrkla lub z wykorzystaniem szablonu). Należy uwzględnić wielkość oprawy lampy, a także bezpieczną odległość halogenu od materiałów łatwopalnych (wynosi ona 50 cm).

Krok 2

Wiertarką z otwornicą wycinamy otwory na lampy. oprawa LED

Krok 3

Przewody elektryczne znajdujące się w suficie podłączamy do kostki łączeniowej (230 V), zaś oprawę lampy – do kostki zaciskowej transformatora (12 V).

Krok 4

Transformator umieszczamy w suficie podwieszanym. Uwaga! Należy pamiętać, że transformator i lampa nie mogą znajdować się obok siebie, konieczne jest zachowanie odstępu (co najmniej 20-centymetrowego).

Krok 5

W wywierconym otworze instalujemy oprawę lampy. Prawidłowe osadzenie lampy wymaga ustawienia sprężyn dociskowych w górę i założenia zabezpieczającego pierścienia sprężynującego. W przypadku montażu lamp z tradycyjnymi żarówkami, przed założeniem pierścienia, należy wkręcić żarówkę, a dopiero potem pierścień.

Krok 6

Na koniec włączamy bezpieczniki, zapalamy światło i sprawdzamy, czy nasza instalacja działa prawidłowo.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak działa transformator elektroniczny?

Jak działa transformator elektroniczny?
Główne zadanie transformatora elektronicznego polega na przystosowaniu domowej instalacji do zasilania żarówek niskonapięciowych –...
Czytaj więcej

Ściemniacze – czy są potrzebne

Ściemniacze – czy są potrzebne
Jeśli wydaje nam się, że ściemniacze są zbędnym luksusem, to jesteśmy w błędzie. Urządzenia te mają wiele zalet, a jedną z nich jest oszczędność energ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
16.06.2015
Według opisu jest to całkiem proste, ale nie wiem, czy rzeczywiście tak łatwo pójdzie. Łatwo coś zepsuć, krzywo zrobić. Chyba jednak zatrudnię fachowca.

Ocena i komentarz dla:

Oświetlenie w suficie podwieszanym – montaż spotów halogenowych