icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Oświetlenie z czujnikiem ruchu w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

Kiedy wracamy do domu późnym wieczorem lub nocą i napotykamy na samoistnie zapalające się lampy, czujemy spokój i bezpieczeństwo. Jeśli zaś siedzimy w domu i zauważymy, że światło na zewnątrz się zapaliło, możemy sprawdzić, kto idzie. Niewątpliwie oświetlenie z czujnikiem ruchu to coś, co powinien rozważyć każdy posiadacz domu i ogrodu.

oświetlenieoświetlenieoświetlenieoświetlenie

Lampa na czujnik ruchu czy zmierzchowa?

Jeśli chcemy oświetlić okolice domu w nocy, możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy polega na zainstalowaniu na fasadzie czujnika ruchu, takiego jak model kątowy Moncton. Kiedy ktoś wejdzie na obszar wykrywalny przez czujnik – inny dla każdego urządzenia, w tym wypadku sięgający siedmiu metrów – światło się zapali i wyłączy dopiero, gdy ruch ustanie.

Alternatywą jest wykorzystanie lamp zmierzchowych z wbudowanym automatem, który włącza i wyłącza światło zgodnie z tym, jak go zaprogramujemy. Oznacza to, że lampy będą codziennie świeciły w tych samych godzinach – nieprzerwanie. Więcej zapłacimy przez to za prąd, ale zapewnimy większe bezpieczeństwo osobom korzystającym z budynku – wchodzącym i wychodzącym. Warto o to zadbać, gdy przekształca się dom w pensjonat lub prowadzi przy domu działalność gospodarczą.

Czy wiesz, że...?

Nowoczesne lampy zmierzchowe mają czujnik zmierzchu. Nie musimy programować ich samodzielnie, ponieważ świetnie odczytują jasność otoczenia, przez co zapalają się i gasną samoistnie. Jest to rozwiązanie sprawdzające się przy hotelach czy na osiedlach mieszkalnych, ponieważ dostosowuje się do pory roku oraz pogody.

Czy lampa nie będzie się uruchamiać za często?

kinkietkinkietkinkietkinkiet

Nie musimy się obawiać, że lampy z czujnikiem ruchu będą się włączać, ilekroć przez podwórko przebiegnie kot lub inne zwierzę. To byłoby niekorzystne finansowo, a także mogłoby wzbudzać w mieszkańcach lęk, że ktoś kręci się wokół domu. Nowoczesne czujniki ruchu różnią się poziomem czułości i pozwalają na ręczną kalibrację.

Czy miejsce montażu ma znacznie?

Zdecydowanie tak. Nie powinno umieszczać się czujników ruchu przy źródłach ciepła oraz w miejscach wahań temperatury. Przy wyznaczaniu właściwego miejsca montażu pomoże nam ten poradnik. Z kolei w tym krótkim wideo zobaczymy, jak najprościej zamontować lampę z czujnikiem ruchu.

Czy istnieją bezprzewodowe czujniki ruchu?

Standardowe czujniki ruchu podłączane są do sieci za pomocą kabla, jednak w sklepach znajdziemy również modele bezprzewodowe. Są bardziej estetyczne, ale mogą być mniej wydajne. Ich działanie opiera się na sygnale radiowym lub podczerwieni – w ten sposób komunikują się z urządzeniem sterującym.

Czujnik ruchu LED Blooma Moncton kątowy 150 W czarnyCzujnik ruchu LED Blooma Moncton kątowy 150 W czarnyCzujnik ruchu LED Blooma Moncton kątowy 150 W czarnyCzujnik ruchu LED Blooma Moncton kątowy 150 W czarny

Jakie są alternatywy dla lamp na fotokomórkę i zmierzchowych?

Ciekawe rozwiązanie w kwestii oświetlenia załączanego po wykryciu ruchu stanowi żarówka z czujnikiem! Nierzadko znajduje się w niej także czujnik zmierzchu, co sprawia, że nie włącza się w ciągu dnia, nawet jeśli ktoś przejdzie obok. Żarówki z czujnikiem ruchu najczęściej są LED-owe, a więc energooszczędne i sprawne przez długi czas. Ich montaż polega na zwykłym wkręceniu w dowolne urządzenie.

Kolejny produkt, tym razem przeznaczony wyłącznie na zewnątrz, to lampa solarna. Za dnia czerpie energię słoneczną, która pozwala jej na pracę w nocy. Z uwagi na słabsze światło sprawdzi się raczej jako dekoracja ogrodu niż funkcjonalne oświetlenie drogi do domu. Występuje w wielu wariantach kolorystycznych i wielkościach. Można dobrać ją do stylu ogrodu.

Data publikacji: 30.08.2018