Pielęgnacja drzew owocowych w lutym

Zimowy miesiąc, jakim jest luty, nie oznacza zupełnego braku ogrodowych obowiązków. W tym okresie szczególną uwagę powinniśmy poświęcić drzewom owocowym, które znajdują się w naszym sadzie. Jakie zabiegi należy w tym czasie przeprowadzić?

Bielenie

Nagłe zmiany temperatur, z którymi mamy do czynienia w trakcie zimy, mogą być powodem powstawania pęknięć i szczelin w korze. Osłabione drzewa owocowe są wówczas bardziej podatne na choroby i działanie szkodników. Aby temu zapobiec, jeszcze przed nadejściem zimy należy dokonać ich bielenia. Proces ten opisujemy dokładniej w tym miejscu. Naszym zadaniem na początku lutego jest zweryfikowanie stanu wybielonych drzew i ewentualnie ponowne wykonanie tego zabiegu w sytuacji, gdy warstwa ochronna została zmyta przed opady.

 Przycinanie

W drugiej połowie lutego należy dokonać przycięcia drzew owocowych. Zabieg ten powinniśmy rozpocząć od gałęzi jabłoni. W tym okresie nie ścinamy nektaryn i brzoskwiń, ale dopiero wtedy, gdy zaczną one wytwarzać pąki. Czereśnie, wiśnie i morele przycinamy zaś dopiero po zebraniu owoców. Czynności te wykonujemy zawsze z odpowiednią dozą ostrożności, tak aby gałęzie przy równym ścięciu nie zostały zmiażdżone. Najlepiej użyć wówczas specjalnie przeznaczonego do tego celu sekatora ogrodowego z wygodną rączką, ewentualnie możemy go zastąpić ostrymi nożycami. sekatorPo ścięciu, na wszystkie rany warto nałożyć z kolei maść ogrodniczą, która chroni gałęzie przed wysuszeniem, działaniem niskich temperatur oraz rozwijaniem się groźnych chorób. Na przycinanie drzew owocowych powinniśmy decydować się w suche i stosunkowo ciepłe dni, kiedy temperatura panująca na zewnątrz jest wyższa niż -5ᵒC.

Pozostałe zabiegi

W lutym jednym z największych problemów mogą być dość obfite opady śniegu. Należy wówczas pamiętać o regularnym pozbywaniu się zalegających na naszych drzewach owocowych warstw. Śnieg strzepujmy delikatnie, aby nie uszkodzić gałęzi. Jeśli nie usunęliśmy wszystkich zgniłych owoców i liści, to powinniśmy zrobić to jak najszybciej, aby nie narażać naszych drzew na rozwijające się w nich grzyby chorobotwórcze. Usuwamy także popękaną korę. Należy również zdjąć i spalić opaski lepowe zakładane jesienią. Warto również sprawdzić stan osłon, które zabezpieczają pnie drzew przed szkodliwym działaniem zwierząt i w razie potrzeby – naprawić je lub założyć nowe.

Data publikacji: 23.12.2015