Produkty

Płyta OSB — meble warsztatowe stworzone w prosty sposób. Praktyczny instruktaż

Płyta OSB — meble warsztatowe stworzone w prosty sposób. Praktyczny instruktaż

Płyta OSB to jeden z najbardziej popularnych materiałów konstruktorsko-wykończeniowych, dostępnych na rynku. Możesz ją wykorzystać przy budowie domu, wykończeniu dachu i poddasza. Świetnie nadaje się na meble warsztatowe. Jak je samodzielnie przygotować?

Przejdź do następnych akapitów:

Meble z płyty OSB w Twoim warsztacie – postaw na praktykę

Płyta OSB

Warsztat na narzędzia i niezbędne przybory może być prawdziwym królestwem każdego pasjonata majsterkowania. Jeśli nadmiar przedmiotów w Twoim przydomowym kąciku Cię przytłacza i nie możesz niczego znaleźć, konieczne będzie przeorganizowanie przestrzeni. Zaprojektuj i samodzielnie wykonaj regały, półki i pojemniki, w których posegregujesz potrzebne akcesoria.

Idealnym materiałem są płyty OSB. Zastosowanie ich w przypadku projektowania lekkich i łatwych w montażu mebli jest nieograniczone. Płyta OSB to produkt drewnopochodny. Powstaje w wyniku  sprasowania wiórów, które są klejone przy pomocy żywicy syntetycznej. Tradycyjna płyta OSB (grubość płyty nie przekracza kilkudziesięciu milimetrów) nie jest ciężka i jest łatwa w obróbce. Dobrze wygląda pomalowana farbą, jak również naturalna, która dobrze komponuje się z drewnianymi elementami wyposażenia.

Meble z płyty OSB wykonasz przy pomocy podstawowych narzędzi i mocowań. Możesz zdecydować się na otwarte półki, które zapełnisz koszykami lub pojemnikami z gwoździami lub śrubami. Mogą to być także zamykane szafki, w których schowasz urządzenia i te przedmioty, których rzadziej używasz. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań.

Płyty OSB – zastosowanie ich w warsztacie jest bardziej praktyczne niż użycie litego drewna. Nie mają typowych dla powierzchni drewnianych wad – sęków i pęknięć. Nie są podatne na odkształcenia i zarysowania. Nie pochłaniają wilgoci i można z nich wycinać rozmaite kształty. Meble z płyty OSB są także ekologiczne – wykonane w ponad 90% z drewna, przez co łatwo je utylizować i poddać recyklingowi.

Co będzie Ci potrzebne?

Do wykonania prostych i klasycznych mebli potrzebujesz podstawowych narzędzi stolarskich i prostych typów mocowań. Jeśli wybrany przez Ciebie materiał do warsztatu to płyta OSB, wymiary płyt nie są kluczową kwestią. Z dużej płaszczyzny bez trudu wykroisz dowolne formy i kształty. Będziesz potrzebować centymetra, piły, wkrętarki, gwoździ i wkrętów oraz odpowiedniego kleju do płyt OSB.

Jeśli chcesz budować bardziej skomplikowane konstrukcje, warto zainwestować w metalowe profile. Na nich zostanie zamocowana płyta OSB. Wymiary profili dopasujesz do grubości płyty. Możesz wybrać też metodę klejenia, gdy zależy Ci, aby meble tworzyła sama płyta OSB. Meble w ten sposób wykonane będą nieco lżejsze optycznie.

Płyta OSB – meble warsztatowe krok po kroku

Płyta OSB zastosowanie

  1. W pierwszym etapie prac zmierz dokładnie wymiary szafek i regałów, do wykonania których będzie potrzebna płyta OSB. Grubość poszczególnych ścian dobierz do tego, jakie przedmioty chcesz w nich przechowywać. Możesz zamówić gotowe elementy w sklepie stolarskim lub zakupić całe płaszczyzny, które samodzielnie potniesz i zmontujesz. To kolejna zaleta, jaką posiada duża płyta OSB – wymiary mebli możesz zmodyfikować na etapie skręcania mebli i ich montażu.
  2. Ściany mebli połącz przy pomocy stalowych profili lub kleju do montażu płyt drewnopochodnych. Jeśli wybierasz klej, potrzebujesz zacisków, które utrzymają ściany we właściwym ułożeniu do momentu całkowitego wyschnięcia. Profile z płytami połączysz przy użyciu wkrętów. Zamontuj zawiasy i drzwiczki, jeśli chcesz, aby poszczególne przestrzenie były zamykane.
  3. W szafkach i regałach możesz zamontować haki, zawieszki i dodatkowe półki. Zawiesisz na nich torby, ubrania robocze i klucze. Jeśli nie podoba Ci się naturalny kolor płyt OSB, pomaluj je na dowolny kolor. Pamiętaj, by dobrać odpowiednią farbę i użyj podkładu. Tak zabezpieczone meble posłużą Ci przez lata.

Samodzielne przygotowanie mebli do warsztatu to ciekawe wyzwanie dla każdego konstruktora. Nie wymaga dużego doświadczenia i pozwala efektywnie zaadoptować nawet bardzo trudne i niewymiarowe przestrzenie. Co więcej, jeśli po kilku latach będziesz chciał zmienić wystrój warsztatu, przerobisz obecne meble na nowe, nie inwestując dużych środków finansowych w materiały. Płyta drewnopochodna OSB to tani produkt, który zadowoli nawet najbardziej wymagających!

Data publikacji: 12.02.2019
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Płyty lakierowane – co należy o nich wiedzieć

Płyty lakierowane – co należy o nich wiedzieć
Wśród materiałów drewnopodobnych znajdują się rozmaite płyty – zarówno takie o niewykończonej powierzchni, jak i te lakiero...
Czytaj więcej

Płyty drewnopochodne – kiedy wybrać lakierowane?

Płyty drewnopochodne – kiedy wybrać lakierowane?
Spośród płyt drewnopochodnych możemy wybrać rozmaite modele. Oprócz tego, że różnią się metodą wykonania i materiałem, mogą mieć także różne wykończ...
Czytaj więcej

Akcesoria do szlifierek – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do szlifierek – w co warto się wyposażyć?
Szlifierki to jedne z podstawowych elektronarzędzi, których obecność jest niezastąpiona w większości warsztatów. Przydają się nie tylko w profesjonaln...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Płyta OSB — meble warsztatowe stworzone w prosty sposób. Praktyczny instruktaż